icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wiosenne kwiaty – szafirki

Pojawiające się wiosną, najczęściej fioletowo-niebieskie, ukwiecone plamy w naszym ogrodzie to zapewne grupy uroczych szafirków – armeńskich lub groniastych. Są to piękne, nieduże kwiaty, które w skupiskach potrafią stworzyć żywe połacie kolorów.

szafirki

Jak wyglądają szafirki?

Należą do roślin cebulowych z rodziny szparagowatych. Pokrój szafirków jest wzniesiony, typowo kępiasty.

Charakteryzują się niezbyt sporą wielkością, mają do 15-20 cm wysokości. Liście są zielone, równowąskie, przeważnie mięsiste. Dekoracyjną częścią tych roślin jest kwiatostan w kształcie grona w kolorze białym, niebieskim i fioletowo-niebieskim, gdzie pylniki są granatowe. Warto dodać, że kwiaty pachną i pojawiają się od marca do maja. Owocem szafirków jest torebka, która może zawierać 6 czarnych nasion. Pod ziemią znajduje się owalna cebula z brązową tuniką.

Szafirki sadzone są jako rośliny zadarniające. Świetnie sprawdzają się na rabatach, jako obwódki ścieżek lub w ogrodzie skalnym. Wykorzystywać je możemy także w uprawie domowej, idealnie nadają się do sadzenia w pojemnikach ze szkła lub drewnianych skrzynkach. Są pięknym dodatkiem do kompozycji roślinnych. Coraz częściej również możemy spotkać szafirki jako kwiaty cięte, stosowane są jako składnik bukietów, np. wiązanek ślubnych.

szafirki

Uprawa szafirków

Rośliny te nie są zbytnio wymagające, więc wielu ogrodników decyduje się na ich uprawę. Cebulki wystarczy posadzić do ziemi w ogrodzie jesienią na głębokość ok. 7 cm. Następnie dołek zasypujemy podłożem. Cebule zostawione w ziemi będą samodzielnie rozrastać się przez kilka lat, tworząc kępy zieleni. Na początku lata warto je wykopać i przechować w przewiewnym miejscu np. w skrzynkach z tworzywa sztucznego wypełnionych trocinami lub suchym piaskiem.

Szafirki będą rosnąć najlepiej w pełnym słońcu lub ewentualnie na stanowisku półcienistym. Rośliny te lubią glebę umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną, próchniczną, ale radzą sobie także w suchej i mniej żyznej. W takim przypadku warto wspomóc kwiaty i nawozić je wiosną. Pamiętajmy także o regularnym odchwaszczaniu. Szczególnie pomocne może okazać się również ściółkowanie gleby, np. korą.

Szafirki możemy prowadzić w uprawie przyspieszonej. Wysadzamy wtedy cebulki jesienią do małych doniczek i przykrywamy cienką warstwą torfu. Trzymamy w chłodniejszym pomieszczeniu, a zimą w obniżonej temperaturze, nawet w ok. 10°C. Następnie wstawiamy doniczki do widnego, cieplejszego miejsca. Kwitnienie powinno nastąpić po paru tygodniach.