Sypialnia z cegłą − zainspiruj się!

Lubisz loftowy charakter wnętrz? Sypialnia z cegłą przypadnie Ci do gustu. To zdecydowany i mocny akcent dekoracyjny, który potrafi stworzyć industrialne wnętrze. Zobacz, w jaki sposób wykonać „cegłę na ścianie” i czerp inspirację!

Przejdź do następnych akapitów:

  • Cegła na ścianie - jaki klimat wprowadzi?

  • Cegła czy efekt cegły? Alternatywne rozwiązania. Co wybrać?

  • Cegła w sypialni - pomysły i inspiracje. W jakim stylu wykończyć pomieszczenie?

  • Cegła w sypialni. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Sypialnia z cegłą na ścianie to coraz częściej stosowane rozwiązanie we wnętrzarstwie u osób, które upodobały sobie surowy, industrialny styl. Istnieją co najmniej dwa sposoby na wykonanie tego elementu dekoracyjnego: ściana z cegły w sypialni może być oryginałem lub atrapą, wykonaną z płytek. Cegła w sypialni może mieć naturalny, czerwony kolor lub być pomalowana na dowolną barwę, komponującą się z wnętrzem. Często stosowanym rozwiązaniem jest biała cegła w sypialni. Aranżacje wykorzystujące ten motyw nawiązują do stylu skandynawskiego. Z artykułu dowiesz się, jak wykonać ceglaną ścianę w sypialni, jakiego efektu się spodziewać, a także do jakich stylów będzie pasował ten element.

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Cegła na ścianie − jaki klimat wprowadzi?

Jeszcze kilkanaście lat temu cegła czy udający ją czerwony klinkier kojarzył się jedynie z elewacją budynków. Dziś to, co zdobiło domy na zewnątrz, przenosi się także do wnętrza pomieszczeń, tworząc niepowtarzalne i niezwykle stylowe rozwiązania. Cegła w sypialni pojawia się nie tylko w prywatnej zabudowie, ale i w hotelach.

Podobają Ci się nowoczesne wnętrza, które są lub przynajmniej przypominają stare przestrzenie pofabryczne? Jeżeli tak, cegła na ścianie w sypialni będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Ściana z cegły w sypialni w otoczeniu surowego, najlepiej ciemnego drewna (np. mahoniu, dębu lub orzecha) oraz złotych, miedzianych i żeliwnych elementów wprowadzi nowoczesny, industrialny i nieco chłodny klimat. Loftowy charakter takiej sypialni kojarzy się często z mieszkaniami kawalerskimi. Styl ten dobrze prezentuje się przede wszystkim na dużych powierzchniach, z przestronnymi oknami.

To jednak tylko jedno z wielu możliwych rozwiązań designerskich, wykorzystujących ten motyw. Sypialnia z ceglaną ścianą może być bardzo przytulna i przyjemna. Odsłonięta, pomalowana na biało cegła nawiązuje do stylu skandynawskiego, który, choć przez połączenie jasnych, chłodnych barw, wydaje się surowy, jest w gruncie rzeczy bardzo przytulny, ciepły i zachęcający.

Przy aranżacji wnętrza warto wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Sypialnia ma być miejscem relaksu, nocnego odpoczynku, gdzie czujesz się bezpiecznie i gdzie potrafisz się wyciszyć. Z reguły lepiej unikać więc elementów rozpraszających uwagę. Dobrym rozwiązaniem jest więc ustawienie łóżka tak, aby jego głowa znajdowała się przy cegle. W ten sposób kładąc się spać, czerwona ściana z cegieł nie będzie Cię rozpraszać.

Pamiętaj też, że cegła czy też jej imitacja, to dość dominujący element dekoracyjny. Dlatego warto poważnie przemyśleć to rozwiązanie. Projektanci najczęściej proponują wykorzystanie go jedynie na jednej ścianie lub jej fragmencie. Dobrym pomysłem jest też zaaranżowanie w ten sposób wnęki lub innego, wydzielonego obszaru pomieszczenia.

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Cegła czy efekt cegły? Alternatywne rozwiązania. Co wybrać?

Cegła w sypialni to zdecydowany krok w aranżacji wnętrza tego pokoju. Dlatego decydując się na nią, warto mieć dobrze przemyślany plan. Cegła w sypialni czy w każdym innym pomieszczeniu wymaga odpowiedniej przestrzeni − ściana pokryta cegłą ma kilka centymetrów grubości, co przy małych, blokowych pomieszczeniach ma ogromne znaczenie.

A jak wykonać ceglaną ścianę w sypialni? W starym budownictwie możesz pozwolić sobie na odsłonięcie fragmentu naturalnej ściany (pod warunkiem, że materiałem budowlanym była właśnie cegła). Wymaga ona jednak odpowiedniej oprawy. Przede wszystkim oczyszczenia oraz impregnacji, aby nie kruszyła się i nie zanieczyszczała wnętrza. A co zrobić, jeżeli nie masz możliwości odsłonięcia naturalnego, ceglanego muru, a marzy Ci się czerwona cegła w sypialni? Wyszukaj w sklepie płytki cegłopodobne! Rozmaitość kolorów, kształtów i faktur Cię zaskoczy. Kafelki imitujące cegłę są, w przeciwieństwie do naturalnego muru, bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. Są też odporne na wilgoć, choć akurat w sypialni ma to nieco mniejsze znaczenie.

