Produkty

Jakie rośliny zasadzić na balkonie północnym

Jakie rośliny zasadzić na balkonie północnym

Słońce wędruje po horyzoncie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najmniej światła dociera do balkonów ulokowanych na północnej stronie budynku. Można jednak tak dobrać gatunki roślin, aby pomimo niedoboru promieni słonecznych nasz balkonowy ogród prezentował się doskonale.

Rośliny na balkonieWady i zalety wystawy północnej

Wybierając kwiaty balkonowe, kierujmy się nie tylko ich walorami ozdobnymi, ale przede wszystkim warunkami do rozwoju, które możemy im zapewnić. Do wystawy północnej dociera najmniej promieni słonecznych, a rośliny mają do nich dostęp jedynie z samego rana lub późnym popołudniem. Kwiaty są też bardziej narażone na przymrozki i silniejsze wiatry. W ciągu dnia dociera do nich rozproszone światło, a temperatura powietrza jest wyrównana. Dzięki temu ryzyko zaparzenia korzeni jest nikłe – woda z doniczek wyparowuje wolniej, a bezpośrednie słońce nie parzy liści i kwiatów. – dla niektórych roślin będą to idealne warunki do rozwoju.

Cieniolubne kwiaty balkonowe

Rośliny światłolubne na stanowisku cienistym będą kwitły znacznie krócej i mniej obficie niż na stanowiskach słonecznych, ich płatki będą też mniej wybarwione. Zamiast nich wybierzmy gatunki cieniolubne – istnieje bardzo wiele roślin lubiących cień, którymi możemy ozdobić nasz balkon.

Byliny

Kwiatem, który woli niedobór lub brak słońca od jego intensywnych promieni, jest na przykład barwinek pospolity (Vinca minor), który szybko porasta powierzchnie skrzynek balkonowych długimi, pokładającymi się pędami. Jego niebieskie, drobne kwiaty urozmaicą przestrzeń – można go skomponować w jednej doniczce z fioletowo-niebieskimi bluszczykiem kurdybankiem(Blechoma hederacea). Bluszczyk świetnie sprawdza się w uprawie pojemnikowej i lubi wilgotną glebę – przesuszenie powoduje brązowienie liści.

Do tworzenia ozdobnych kompozycji w donicach możemy wykorzystać żurawki (Heuchera), czyli byliny o efektownych, purpurowych, pomarańczowych, różowych lub fioletowych liściach. Wiele odmian posiada też piękne kwiaty. Dla osób często wyjeżdżających na wakacje świetnym rozwiązaniem jest hodowanie na tarasie funkii (Hosta). Ta bylina o intensywnie zielonych liściach jest niebywale wdzięczną i niewymagającą rośliną, która stanie się ozdobą balkonu na wiele lat. Zimą jest odporna Nawóz do roślin balkonowychna mróz, latem na białych pędach wypuszcza kwiaty w postaci białych lub fioletowych dzwoneczków. Pamiętajmy, aby chronić ją przed ślimakami, które uwielbiają jej pięknie zielone liście.

Rośliny jednoroczne lub wieloletnie nie zimujące w gruncie

Uprawa begonii bulwiastej (Begonia tuberhybrida) nie jest trudna. Jej odmiany kwitną od maja aż do października, dzięki czemu możemy cieszyć się jej różnobarwnymi kwiatami przed cały sezon. Ciemne balkony północne można rozjaśnić kwiatami w odcieniach bieli lub pasteli – świetnie nadaje się do tego fuksja (Fuchsia), która wyróżni nasz balkon dużymi, dzwonkowatymi kwiatami.

Na tarasach i balkonach o rozproszonym świetle dobrze rośnie także niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) oraz niecierpek Waleriana (Impatiens walleriana). Rośliny te nie lubią ani miejsc całkowicie zacienionych, ani tych bezpośrednio narażonych na działanie promieni słonecznych.

Pnącza i krzewy

Alternatywą dla bylin i roślin sezonowych jest bluszcz pospolity (Hedera helix), który może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. Zimozielone pnącza będą ładnie oplatać balustradę lub ścianę odgraniczającą balkon nasz i sąsiada. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu pnączy, które potrafią bardzo szybko się rozrastać.

Podobnie rośnie tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata), który dodatkowo latem pięknie pachnie. W odróżnieniu od bluszczu jest rośliną jednoroczną. Warta zainteresowania jest także golteria rozesłana (Gaultheria procumbens). Ta niewielka krzewinka od lipca do sierpnia prezentuje różowe, drobne kwiatuszki. Najbardziej dekoracyjna staje się jednak w październiku, gdy obficie obsypuje się kulistymi, czerwonymi owocami, które wykorzystuje się do tworzenia bożonarodzeniowych stroików.

Balkon północny nie musi być ciemny i nudny – kolorowe rośliny ożywią go, udekorują i sprawią, że stanie się zielonym, przytulnym miejscem do wypoczynku.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.04.2016
Pomimo tych wad, to ja bym jednak wolała od północnej, bo mi wszystkie zioła i kwiaty notorycznie się palą latem, tak smaży mocno w nie.

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny zasadzić na balkonie północnym