Drzwi loftowe - jak wyglądają i jak zrobić drzwi loftowe?

Odkryj tajniki drzwi loftowych – kluczowego elementu wnętrz w stylu industrialnym. Narodziny tego trendu na Manhattanie zaowocowały surowym, ale pełnym charakteru designem, łączącym metal, szkło i nieobrobione drewno. Poznaj, jak samodzielnie stworzyć drzwi loftowe, zachowując ich autentyczną estetykę i funkcjonalność. Sprawdź, dlaczego te drzwi są idealnym wyborem dla przestronnych pomieszczeń, jak wprowadzają światło i otwartość, oraz jakie praktyczne wskazówki pomogą Ci w ich montażu.

Drzwi loftowe

Czym są drzwi loftowe?

Styl loftowy narodził się na Manhattanie. W latach 50. ubiegłego wieku dzielnicę tę cechowała duża ilość fabryk i magazynów, które znajdowały się na przedmieściach. Ze względu na niskie koszty najmu, obiekty wykorzystywane były coraz częściej jako budynki pracowni artystycznych, a później mieszkań.

Idąc tym tropem, loftowe drzwi charakteryzują się przede wszystkim prostotą i surową formą. Wykonane z nieobrobionego drewna, metalu i szkła są doskonałym wyznacznikiem stylu industrialnego. Najczęściej wybieranymi kolorami jest czerń, stonowana biel i beż, a także odcienie szarości. Drzwi loftowe powinny być wykonane bez dbałości o detale. Istotną kwestią jest posiadanie delikatnie nieoszlifowanych spawań elementów metalowych.

Drzwi industrialne to zazwyczaj połączenie stali ze szkłem. Często projektowane są w formie całych przeszklonych ścian, a poszczególne elementy posiadają charakter uchylny – szczególnie w postaci drzwi balkonowych czy tarasowych.

Drzwi loftowe – charakterystyka 

Profile w drzwiach loftowych wykonane są z metalu. Podkreśla to ich industrialne pochodzenie. Jednak wtedy należy liczyć się z ich wagą. Ten typ drzwi musi zostać zamontowany do ścian o dużej nośności. Obecnie na rynku dostępne są także modele z drewnianymi profilami, które pomalowane na czarno dają ten sam efekt – geometrycznego wykończenia.

Drzwi loftowe mogą być otwierane standardowo przy użyciu zawiasów. W połączeniu z metalową futryną i ramą pozwolą uzyskać idealny efekt wnętrza industrialnego. Na rynku istnieją także drzwi loftowe przesuwne. Jest to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń, w których istotna jest oszczędność miejsca. Ten model montowany jest na specjalnej szynie w formie prowadnicy najczęściej wykonanej również z metalu w tym samym kolorze, co elementy samych drzwi.

Ze względu na rosnące zainteresowanie stylem industrialnym kolejnym rozwiązaniem jest zastąpienie elementów szyby drewnem. W wielu projektach drzwi loftowe stanowią kompromis między funkcjonalnością i nowoczesnością. Wykonanie całego frontu z nielakierowanego i naturalnego drewna oraz wyposażenie go w metalowe, ciężkie okucia, a także klamki jest rozwiązaniem nawiązującym do typowych loftowych drzwi.

Jak samodzielnie wykonać drzwi loftowe?

Podstawą do stworzenia drzwi loftowych jest umiejętność spawania. Ze względu na to, że metalowe elementy powinny składać się z masywnych profili, istotne jest ich właściwe połączenie. Nie należy wykorzystywać cienkich kątowników i profili, które ulegną odkształceniu.

Kolejną ważną kwestią są odpowiednio proste kąty. Ułatwi to bezproblemowe osadzenie szyby podczas montażu. Samodzielnie zrobione drzwi loftowe powinny posiadać właściwe odległości pomiędzy ramkami, framugą i ościeżnicą, a także szybą i szprosami. Zachowanie tego gwarantuje estetyczne wykonanie i łatwe połączenie poszczególnych elementów.

Przy ich dopasowywaniu należy uwzględnić także grubość farby. Pomalowane profile mogą mieć ostatecznie inną grubość, dlatego nie należy dopasowywać elementów „na styk”. Do całkowitego wykonania drzwi loftowych ważne jest szlifowanie miejsc spawania. Jednak niektórzy decydujący się na całkowite podkreślenie ich surowej formy zostawiają niewielkie zgrubienia, bez gładkiego wykończenia.

