Trejaż ogrodowy – budowa, rodzaje, zastosowanie

Czym jest trejaż ogrodowy? Drewniany, metalowy lub kamienny element architektury ogrodowej służy przede wszystkim jako wsparcie dla roślin pnących się, takich jak bluszcz czy winorośl. Poznaj rodzaje trejaży i zobaczy, czym różnią się one od pergoli. Czym obsadzić trejaż? Podpowiadamy!

 

Trejaż ogrodowy – co to jest?

Trejaż ogrodowy (także nazywany trytacją) to ozdobna konstrukcja lub element architektoniczny, często występujący w ogrodach, parkach i innych przestrzeniach zieleni. Z powodzeniem możesz go także wykorzystać w swoim przydomowym ogródku. 

Typowo trejaż składa się z trzech pionowych słupów lub kolumn, połączonych łukowatymi belkami lub krawędziami. Najczęściej wykonuje się go z drewna. Choć często spotkać można także, trejaż ogrodowy metalowy, a nawet trejaż z kamienia, betonu lub cegły.

Czym trejaż różni się od pergoli?

Trejaż ogrodowy często mylony jest z pergolą. A tak naprawdę to zupełnie inne konstrukcje. Trejaż jest zwykle prostszy i mniejszy od pergoli. Stanowi przede wszystkim podporę dla pnących się roślin. 

Pergola z kolei to zwykle większa i bardziej skomplikowana konstrukcja, składająca się z jednej lub wielu serii poziomych belkowych czy krawędziowych połączonych ze sobą w regularnych odstępach. Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, kamień lub beton. Podobnie jak trejaże służą jako podpora dla roślin pnących, takich jak winorośle, a także jako schronienie przed słońcem lub deszczem.

Trejaż ogrodowy – rodzaje

Trejaże ogrodowe różnią się między sobą najczęściej kształtem, rozmiarem i stylem. W sklepach ogrodowych najczęściej spotkasz trejaże drewniane, metalowe lub wykonane z kamienia czy betonu. 

Istnieje wiele innych rodzajów trejaży ogrodowych, a wybór konkretnego typu zależy od indywidualnych preferencji, stylu ogrodu i innych czynników.

Niektóre z najpopularniejszych rodzajów trejaży to:

 • klasyczny trejaż – to najprostszy i najbardziej tradycyjny typ trejaża, składający się z trzech pionowych słupów lub kolumn połączonych łukowatymi belkami. Sprawdzi się w ogrodach wzorowanych na stylu angielskim,
 • trejaż rzymski – to konstrukcja inspirowana klasyczną architekturą rzymską, z kolumnami zamiast prostych słupów i wyrzeźbionymi kapitelami, 
 • trejaż japoński – to trejaż, który wykorzystuje tradycyjne japońskie elementy architektoniczne, takie jak drewniane belki i słupy oraz łukowate części dachowe. Często tworzy się je z naturalnych materiałów. Ma delikatny i minimalistyczny wygląd. Pięknie wyglądał będzie w ogrodzie w stylu japońskim,
 • trejaż gotycki – inspirowany jest gotycką architekturą, z elementami takimi jak łuki, ostrołuki i zdobienia rzeźbiarskie. Jeżeli chcesz stworzyć przy domu prawdziwy zaczarowany ogród, wykorzystaj właśnie tego rodzaju elementy ozdobne,
 • trejaż rustykalny – to trejaż wykonany z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień lub gałęzie, mający rustykalny i naturalny wygląd. Pasował będzie przede wszystkim do sielskich, romantycznych ogrodów,
 • trejaż nowoczesny – konstrukcja o prostych liniach i nowoczesnym wyglądzie, wykonany z metalu lub betonu, często z minimalnymi zdobieniami. Idealny do ogrodów inspirowanych wielkimi przestrzeniami miejskimi. 

Sprawdź również: Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej.

Trejaż ogrodowy – zastosowanie

Jakie jest zastosowanie trejaży ogrodowych? Konstrukcja ta służy zazwyczaj jako podpora dla roślin pnących, takich jak winorośle czy bluszcz. Może także pełnić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza jeśli jest wykonany z ozdobnych materiałów lub ozdobiony rzeźbami czy innymi elementami.

