Produkty

Budujemy spiżarnię jak profesjonalista! Jakie wsporniki techniczne wybrać?

Budujemy spiżarnię jak profesjonalista! Jakie wsporniki techniczne wybrać?

Regały i półki w spiżarni muszą wytrzymać wiele – napór ciężkich słoików, weków, skrzynek z owocami, zapasów żywności. Dlatego meble do przechowywania w spiżarni muszą spełniać wysokie wymogi techniczne. Jakie wsporniki wybrać, aby spiżarniane półki były solidne i wytrzymałe?

spiżarniaSolidne mocowanie półek na ścianę – ważne parametry

Od czego rozpocząć poszukiwanie dobrego systemu do przechowywania? Od zapoznania się z jego parametrami technicznymi. W przypadku wyboru wsporników do półek i regałów koniecznie spójrzmy na:

- obszary zastosowania – wsporniki przeznaczone do zastosowań budowlanych są znacznie solidniejsze od zwykłych podpórek pod meble. Wybierzmy je do pomieszczeń takich jak spiżarnia, schowek, warsztat;

- materiał wykonania – stalowe podpórki powinny być ocynkowane lub w inny sposób zabezpieczone przed działaniem wilgotnego powietrza. Zardzewiałe wsporniki techniczne stanowią zagrożenie – wisząca półka może się urwać. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak piwnica i pomieszczenie gospodarcze, możemy wybrać uchwyty chromowane. Innym rodzajem wspornika do spiżarni jest uchwyt drewniany, na przykład z buka lub sosny. Surowiec pomalujmy lakierem albo farbą do drewnianych powierzchni, które zabezpieczy go przed próchnieniem i wilgocią;

- maksymalne obciążenie – to bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę szczególną. Zwykle jego wartość jest podana na kilka uchwytów, np. 150 kg na 2 wsporniki. Dokładnie przekalkulujmy te liczby, aby półka wytrzymała ciężkie przedmioty.

Czy wiesz, że…?

Maksymalne obciążenie uchwytu zależy nie tylko od użytego wspornika, ale też od rodzaju ścian i mocowania, na których zawisną. Zawsze używajmy wkrętów i kołków przeznaczonych do danego podłoża – innych mocowań może wymagać otynkowana ściana z pustaków, innego mur z cegły dziurawki.

Rodzaje wsporników, czyli jaki mamy wybór?organizacja kuchni

Producenci oferują różne rozwiązania. Możemy wybrać zwykłe wsporniki budowlane z ocynkowanej stali – to dobre wyjście. Dostępne są też składane uchwyty, które zastosujemy do dodatkowych półek do przechowywania, na których w razie potrzeby możemy układać żywność i pojemniki. Kiedy nie będą nam potrzebne, możemy je po prostu złożyć i w ten sposób oszczędzić cenną przestrzeń w spiżarni lub kuchni. Wszystkie rodzaje podpórek pod regały znajdziemy w kategorii wsporniki techniczne.

Blat w spiżarni? Świetny pomysł

Dodatkowy blat roboczy w spiżarni może się przydać, na przykład gdy przygotowujemy weki lub pieczemy świąteczne ciasta. Aby nie zajmował wiele miejsca, może być odchylany od ściany. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w małych wnętrzach do przechowywania oraz niewielkich kuchniach. Do mocowania odchylanych blatów wspornik składanywybierzmy składany wspornik techniczny, który można wielokrotnie otwierać i zamykać bez uszczerbku na wytrzymałości. Surowy styl technicznych elementów będzie pasował szczególnie do nowoczesnych – skandynawskich lub industrialnych – wnętrz.

Planujemy otwarte regały w kuchni i nie wiemy, jak ozdobić ścianę za pomocą półki? W artykule Wybieramy wsporniki dekoracyjne zgromadziliśmy najważniejsze informacje dotyczące ozdobnych uchwytów – warto tam zajrzeć.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?
Wsporniki mają różną zdolność udźwigu, mogą też być podwójne lub pojedyncze. Na tym się jednak nie kończą różnice pomiędzy poszcz...
Czytaj więcej

Jakie meble do warsztatu wybrać?

Jakie meble do warsztatu wybrać?
Odpowiednie wyposażenie warsztatu wpływa na jakość pracy każdego majsterkowicza. Mowa tu nie tylko o profesjonalnym sprzęcie, urządzeniach i narzę...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budujemy spiżarnię jak profesjonalista! Jakie wsporniki techniczne wybrać?