Wszystko o uprawie rojników

W dosłownym tłumaczeniu z łaciny, rojnik oznacza „zawsze żywy”. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ ta niewielka roślina o grubych liściach w kształcie różyczki jest wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki, szczególnie suszę i mróz. Dzięki temu jest idealną propozycją dla tych, którzy preferują niewymagające rośliny. Co nie oznacza jednak, że rojniki nie potrzebują odpowiedniej uprawy i pielęgnacji.

rojnik

Preferowane miejsce

Rojniki są najczęściej uprawiane w ogródkach skalnych, choć często trafiają również do doniczek. Preferują miejsce w pełni nasłonecznione oraz piaszczysto-żwirową glebę, choć doskonale rozwijają się także na suchej i jałowej ziemi. Co ciekawe, mogą rosnąć nawet bez niej, również na stanowiskach kamienistych, skalniakach, pomiędzy płytami chodnikowymi, w szczelinach muru, a nawet na pniach drzew. Do ich uprawy nie jest zatem konieczna gleba bogata w składniki pokarmowe. Ich stanowisko powinno być jednak zabezpieczone przed ewentualnym podtopieniem.

Sadzenie

Rojniki należy sadzić pod koniec wiosny, choć dopuszczalne jest również ich posadzenie w okresie letnim – wówczas bardzo istotne będzie ich podlewanie na początkowym etapie, które utrzyma pożądaną wilgotność podłoża. Rośliny te charakteryzują się wyjątkowo szybkim rozmnażaniem i po krótkim czasie możemy spodziewać się odrostów bocznych. Warunkiem, który należy spełnić przed posadzeniem rojników to dokładnie oczyszczone podłoże z chwastów. Po posadzeniu, rojniki należy zaś delikatnie obsypać żwirem.

rojnik

Podlewanie

Odporność na suszę to jedna z największych zalet rojników, stąd o ich podlewanie nie musimy martwić się w ciągu całego roku zbyt wiele razy. Rośliny te pobierają bowiem wystarczającą ilość wilgoci do życia z powietrza, porannej rosy czy padającego deszczu. Rojniki należy podlewać jedynie po posadzeniu w okresie letnim oraz w trakcie wiosennej suszy, kiedy mamy do czynienia z intensywnym rozrostem młodych rozet. Powinniśmy pamiętać jednocześnie o tym, że zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do zgnicia korzeni rojników.

Usuwanie

Szybkie rozmnażanie się rojników sprawia, że należy regularnie usuwać z nich nadmiar liści. Co ciekawe, mają one właściwości lecznicze. Dzięki nim możemy przyspieszyć gojenie się rany czy też załagodzić ból po ukłuciu przez komara.