icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szybko i tanio - jak kłaść panele samodzielnie?

Panele należą do najczęściej wybieranych okładzin podłogowych. Ich nienaganna estetyka doskonale komponuje się z każdą aranżacją. Do ich najważniejszych zalet należy również prostota montażu. Sprawdź, jak położyć panele podłogowe w swoim domu samodzielnie!

Jak kłaść panele podłogowe samodzielnie?

Własnoręczne ułożenie paneli nie należy do trudnych zadań. Uporasz się z tym sprawnie i bez pomocy fachowca, korzystając jedynie z podstawowych narzędzi. W zupełności wystarczy Ci doświadczenie zdobyte podczas domowego majsterkowania, by estetycznie wykończyć podłogę w salonie, sypialni lub gabinecie.

jak kłaść panelejak kłaść panelejak kłaść panelejak kłaść panele

Sposób montażu jest zależy od wybranego przez Ciebie rodzaju paneli. Tradycyjne wersje przeznaczone do klejenia coraz częściej są wypierane przez panele zatrzaskowe – inaczej nazywane także panelami na klik. Ich zaletą jest nie tylko szybsza i łatwiejsza metoda układania, ale także oszczędność. W przypadku ewentualnego zalania lub uszkodzenia mechanicznego wystarczy wymienić konkretne elementy podłogi zamiast zrywać całość – tak jak ma to miejsce w przypadku podłogi klejonej.

Jeżeli dokonałeś już wyboru odpowiedniej okładziny do swojego mieszkania, z pewnością przygotowujesz się do sprawnego i skutecznego montażu. Przejdźmy zatem do tego, jak układać panele podłogowe.

Jak układać panele podłogowe, by efekt był zadowalający?

Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najpierw zadbaj o to, by podłoga była dokładnie odkurzona i oczyszczona. Jeżeli konieczne było usuwanie zabrudzeń na mokro, odczekaj, by powierzchnia wyschła. Maksymalna wilgotność podłoża, na którym można położyć panele, to 2%. Kolejny krok to ułożenie folii paroizolacyjnej – pasy rozmieszczaj z około dwudziestocentymetrową zakładką. Podobnie postąp z warstwą izolacji akustycznej, która wyciszy podłogę – jeżeli pominiesz ten etap, każdy krok będzie powodował nieprzyjemne stuknięcie.

jak położyć panele podłogowejak położyć panele podłogowejak położyć panele podłogowejak położyć panele podłogowe

Zanim przystąpisz do ułożenia paneli podłogowych, pozwól im się zaaklimatyzować w pomieszczeniu, do którego są przeznaczone. Drewno to materiał „pracujący”, którego włókna pod wpływem temperatury zmieniają swoją objętość. Pozostawiając panele w wybranym pokoju na minimum dwa dni, zyskujesz pewność, że po montażu nie zaskoczą Cię szczelinami ani wybrzuszeniami.

Kiedy panele zaadaptują się do warunków w Twoim mieszkaniu, najpierw ułóż je na sucho. W ten sposób sprawdzisz, czy posiadasz odpowiednią ilość elementów. To także okazja do tego, by ocenić stan poszczególnych paneli i ewentualnie wymienić te, które mogły uszkodzić się podczas transportu.

Jak położyć panele podłogowe? Praktyczne porady

Jak kłaść panele podłogowe, by zbudowana z nich posadzka służyła Ci długo i bezawaryjnie? Zadbaj przede wszystkich o pozostawienie szczeliny dylatacyjnej, która pozwala panelom „pracować” podczas zmieniających się warunków w mieszkaniu. Jest to przerwa między podłogą a ścianą o szerokości 10-15 mm. Nie martw się, że zakłóci estetykę pomieszczenia! Bez trudu ukryjesz ją pod listwą podłogową – pamiętaj tylko, by przytwierdzić ją do ściany, nie do podłogi.

Jeżeli zależy Ci, by Twoja podłoga wyglądała jednolicie, ułóż panele w kierunku padania światła słonecznego – czyli prostopadle do okna. To prosty sposób na to, by zakamuflować łączenia. Gdyby były one umieszczone w przeciwny sposób, padające promienie powodowałyby powstawanie niewielkich cieni pomiędzy elementami, co wpłynęłoby na optyczne zaakcentowanie łączeń.

Kierunek układania paneli wpływa również na odbiór całego pomieszczenia. Pionowy wydłuży je optycznie, poziomy – poszerzy, zaś ukośny – znacząco podniesie wrażenie przestronności. Nie bez znaczenia jest także odcień podłogi. Im jest jaśniejszy, tym pomieszczenie wygląda na większe. Przede wszystkim jednak powinien pasować do całokształtu aranżacji, czyli na przykład koloru ścian czy mebli.

Data publikacji: 08.03.2019