Produkty

Podgrzewanie wody w basenie – przegląd systemów

Podgrzewanie wody w basenie – przegląd systemów

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na instalację basenu w swoim ogrodzie. Co więcej, tradycyjny basen z bardzo zimną wodą też im już nie wystarcza. Ciepła woda latem i w chłodniejsze dni to luksusowe rozwiązanie. Jakie systemy do podgrzewania wody warto zainstalować w swoim basenie, by woda była ciepła, a kąpiel jeszcze bardziej przyjemna?

przepływowy ogrzewacz wody castoramaPrzegląd urządzeń do podgrzewania wody w basenie:

Przepływowe grzałki elektryczne podnoszą temperaturę wody dzięki specjalnemu sterownikowi. Mogą regulować temperaturę wody pomiędzy 10 a 55°C. Dlaczego urządzenie jest bezpieczne? Sterownik urządzenia zabezpiecza grzałkę przed przegrzaniem. Czy moc urządzenia zawsze jest taka sama? Nie do końca – zależna jest ona w dużej mierze od wielkości naszego basenu.

Wymienniki ciepła to nieco bardziej skomplikowane instalacje. Podgrzanie wody odbywa się w nich poprzez wymianę wody gorącej wpływającej do wężownicy wymiennika i następnie zmieszaniu jej z zimną wodą z basenu. Temperaturę wody w basenie mierzy się przez czujnik temperatury. Jeśli osiągniemmy wymaganą temperaturę, czujnik przekaże sygnał do sterownika.

W skład tego typu instalacji wchodzi pompa obiegowa oraz zasobnik (który jest sterowany elektronicznie). Wymienniki, aby mogły działać bezpiecznie, powinny mieć zasilanie jedno lub trójfazowe.

Systemy solarne to nic innego jak kolektory zamocowane w dobrze nasłonecznionej strefie dachu albo w sąsiedztwie basenu. Systemy solarne potrafią podnieść temparaturę wody o nawet 8 stopni Celsjusza. Jak działa system solarny? Woda po przefiltrowaniu przepływa przez kolektory i wraca z powrotem do basenu. Kolektory całoroczne mogą być stosowane zarówno do ogrzewania ciepłej wody użytkowej jak i wody basenowej. Basenowe kolektory słoneczne wykorzystywane są tylko latem. kolektory słeneczne

Podgrzewacze elektryczne to dobre rozwiązanie dla małych basenów kąpielowych. Działają podobnie jak wymienniki, jednak zamiast wężownicy znajduje się tu element grzejny.

Zimna woda może powodować poczucie dyskomfortu. Jeśli zatem nasz basen ma być źródłem radości nie tylko latem w bardzo upalne dni, zdecydujmy się na dodatkowe wsparcie w postaci solidnego systemu do podgrzewania wody.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować basen do zimy?

Jak przygotować basen do zimy?
Zima może wyrządzić spore szkody zarówno w całorocznym basenie murowanym lub naziemnym, jak i tym typowo ogrodowym – dmuchanym, rozporowym czy s...
Czytaj więcej

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie
Lato w pełni, a to oznacza, że spędzamy w naszych ogrodach wiele czasu. Nie tylko doglądamy uprawianych warzyw i owoców, ale też odpoczywamy. Co jedna...
Czytaj więcej

Wybieramy basen ogrodowy

Wybieramy basen ogrodowy
Dawniej orzeźwienie, jakie w upalne dni daje chłodna woda, było przywilejem osób wyjeżdżających na wczasy do nadmorskich kurortów lub nad jezioro. Dzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Podgrzewanie wody w basenie – przegląd systemów