Produkty

Pnącza uprawiane w domu

Pnącza uprawiane w domu

Pnącza to rośliny o długiej łodydze, które potrafią się rosnąć wspinając się na podporach. Dość łatwo się rozrastają i w większości nie wymagają szczególnych warunków uprawy. Wbrew pozorom, pnącza możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie czy na balkonie, ale i na parapecie w domu.

pnącza w salonieUprawa pnączy

Pnącza uprawiamy w doniczkach o wielkości dostosowanej to rozmiaru rośliny. Do podpory wiotkich łodyg stosujemy różnego rodzaju kratki, specjalne obręcze czy inne konstrukcje, które nadadzą roślinie określony kształt. Ciekawie będą także prezentować się na podwieszanych pod sufitem doniczkach, gdzie łodygi samoistnie zwisają, dając wrażenie swobodnego wylewania się z pojemnika. Gdy nieodpowiednio się rozrosną, możemy je lekko podciąć, co jednak spowoduje ich rozkrzewienie. Warto następnie przesadzić pnącze do większej donicy.

Rośliny te wymagają regularnego nawadniania. W przypadku podwieszanych donic uważajmy na możliwe otwory w dnie, aby nie zalać mebli i posadzki. Ziemia w tego typu pojemnikach także szybciej się wysusza, więc wymaga częstszej kontroli wilgotności. Warto dodać, iż podlana roślina jest znacznie cięższa od donicy z suchym podłożem, więc zadbajmy o solidność konstrukcji, na której wisi. Podczas nawadniania możemy co jakiś czas także nawozić rośliny, aby wspomóc ich rozwój, jednak rezygnujemy z tego zabiegu poza sezonem wegetacyjnym.

Pnącza w domu

Jednym z łatwiejszych w uprawie pnączy jest bluszcz pospolity. Wzorcowo oplata różnego rodzaju konstrukcje, dzięki czemu możemy nadawać mu ciekawe kształty. Nie jest wymagający w uprawie, a gdy chcemy go odpowiednio uformować, możemy swobodnie go przyciąć. Bluszcz ma dekoracyjne liście, np. postrzępione lub z białymi przebarwieniami. Lubi lekko wilgotne podłoże i chłodniejsze pomieszczenia. Rośnie dobrze w zacienionych miejscach, lecz odmiany o kolorowych, plamiastych liściach wolą w domu miejsca jaśniejsze.

pnączaInnym równie popularnym gatunkiem pnącza, które możemy spotkać w polskich domach, jest scindapsus złoty. Łatwy w uprawie i szybko się rozrastający, potrafi mieć przyrosty roczne w granicach 40 cm. Główną jego ozdobą są sercowate, zielone, błyszczące liście, które dodatkowo mogą być nakrapiane np. na żółto. Lubi cieniste stanowiska, ale poradzi sobie też w nieco jaśniejszych pomieszczeniach. Podczas jego uprawy uważajmy na możliwość pojawienia się przędziorków.

Pnączem do polecenia ze względu na łatwość w uprawie jest na pewno filodendron pnący. Może mieć ciekawe, dwubarwne liście, które są szczególnie dekoracyjne. Łodygi możemy przycinać tak, by nadać roślinie określony kształt. Filodendron wygląda dobrze zarówno w przypadku oplatania konstrukcji podpierającej, jak i zwisający swobodnie z doniczki.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak dbać o sztuczne rośliny?

Jak dbać o sztuczne rośliny?
Dekorowanie mieszkań i lokali użyteczności publicznej sztucznymi roślinami znów wraca do łask! Dostępne na rynku plastikowe róże, wykona...
Czytaj więcej

Nolina

Nolina
Nolina, z łac. Nolina recurvata, zwana również bokarneą wygiętą to gatunek roślin pochodzący z rodziny myszopłochowatych. Jej ojczyzną są obie Ameryki...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.04.2016
Ale świetnie wyglądają takie pnącza! Nie wiedziałam, że nawet można bluszcz sobie tak ładnie w domu posadzić. A ja mam wysokie parapety w dwóch pokojach! Ekstra!

Ocena i komentarz dla:

Pnącza uprawiane w domu