Pachnące rośliny doniczkowe do wnętrz

Podczas wyboru roślin do naszych wnętrz warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także na ich woń, tym bardziej że zapachy kwiatowe naturalnie koją nerwy i poprawiają nastrój. Warto zatem poświęcić pachnącym roślinom doniczkowym nieco więcej uwagi.

Gdzie umieszczać doniczki?

Aby móc w pełni rozkoszować się zapachem roślin, ważny jest wybór odpowiedniego dla nich miejsca. Pamiętajmy, że rozprzestrzenianiu się zapachów sprzyja ciepło – najkorzystniej zatem umieszczać delikatnie pachnące rośliny (fiołki, zioła) na słonecznych parapetach. Kwiaty o mocnych zapachach (hiacynt, konwalia) rozsiewają intensywną woń niezależnie od tego, gdzie je umieścimy. Okresowo (na czas do 2 tygodni) mogą napełniać swym zapachem ciemne przedpokoje i inne wnętrza, które nie mają sprzyjających dla roślin warunków.

Co najmniej jedna pachnąca roślina przyda się w najbardziej słonecznym pokoju. Na przykład jaśmin czy stefanotis z pędami prowadzonymi wzdłuż ścian. Sprawdzą się tam również wonne rośliny cytrusowe.

Uwaga! Nie umieszczajmy doniczek z intensywnie pachnącymi roślinami w pobliżu stołu i miejsc spożywania posiłków, gdyż zapachy kwiatów mogą niwelować lub zagłuszać delikatne zapachy potraw.

Pachnące rośliny doniczkowe do wnętrz

Do najbardziej wonnych roślin doniczkowych zaliczymy:

- Eucharis (Eucharis grandiflora) zwana potocznie lilią amazońską. Jest rośliną cebulowa, ciepłolubną, pochodzi z Ameryki Południowej. Potrafi kwitnąć nawet 2-3 razy w roku. Tworzy po kilka dużych kwiatów (ok 7 cm średnicy) na wierzchołkach długich (około 40-60 cm) pędów. Po kwitnieniu wymaga odpoczynku w temperaturze 16-18ºC i niemal suchej ziemi.

Przeczytaj także: 5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin

- Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides), jest rośliną o gładkich, skórzastych i błyszczących liściach oraz bardzo intensywnie pachnących kwiatach, o woni zbliżonej do jaśminu. Kwiaty są białe lub kremowe, nieco podobne do róż. Gardenia nie jest łatwa w uprawie i kwitnie tylko w określonych warunkach. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury powietrza i lekko kwaśnej gleby. Latem najlepiej ustawić ją na wschodnim parapecie, w temperaturze ok. 18°C. W zimie roślina wymaga jeszcze niższej temperatury (ok. 16°C). Gardenia lubi zraszanie, jednak w okresie kwitnienia trzeba unikać moczenia płatków, by nie pojawiły się na nich przebarwienia.

Hoja (Hoya) jest pnączem pochodzącym z lasów tropikalnych o skórzastych błyszczących liściach i kwiatach w kolorze białym, kremowym lub odcieniach różu. Kwiaty mają słodki goździkowo-landrynkowy zapach. Hoja najlepiej rośnie w miejscach o rozproszonym świetle. Nie służą jej przeciągi ani zmiany miejsca. Młodą hoję warto raz w roku przesadzić. Roślina źle reaguje na przycinanie – wówczas słabiej kwitnie.

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) jest również wonnym pnączem, pochodzi z Azji i Afryki. Wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Warto podlewać go wodą z dodatkiem kropli kwasku cytrynowego (dla zakwaszenia). Kwiaty są niewielkie, białe, skupiane po kilka w pęczki, mają trąbkowaty kształt i zapach zbliżony do konwalii. Zwykle dla wijących się pędów (o długości do 6 m) powinniśmy zamontować delikatne podpórki np. z drutu. Stefanotis nie toleruje zmiany stanowiska i oświetlenia. Nie lubi też przegrzewania, przesuszenia gleby oraz zalewania. W lecie powinniśmy mu zapewnić temperaturę nie wyższą niż 20-22ºC, a zimą – dużo światła i temperaturę 12-16ºC.

Zobacz też: Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Pachnące rośliny doniczkowe do wnętrz

- Jasminum officinalis) czy jaśmin wielkolistny (Jasminum sambac). Mają one białe kwiaty o zapachu ogrodowego jaśminowca. Rosną dość intensywnie i wymagają częstego podlewania. Potrzebują jasnych stanowisk i wilgotnego powietrza, nie lubią wysokiej temperatury. Kwitną od stycznia do kwietnia, potem następuje około 2 miesięczny okres spoczynku, najlepiej w chłodzie (4-15ºC). Po przekwitnięciu pędy skraca się nawet o połowę. Na zimę warto wstawić jaśmin do jasnego, chłodnego (10ºC) pomieszczenia.

Cytrusy (Citrus i Fortunella), cytryny, kumkwaty i pokrewne im gatunki słyną z tropikalnego i intensywnego zapachu. Mogą jednocześnie kwitnąć i owocować. Najlepiej w doniczkach rośnie karłowaty mieszaniec, zwany cytrokumkwatem (Citrofortunella) dający kwaskowate, pomarańczowe owoce o długości ok. 3 cm, albo cytryna skierniewicka czy pięknie kwitnąca mandarynka (Citrus reticulata). Roślinom cytrusowym potrzeba dużo światła i okresowo ciepła. Latem można wystawiać je na zewnątrz, ale zimą należy im zapewnić temperaturę nie wyższą niż 12ºC i mocno ograniczyć podlewanie. Od lutego do października, w okresie ich intensywnego wzrostu, warto nasze cytrusy zasilać nawozem (mineralnym lub na bazie biohumusu).