8 sposobów na dekoracje do kuchni - poradnik wnętrzarski

Dekoracje do kuchni to elementy, które pozwalają na spersonalizowanie pomieszczenia i nadanie mu unikalnego charakteru. Mogą stanowić nie tylko ozdobę, ale również spełniać konkretne role i funkcjonować w przestrzeni w sposób użyteczny. Oto 8 sposobów na wzbogacenie aranżacji kuchni poprzez dekoracje.

Ozdoby do kuchni mogą być różne – niekiedy da się wprowadzić je do pomieszczenia bez konieczności dokonywania w nim większych modyfikacji. W innych wypadkach może być konieczny drobny remont, polegający jednak zazwyczaj jedynie na zamontowaniu czy powieszeniu dekoracji lub też odmalowaniu danej powierzchni. Podane pomysły na aranżacje kuchni możemy wykorzystać nie tylko w mieszkaniu, ale i w lokalu takim, jak bistro czy studio kulinarne.

1. Wieszamy dekoracje do kuchni dzięki farbie magnetycznej

To specjalna emulsja, która posłuży nie tylko do odmiany powierzchni ściennej. Farba magnetyczna zawiera drobinki żelaza – to właśnie one powodują, że możemy potem wykorzystać ścianę zupełnie tak, jak lodówkę. Specjalna powłoka, która powstanie na wymalowanej powierzchni, „przyciąga” magnesy. Na ścianie potraktowanej farbą magnesową powiesimy za ich pomocą rozmaite karteczki – z informacjami czy rysunkami. Za pomocą magnesów przytwierdzimy także do takiej ściany zdjęcia, przepisy wyrwane z gazety, kartki z kalendarza i rozmaite ozdoby do kuchni (nawet przyprawy w saszetkach).

Porada eksperta

Na wybranej powierzchni nałóżmy kilka warstw farby magnetycznej, tak aby siła przyciągania magnesów była jak największa.

8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni

Podobnym produktem jest również farba tablicowa, która pozwoli nam pisać po ścianie czy innej powierzchni kredą. Takie rozwiązanie doskonale przydaje się w kawiarniach i barach, ale także w domu, gdzie możemy na bieżąco tworzyć swój plan dnia, zapisywać wiadomości dla rodziny czy współlokatorów, rysować i ozdabiać kuchnię rozmaitymi aforyzmami.

2. Dekoracja kuchni za pomocą ścianek i paneli przyblatowych

Szkło laminowane stanowi doskonałą alternatywę dla płytek ceramicznych czy zwykłego wykończenia ściany – szczególnie nad blatem. Za ich pomocą możemy szybko odmienić aranżację kuchni. Panele szklane są odporne na wysoką temperaturę, dlatego doskonale nadają się także jako dekoracja ściany za kuchenką. Nie musimy obawiać się wpływu wody czy tłuszczu, zmyjemy je szybko i łatwo za pomocą zwykłych detergentów.

Co jest zaletą szkła laminowanego i sprawia, że stanowi ono poważnego kandydata na dekorację do kuchni? Jest dostępny w dużej ilości romaitych wzorów, dzięki którym możemy wystylizować pomieszczenie w pożądany sposób. Nadruk jest nieścieralny. Taka dekoracja ścienna do kuchni jest bardzo funkcjonalna. Szkło laminowane łatwo zamocujemy na klej lub silikon do luster. Więcej przeczytamy o jego właściwościach w niniejszym, obszernym artykule: "Dlaczego warto stosować szkło laminowane?".

Sprawdź także ofertę paneli przyblatowych laminowanych, które dopasujesz idealnie do blatu i stworzysz spójną kompozycję. Ciekawym rozwiązaniem są także panele dwustronne - dzięki takiem rozwiązaniu możesz łatwo i szybko odświeżyć wygląd kuchni!

8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni

3. Ścienne dekoracje w kuchni – canvasy i obrazy

Nie musimy od razu zmieniać wykończenia ścian, aby wnętrze nabrało zupełnie nowego wyglądu. Odpowiednimi ozdobami do kuchni są także canvasy i obrazy, które łatwo powiesimy na gwoździu czy haczyku. Do dekoracji możemy wykorzystać nie tylko kuchenne motywy, takie jak: przyprawy, zioła czy owoce – naszą przestrzeń możemy też przyozdobić fotografiami, akwarelami, pięknymi widokami czy motywującymi napisami.

Aranżacja kuchni będzie zdecydowanie bogatsza i bardziej atrakcyjna, gdy wykorzystamy dekoracje ścienne w formie obrazów i canvasów. W zależności od naszych upodobań w ofercie znajdziemy takie, które doskonale będą odpowiadać naszym gustom i aranżacji kuchni w naszym domu czy lokalu.

Czy wiesz, że?

Canvas to nic innego jak płótno rozciągnięte na ramie z płyty MDF. Na specjalnym materiale można nadrukować nawet wysokiej jakości fotografię. Płótno i obrazek w takiej formie są niezwykle odporne na niekorzystne warunki, np. wilgoć, dlatego też możemy je swobodnie wykorzystać jako dekoracje ścienne do kuchni.

