Produkty

Wszystko o uprawie rojników

Wszystko o uprawie rojników

W dosłownym tłumaczeniu z łaciny, rojnik oznacza „zawsze żywy”. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ ta niewielka roślina o grubych liściach w kształcie różyczki jest wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki, szczególnie suszę i mróz. Dzięki temu jest idealną propozycją dla tych, którzy preferują niewymagające rośliny. Co nie oznacza jednak, że rojniki nie potrzebują odpowiedniej uprawy i pielęgnacji.

rojnik w doniczcePreferowane miejsce

Rojniki są najczęściej uprawiane w ogródkach skalnych, choć często trafiają również do doniczek. Preferują miejsce w pełni nasłonecznione oraz piaszczysto-żwirową glebę, choć doskonale rozwijają się także na suchej i jałowej ziemi. Co ciekawe, mogą rosnąć nawet bez niej, również na stanowiskach kamienistych, skalniakach, pomiędzy płytami chodnikowymi, w szczelinach muru, a nawet na pniach drzew. Do ich uprawy nie jest zatem konieczna gleba bogata w składniki pokarmowe. Ich stanowisko powinno być jednak zabezpieczone przed ewentualnym podtopieniem.

Sadzenie

Rojniki należy sadzić pod koniec wiosny, choć dopuszczalne jest również ich posadzenie w okresie letnim – wówczas bardzo istotne będzie ich podlewanie na początkowym etapie, które utrzyma pożądaną wilgotność podłoża. Rośliny te charakteryzują się wyjątkowo szybkim rozmnażaniem i po krótkim czasie możemy spodziewać się odrostów bocznych. Warunkiem, który należy spełnić przed posadzeniem rojników to dokładnie oczyszczone podłoże z chwastów. Po posadzeniu, rojniki należy zaś delikatnie obsypać żwirem.

rojnik kwiatyPodlewanie

Odporność na suszę to jedna z największych zalet rojników, stąd o ich podlewanie nie musimy martwić się w ciągu całego roku zbyt wiele razy. Rośliny te pobierają bowiem wystarczającą ilość wilgoci do życia z powietrza, porannej rosy czy padającego deszczu. Rojniki należy podlewać jedynie po posadzeniu w okresie letnim oraz w trakcie wiosennej suszy, kiedy mamy do czynienia z intensywnym rozrostem młodych rozet. Powinniśmy pamiętać jednocześnie o tym, że zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do zgnicia korzeni rojników.

Usuwanie

Szybkie rozmnażanie się rojników sprawia, że należy regularnie usuwać z nich nadmiar liści. Co ciekawe, mają one właściwości lecznicze. Dzięki nim możemy przyspieszyć gojenie się rany czy też załagodzić ból po ukłuciu przez komara.

Data publikacji: 13.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o uprawie rojników