Solidne mocowanie półek na ścianę – ważne parametry
Od czego rozpocząć poszukiwanie dobrego systemu do przechowywania? Od zapoznania się z jego parametrami technicznymi. W przypadku wyboru wsporników do półek i regałów koniecznie spójrzmy na:
- obszary zastosowania – wsporniki przeznaczone do zastosowań budowlanych są znacznie solidniejsze od zwykłych podpórek pod meble. Wybierzmy je do pomieszczeń takich jak spiżarnia, schowek, warsztat;
- materiał wykonania – stalowe podpórki powinny być ocynkowane lub w inny sposób zabezpieczone przed działaniem wilgotnego powietrza. Zardzewiałe wsporniki techniczne stanowią zagrożenie – wisząca półka może się urwać. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak piwnica i pomieszczenie gospodarcze, możemy wybrać uchwyty chromowane. Innym rodzajem wspornika do spiżarni jest uchwyt drewniany, na przykład z buka lub sosny. Surowiec pomalujmy lakierem albo farbą do drewnianych powierzchni, które zabezpieczy go przed próchnieniem i wilgocią;
- maksymalne obciążenie – to bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę szczególną. Zwykle jego wartość jest podana na kilka uchwytów, np. 150 kg na 2 wsporniki. Dokładnie przekalkulujmy te liczby, aby półka wytrzymała ciężkie przedmioty.
Czy wiesz, że…? Maksymalne obciążenie uchwytu zależy nie tylko od użytego wspornika, ale też od rodzaju ścian i mocowania, na których zawisną. Zawsze używajmy wkrętów i kołków przeznaczonych do danego podłoża – innych mocowań może wymagać otynkowana ściana z pustaków, innego mur z cegły dziurawki. |
Rodzaje wsporników, czyli jaki mamy wybór?
Producenci oferują różne rozwiązania. Możemy wybrać zwykłe wsporniki budowlane z ocynkowanej stali – to dobre wyjście. Dostępne są też składane uchwyty, które zastosujemy do dodatkowych półek do przechowywania, na których w razie potrzeby możemy układać żywność i pojemniki. Kiedy nie będą nam potrzebne, możemy je po prostu złożyć i w ten sposób oszczędzić cenną przestrzeń w spiżarni lub kuchni. Wszystkie rodzaje podpórek pod regały znajdziemy w kategorii wsporniki techniczne.
Blat w spiżarni? Świetny pomysł
Dodatkowy blat roboczy w spiżarni może się przydać, na przykład gdy przygotowujemy weki lub pieczemy świąteczne ciasta. Aby nie zajmował wiele miejsca, może być odchylany od ściany. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w małych wnętrzach do przechowywania oraz niewielkich kuchniach. Do mocowania odchylanych blatów wybierzmy składany wspornik techniczny, który można wielokrotnie otwierać i zamykać bez uszczerbku na wytrzymałości. Surowy styl technicznych elementów będzie pasował szczególnie do nowoczesnych – skandynawskich lub industrialnych – wnętrz.
Planujemy otwarte regały w kuchni i nie wiemy, jak ozdobić ścianę za pomocą półki? W artykule Wybieramy wsporniki dekoracyjne zgromadziliśmy najważniejsze informacje dotyczące ozdobnych uchwytów – warto tam zajrzeć.