4. Akcesoria drewniane jako funkcjonalne dekoracje do kuchni

Ozdoby do kuchni nie muszą spełniać jedynie funkcji estetycznej. Wiele z nich może także służyć praktycznym celom. Wśród tego typu dekoracji do kuchni znajdują się wszelkie drewniane elementy – ich wygląd zazwyczaj dodatkowo ozdabia przestrzeń. Mogą to być rozmaite akcesoria kuchenne – nawet zwykłe, choć bardzo dekoracyjne, deski do krojenia.

Szczególnie przydatne, a zarazem ozdobne, są takie drewniane dekoracje do kuchni, jak: organizery, stojaki na talerze, podkładki, pojemniki, misy i skrzynki czy doniczki (lub osłonki) na świeże zioła lub inne rośliny, które doskonale prezentują się w tym pomieszczeniu. Również wszelakie przybory kuchenne wykonane z drewna same w sobie mogą stanowić doskonały dodatek dekoracyjny w kuchni – możemy swobodnie wyeksponować je, np. wieszając na relingach czy wkładając do wysokiego pojemnika.

8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni

5. Zielone ozdoby do kuchni – zioła i kwiaty

W kuchni nie powinno jej zabraknąć – bujna roślinność, która nie tylko poprawia nastrój, ale także doskonale zdobi pomieszczenie, a przy okazji może służyć jako źródło aromatycznych, świeżych przypraw. Wszelkie zioła, takie jak tymianek, bazylia, oregano czy mięta to łatwe w uprawie pojemnikowej rośliny, które pięknie przyozdobią naszą domową kuchnię czy bistro, które urządzamy. Jeśli szukamy innego rodzaju okazów flory – zobaczmy, jakie kwiaty do kuchni możemy wybrać. Warto wyeksponować je w ładnych pojemnikach – np. ceramicznych.

Rozmaite rośliny możemy postawić na parapecie pod oknem czy też powiesić na relingach. Specjalne pojemniki, które umieszcza się również pod sufitem mogą doskonale wyeksponować roślinność płożącą się – najlepiej, abyśmy wybrali do tego gatunki lubiące wilgoć. Rośliny z reguły będą szczęśliwe w ciepłej i pełnej pary wodnej kuchni. Więcej dowiemy się czytając: Zielnik w kuchni - zdrowo i stylowo.

8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni

6. Dekoracja kuchni za pomocą ozdobnych pojemników na rośliny

Osobną kategorię ozdób do kuchni mogą tworzyć dekoracyjne pojemniki na rośliny – mogą to być doniczki lub osłonki. Zioła postawione w plastikowych kubeczkach nie będą tak ładnie dekorowały przestrzeni, jak rośliny posadzone do dopasowanych do aranżacji kuchni ceramicznych donic czy skrzynek. Wśród dostępnych produktów łatwo znajdziemy takie pojemniki, które doskonale wpiszą się w naszą stylizację – do nowoczesnych kuchni dobierzemy te betonowe, a do prowansalskich romantycznie ozdobione motywami lawendowymi. Rośliny mogą stanowić także dekorację okna w kuchni.

7. Pomoc w wieszaniu dekoracji do kuchni – relingi

Te proste elementy możemy łatwo sami zamontować np. nad blatem. Metalowa rurka może być bardzo długa, co pozwoli nam umieścić na niej za pomocą praktycznych haczyków choćby zioła czy przyprawy w eleganckich pojemniczkach. To kolejny przykład na funkcjonalną dekorację kuchni. Relingi pomogą nam także rozmieścić różne akcesoria kuchenne, a także zadbają o organizację przestrzeni. Sięganie po wiszące na nich kubki czy garnki jest wygodne.

Kuchnię możemy także wyposażyć w relingi na magnes, które bez dodatkowych akcesoriów przytrzymają noże i inne metalowe elementy – np. uchwyty desek. Więcej o tego typu akcesoriach kuchennych znajdziemy tutaj.

8. Dekoracje ścienne do kuchni

Oprócz obrazków, canvasów, tablic korkowych, paneli szklanych czy malowania ściany farbą magnetyczną lub tablicową, powierzchnie pionowe w kuchni możemy oczywiście przyozdobić dekorami – specjalnymi płytkami ceramicznymi. Ich wykorzystanie będzie oczywiście łatwiejsze, jeśli dopiero wykańczamy ściany w pomieszczeniu. Jednak możemy je także wykorzystać już w gotowej kuchni. Wybrane dekory przykleimy do ściany za pomocą specjalnych klejów czy zapraw – w zależności od podłoża.

8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni8-sposobow-na-dekoracje-do-kuchni

Czy wiesz, że...?

Szybkim sposobem na odmianę wyglądu kuchni, która wykończona jest nieestetycznymi już płytkami ceramicznymi, jest pomalowanie ich specjalną farbą ceramiczną. To stosunkowo mało pracochłonna i niekosztowna opcja na stworzenie funkcjonalnej dekoracji kuchni. Z tej instrukcji wideo dowiesz się, jak krok po kroku wykonać taką metamorfozę.