Drzwi loftowe

Drzwi industrialne — cenne wskazówki wykonania

Szprosy konstrukcyjne powinny być odkręcane, nie mogą być naklejane na szybę. Ułatwia to ich szybką i łatwą wymianę podczas zbicia. Jeśli natomiast chodzi o same szyby, najlepiej jeśli są wykonane ze szkła laminowanego, hartowanego lub zbrojonego. Gwarantuje to bezpieczeństwo podczas ewentualnego uszkodzenia. Stal sprawdzająca się najlepiej podczas tworzenia tego typu konstrukcji to zamknięte profile, płaskowniki i kątowniki zimnowalcowane, które znajdziesz w każdym markecie budowlanym.

Pamiętaj, że montaż drzwi loftowych odbywa się w dwóch krokach. Najpierw mocowane są metalowe ramy, a dopiero później szyby. Niezbędne urządzenia do wykonania drzwi loftowych to:

  • spawarka;

  • stół spawalniczy;

  • ściski;

  • szlifierka;

  • papier ścierny;

  • wiertarka i wkrętarka;

  • piła do stali.

Drzwi wewnętrzne loftowe – zalety montażu

Głównymi zaletami montażu drzwi loftowych jest możliwość uzyskania przestronnej przestrzeni. Szczególnie jeśli cała ściana została przeszklona i wykonana z metalowych profili. Wprowadzi to jasne i otwarte pomieszczenie, podkreślając jego charakter. Ten typ drzwi sprawdzi się doskonale również w momencie przedzielenia dużej przestrzeni na dwie oddzielne, gdy w jednej z nich istnieje problem z naturalnym dostępem światła z okien. Przeszklone elementy pozwolą na właściwy podział i dostarczą światło w odpowiedniej ilości.

Kolejną zaletą, jaką dają drzwi loftowe, jest możliwość stworzenia otwartej przestrzeni. Standardowe murowane ściany znacznie przytłaczają i ograniczają wnętrza. Przeszklenie pomieszczenia w formie tego typu drzwi pozwoli na uzyskanie odwrotnego efektu.

Należy jednak pamiętać, że drzwi loftowe przesuwne wymagają odpowiednio solidnej ściany, na które zamocowana będzie szyna jezdna. To ona trzyma cały ciężar drzwi. Zalecane jest wykorzystanie ściany z cegły, betonu lub pustaków oraz odpowiedniego rodzaju kołków. Ściana z płyty kartonowo-gipsowej zdecydowanie nie będzie w stanie utrzymać ciężaru tego typu drzwi.

Drzwi w stylu loftowym dopasowane do charakteru pomieszczenia

Drzwi loftowe zdecydowanie odnajdą się doskonale w dużych przestronnych pomieszczeniach z wysokim sufitem. Idealnie dopełnią styl industrialny całego obiektu. Ten model drzwi skomponuje się doskonale z surową cegłą i betonową posadzką. Coraz częściej mieszkania urządzone w stylu industrialnym określane są jako hard loft. Oznacza to przekształcenie hal magazynów oraz fabryk na obiekty użytkowe i mieszkalne.

Istnieje także pojęcie soft loft, które dotyczy obiektów tworzonych od podstaw w tym stylu. Kluczową kwestią wykorzystania loftowych drzwi jest przede wszystkim podzielenie ogromnych przestrzeni danego mieszkania czy budynku z zachowaniem bezproblemowej przepuszczalności światła. Sprawdzą się one doskonale w domach, mieszkaniach, biurach, kawiarniach, restauracjach oraz lokalach usługowych.

Drzwi loftowe nie dają bariery wizualnej, ale doskonale izolują od zapachu i dźwięku. Z powodzeniem mogą zostać wykorzystane jako oddzielenie strefy dla palących lub restauracyjnej kuchni, gwarantując gościom komfort i wygodę.

Drzwi loftowe – funkcjonalne rozwiązanie dla każdego

Loftowe drzwi, oprócz funkcjonalności, cechuje także łatwe utrzymanie czystości. Ich szyby mogą być myte przy wykorzystaniu podstawowych środków czystości. Solidne wykonanie z profili stalowych gwarantuje stabilną konstrukcję, a obecność szyb hartowanych lub laminowanych jest wystarczającym zapewnieniem bezpieczeństwa w razie uszkodzenia.

Jeśli marzysz o prawdziwie industrialnym wnętrzu, pełnym światła i charakteru – drzwi loftowe to idealne rozwiązanie dla podkreślenia stylu. Towarzystwo ścian z surowej czerwonej cegły, wysoki sufit oraz betonowa posadzka to przepis na przemyślany wystrój wnętrza domowego, biurowego czy restauracyjnego.