Czym obsadzić trejaż ogrodowy?

Jak wspomnieliśmy, na trejażu najlepiej prezentują się rośliny pnące. Dzięki tej konstrukcji możesz zaaranżować w ogrodzie piękną zieloną ścianę, stojącą nawet daleko od budynku. A czym dokładnie obsadzić trejaż? Oto kilka propozycji roślin, które się dobrze sprawdzają:

 • winorośl – to jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin pnących do obsadzenia trejażu czy pergoli. Jest łatwa w uprawie i ma piękne liście oraz owoce. Wybierając odmianę winorośli, należy pamiętać o tym, czy jest ona mrozoodporna, ponieważ niektóre odmiany wymagają specjalnej ochrony zimą,
 • bluszcz – jest łatwy w uprawie i ma gęsty, zielony liść, który utrzymuje się przez cały rok. Bluszcz ma bardzo wiele odmian, które różnią się kolorem i wielkością liści, a także warunkami, w których wzrasta najlepiej. 
 • powojnik – kwitnie wczesnym latem lub późną wiosną, w zależności od odmiany. Ma piękne, duże kwiaty, które dodają trejażowi koloru i uroku. Kwiaty niektórych odmian powojników niezwykle intensywnie pachą, co doda Twojemu ogrodowi wyjątkowego charakteru,
 • klematis – to kolejna roślina pnąca, która kwitnie latem. Ma piękne, kolorowe kwiaty i jest łatwa w uprawie,
 • wisteria – kwitnie wiosną lub wczesnym latem, tworząc piękne, fioletowe kwiaty. Jest to jednak roślina dość wymagająca, która potrzebuje dużo słońca i odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli więc chcesz obsadzić trejaż umieszczony w nasłonecznionym miejscu, to dobry wybór dla Ciebie.

Oprócz roślin pnących, do obsadzenia trejażu można wykorzystać także inne rośliny, takie jak trawy ozdobne, kwitnące pnącza, czy małe drzewka lub krzewy. Ogrodnicy często wybierają także nasturcje, groszek pachnący czy męczennicę. Weź pod uwagę, że rośliny sezonowe na zimę najczęściej zgubią liście, a trejaż będzie wtedy opleciony suchymi gałęziami.

Zobacz, które rośliny ozdobne i uprawne wymagają podparcia

Trejaż ogrodowy na taras lub balkon

Trejaż ogrodowy to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale również doskonały element dekoracyjny tarasu czy balkonu. Można go wykorzystać na wiele różnych sposobów, by stworzyć przyjemny klimat i uatrakcyjnić przestrzeń.

Dzięki niemu może stworzyć prawdziwą zieloną ścianę, nawet jeżeli nie masz ogrodu. Na tarasie czy na balkonie możesz postawić trejaż i obsadzić go roślinami pnącymi, takimi jak bluszcz, winorośl, klematis czy powojnik. 

Trejaż niewielkich rozmiarów to także doskonała podpora dla roślin doniczkowych. Postaw go na tarasie lub balkonie i umieścić na nim doniczki z kwiatami i innymi roślinami. To także dobra konstrukcja do zamontowania doniczek wiszących. 

Możesz wykorzystać go na tarasie lub na balkonie jako podpora dla oświetlenia – zamontuj na trejażu lampy lub świece – dzięki temu stworzysz romantyczną atmosferę. Na trejażu możesz także umieścić rolety lub zasłony, które stworzą osłonę przed słońcem lub wiatrem.

Trejaż może stać się także dekoracją Twojego wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zieloną ścianę stworzyć po drugiej stronie okna. 

Dowiedz się, jakie rośliny pnące można uprawiać we wnętrzu. 

Trejaż – doskonała ozdoba Twojego ogrodu!

Trejaż to piękna i funkcjonalna konstrukcja, którą możesz wykorzystać w ogrodzie, na balkonie, a nawet we wnętrzu. Najlepiej prezentują się na nim rośliny pnące.