Wszystko o uprawie róż piennych

Róże pienne, zwane także różanymi drzewkami, to przepiękne żywe ozdoby tarasów oraz ogrodów. Aby w każdym sezonie cieszyły nas swoim widokiem, dobrą kondycją i bujnym kwitnieniem, musimy zapewnić im odpowiednie warunki oraz właściwie pielęgnować. Oto co należy wiedzieć na ten temat.

róże pienne

Sadzenie róż piennych

Rośliny tego typu możemy sadzić wiosną lub jesienią. Jeśli jednak zaopatrzyliśmy się w drzewko jesienią, lepiej przezimować je w zimnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, do kolejnego sezonu i posadzić dopiero na wiosnę. Roślinę umieszczamy pod kątem (co ułatwi przyginanie jej jesienią do ziemi) w nieco większym od bryły korzeniowej dołku, którego dno spulchniamy i wypełniamy warstwą kompostu. Następnie dołek zasypujemy, ziemię ugniatamy i wbijamy w nią podpórkę, do której mocujemy pień róży na prosto. Tak posadzoną roślinę podlewamy. Róże tego typu z powodzeniem sprawdzą się także w uprawie doniczkowej – potrzebujemy w tym celu jedynie pojemnika o odpowiedniej wielkości. Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Pielęgnacja róż piennych

Właściwa pielęgnacja drzewek różanych polega przede wszystkim na ich podlewaniu, nawożeniu oraz umiejętnym przycinaniu.

Róże pienne zasadzone bezpośrednio w gruncie preferują podlewanie rzadkie, ale obfite. Bardzo ważną kwestią jest takie wykonywanie tej czynności, by nie doprowadzić do zmoczenia liści ani kwiatów roślin, co może być przyczyną rozwoju chorób grzybowych. Zasadę tę stosujemy także w przypadku roślin uprawianych w donicach – tutaj podlewanie z pewnością będziemy musieli wykonywać częściej, szczególnie w czasie upałów, ponieważ ziemia w pojemniku będzie szybko wysychała.

Drzewka różane powinniśmy także nawozić. Wystarczy, że raz w sezonie zasilimy je kompostem, obornikiem albo wieloskładnikowym preparatem: uniwersalnym lub przeznaczonym typowo do róż. Do połowy lipca możemy także stosować podczas podlewania nawóz w płynie do roślin kwitnących aplikowany wg instrukcji załączonej do produktu.

róża pienna Castorama

Przycinanie róż piennych wykonujemy podobnie jak w przypadku innych róż, wiosną. Podcięcie pędów może się jednak okazać konieczne także jesienią, podczas zabezpieczania roślin na zimę. Należy to jednak zrobić na kilka tygodni przed nadejściem mrozów, aby rany miały czas się zagoić. W pierwszej kolejności usuwamy pędy dzikie i obumarłe. Skracane gałązki najlepiej ciąć ponad oczkiem skierowanym na zewnątrz, by uniknąć ryzyka krzyżowania się pędów. Z roślin na bieżąco usuwamy także przekwitnięte kwiatostany, by pobudzić je do ponownego kwitnienia.

Zabezpieczenie róż piennych przed zimą

Róże pienne są wrażliwe na mróz. Z tego powodu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Te posadzone w gruncie przysypujemy u ich podstawy kopczykiem z kompostu lub ziemi ogrodowej, a ich korony owijamy przepuszczającą powietrze agrowłókniną. Możemy także przygiąć pęd drzewka do ziemi i jego koronę również przysypać kopczykiem. Róże w donicach osłaniamy w podobny sposób, uprzednio dołując je w ogrodzie. Inną opcją jest przeniesienie ich na czas zimy do garażu lub piwnicy albo pozostawienie na zewnątrz, co wymaga zabezpieczenia pojemnika odpowiednim materiałem izolacyjnym, a korony agrowłókniną.

Data publikacji: 19.08.2016