Trójkąt roboczy w kuchni – co oznacza i jakie ma zastosowanie?

Jeśli kuchnia ma być wyposażona funkcjonalnie, powinna być w niej zachowana zasada trójkąta roboczego. No właśnie – co ona oznacza i jakie zakłada zasady dotyczące ułożenia mebli kuchennych? O tym w poniższym artykule.

szafki kuchenne

Spis treści:

Kuchenne, ergonomiczne ułożenie czy to mebli gotowych, czy wykonywanych specjalnie na zamówienie jest niezwykle istotną kwestią, która przekłada się na późniejsze funkcjonowanie w pomieszczeniu, w którym gotujemy. Aby przygotowywanie potraw upływało w miłej atmosferze, powinniśmy mieć łatwy dostęp do sprzętów oraz akcesoriów kuchennych – to jest dość trudne w kuchniach o nietypowym kształcie. Trójkąt roboczy, czyli strefa w której wykonujemy poszczególne etapy składające się na przyrządzanie potraw rządzi się pewnymi zasadami. Oto one.

Praktyczny trójkąt

Podczas planowania wyposażenia kuchni przyjmuje się ogólną zasadę trójkąta roboczego. Zgodnie z nim najważniejsze urządzenie kuchenne, takie jak zlew, lodówka oraz kuchenka powinny być umiejscowione w wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Przy czym warto pamiętać, że łączna długość jego ramion powinna posiadać maksymalną szerokość 7 m.

Dlaczego akurat taki układ? Wystarczy odtworzyć nasze codzienne czynności wykonywane w kuchni. Najpierw przynosimy zakupy do domu. Produkty rozkładamy na blacie, a następnie wkładamy je do lodówki oraz zamrażarki. Następnie, jeśli od razu chcemy przygotować posiłek i wiemy, które ze składników zostaną użyte, wkładamy je do zlewu, by przemyć z zanieczyszczeń. Stąd trafiają albo na deskę i poszatkowane wkładamy do odpowiedniego naczynia, albo od razu zostają wrzucone do garnka.

Sąsiedztwo lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki ma zatem ogromną rolę do spełnienia. Dzięki takiemu rozkładowi nie tylko nie musimy przemierzać zbyt dużych odległości po pomieszczeniu kuchennym, ale również łatwiej niż w innym przypadku zachowujemy ciągłość pracy. Jest to szczególnie ważne, gdy jednocześnie wykonujemy kilka czynności.

Kształt kuchni, a zasada trójkąta roboczego

Układ mebli często jest uwarunkowany tym, jakiego kształtu pomieszczenia dysponujemy. I tak, możemy wymienić kuchnię: jednorzędową, w kształcie litery L, kuchnię dwurzędową, w kształcie litery U oraz kuchnię z wyspą.

Kuchnia jednorzędowa, czyli ta ułożona na jednej ścianie, sprawia najwięcej problemów, ponieważ najczęściej dotyczy kuchni małych. W takich pomieszczeniach uważajmy, by lodówka nie znalazła się zbyt blisko kuchenki, a zlew gdzieś w narożniku nad szafkami. Zamiast tradycyjnej kuchenki z palnikami wybierzmy też płytę indukcyjną, która posłuży nam jako dodatkowy blat roboczy.

Meble kuchenne

Kuchnie dwurzędowe – czyli takie, w których meble znajdują się dokładnie naprzeciw siebie, po obu stronach ścian to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między meblami – 100-110 cm, wówczas będziemy mogli swobodnie otwierać szafki.

Kuchnia w kształcie litery L – kuchnia zawarta na dwóch prostopadłych do siebie ścianach. Zwykle planowana w tych kuchniach, których kształt zbliżony jest do kwadratu. To najlepszy rozkład do zaplanowania ergonomicznego trójkąta roboczego.

Kuchnia w kształcie litery U stosowana w pomieszczeniach, gdzie odległość między meblami ustawionymi równolegle wynosi co najmniej 100-110 cm. Długość jednej i drugiej zabudowy zależy od warunków technicznych pomieszczenia.

Kuchnia z wyspą – idealny pomysł na stworzenie ergonomicznej kuchni z dużą powierzchnią roboczą. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w kuchniach otwartych.

Data publikacji: 09.11.2015

Data aktualizacji: 20.06.2024