Twoją inspiracją jest sypialnia z białą cegłą? Efekt ten osiągnąć możesz na kilka sposobów. Po pierwsze, pomaluj naturalny mur białą farbą. Od razu warto zaznaczyć, że ten sposób sprawdzi się w przypadku każdego innego koloru. Po drugie, jeżeli wykonujesz imitację ceglanej ściany, wybierz płytki w odpowiednim kolorze. Po trzecie, jeżeli nie znajdziesz kafelków w odcieniu, który Ci odpowiada, kup farbę, która utrzyma się na chropowatych kafelkach, a następnie przemaluj ją na wybrany kolor.

Cegła w sypialni − pomysły i inspiracje. W jakim stylu wykończyć pomieszczenie?

Choć cegła w sypialni na ścianie kojarzy się z industrialnym stylem, nie musi być chłodna i przemysłowa. Takie wykończenie ścian można zaaranżować również na styl rustykalny, skandynawski, marynistyczny czy miejskiej dżungli. Oto kilka inspiracji, jak dobrać dodatki oraz meble do sypialni z cegłą na ścianie.

1. Połączenie z kolorami ziemi i motywami roślinnymi

Naturalna, czerwona cegła bardzo dobrze wyglądać będzie w towarzystwie roślin oraz kolorów ziemi. Sypialnia „cegła-drewno-zieleń” sprawi, że będziesz czuć się w tym pomieszczeniu błogo i przytulnie. Czy wiesz, że otoczenie zielonych kwiatów, wpływa pozytywnie na Twój nastrój, uspokaja i przywraca harmonię? Warto też podkreślić, że zielone rośliny pomagają oczyścić powietrze, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w wielkomiejskich zabudowach.

Aranżując wnętrze w ten sposób postaw na meble wykonane z naturalnego drewna. Sprawdzą się tu drzewa o ciemniejszej masie, np. orzech europejskich w odcieniach brązowo szarych, brązowo-żółtawy dąb, czerwonawe wiśnia czy mahoń. Zielone liście mogą pojawić się także w printach na zasłonach, pościeli czy poduszkach. Aby zrównoważyć surowość ściany, na podłodze połóż miękką, długowłosą wygładzinę.

Zwróć także uwagę na rodzaj oświetlenia w sypialni. Z założenia w tym miejscu światło powinno być nieco przygaszone, mniej ostre, mówiąc wprost: usypiające. Sprawdzą się tu lampy z żarówkami dającymi miękkie, ciepłe żółte światło. Pomyśl też np. o ciepłych ledach wokół ceglanej ściany, np. aby podświetlić zawieszony na niej obraz czy makramę.

2. Styl marynistyczny

Do ceglanej ściany w sypialni dobrać możesz dodatki marynistyczne. Co to oznacza? Wybierz łóżko z białą, drewnianą obudową oraz podpowiadające temu meble. W pomieszczeniu wykończonym w stylu marynistycznym dominować będzie biel oraz błękitne lub granatowe dodatki. Pomyśl o białej pościeli oraz narzucie wykonanej najlepiej z lekkich, naturalnych materiałów. Jeżeli lubisz desenie, koniecznie postaw na biało-niebieskie paski, np. na poduszkach. Elementem dekoracyjnym będzie też naturalny sznurek, z którego wykonany może być dywan, doniczki czy wazony. Fanom dekoracji DIY, polecamy własnoręczne przygotowanie ozdób sznurkowych, np. na wezgłowiu łóżka. Czerwona cegła połączona z marynistycznymi elementami sprawi, że we własnej sypialni poczujesz się jak w nadmorskim kurorcie.

3. Styl skandynawski

Styl skandynawski poniekąd będzie przypominał aranżację marynistyczną. Tu także warto zastosować cegłę w odcieniu bieli. Cegła bardzo lubi towarzystwo śnieżnej bieli. Te dwa niesamowicie ze sobą kontrastujące elementy: doskonałość białych mebli, tekstyliów czy ozdób z surową, nieco przybrudzoną, jakby nieoczyszczoną ścianą sprawią, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Styl skandynawski jest bardzo przytulny. Dominują w nim ciepłe barwy pastelowe oraz naturalne materiały. Ściany w stylu skandynawskim powinny być białe, aby optycznie powiększały przestrzeń. Stąd też sugestia pomalowania cegły na biało (lub wyboru białych kafelków). Sypialnia urządzona na modłę skandynawską powinna być minimalistyczna: łóżko z prostą, drewnianą ramą i zagłówkiem, prosty nakastlik w odcieniu białym lub naturalnego jasnego drewna, toaletka i komoda to wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia funkcjonalnej sypialni. A co z ozdobami? Tą będzie przede wszystkim wyrazista ściana oraz zawieszony na niej obraz, najlepiej w tonacji pastelowej, sepii lub czerni i bieli.

4. Styl loftowy

O wykończeniu sypialni w tym stylu, pisaliśmy już nieco na początku artykułu. We wnętrzu tym dominować będą ciemne barwy, szarości i czernie. Akcesoria dekoracyjne i meble wykonane mogą być z czarnego żeliwa lub metalu (miedzi, mosiądzu, złota, stali). Koło łóżka postaw np. surową lampę z odsłoniętą żarówką. Pomieszczenie takie również charakteryzuje się minimalizmem i surowością. Ścianę z cegieł pomalować możesz tu na biało, czarno lub szaro.

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Cegła w sypialni. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Choć cegła w sypialni wydaje się dość surowym i chłodnym rozwiązaniem, w odpowiedniej aranżacji stanowić będzie idealny, modny i stylowy dodatek do wnętrza. Nawet jeżeli nie masz możliwości odsłonięcia naturalnego muru, możesz go wykonać samodzielnie, układając na ścianie kafle imitujące cegiełki.