icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wycieraczka a chodnik – urządzamy wejście do mieszkania

Wejście do mieszkania to wizytówka każdego domu. Chcemy, aby miejsce to świetnie się prezentowało i zachęcało przybywające osoby do gościny. Doskonale możemy o nie zadbać przy pomocy wycieraczki lub chodnika, który będzie zapraszał gości w nasze progi, a także chronił intensywnie użytkowaną część podłogi, narażoną na wiele uszkodzeń.

Co lepsze – chodnik czy wycieraczka?
Chodnik przy drzwiach wejściowych

Zarówno wycieraczki, jak i chodniki to dwa funkcjonalne elementy aranżacji każdego wejścia. Mają podobne zastosowanie, choć wykorzystuje się je nieco inaczej. Do wyboru mamy wiele rodzajów, typów i wzorów obu elementów wykończenia mieszkania, a co najważniejsze nie wyobrażamy sobie bez nich naszego domostwa. 

 

Wycieraczki to najczęściej prostokątne modele wykonane z wytrzymałego materiału, służące do czyszczenia obuwia przed wejściem do domu. Kładziemy je przed drzwiami wejściowymi od zewnętrznej strony. Wyróżniamy też kilka rodzajów wycieraczek. Jedną z najpopularniejszych są wycieraczki gumowe. Cieszą się sporą popularnością, gdyż nie wchłaniają wody, są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Drugim rodzajem wycieraczek są modele podgumowane. Wierzchnia warstwa wykonana jest z materiału a spodnia z gumy. Modele te łączą stabilność i wytrzymałość z łatwym wchłanianiem wilgoci, a także ładną prezencją. Plecionki to trzeci rodzaj wycieraczek, z których możemy skorzystać. Wykonane są z jednolitego materiału np. sznurka lub włókien kokosowych. Doskonale pochłaniają wilgoć, kurz, a także większe grudki ziemi. 

 

Chodnik do przedpokoju z kolei jest większy niż wycieraczka i jest kładziony w korytarzu. Prowadzi on od drzwi — często do końca korytarza. Pełni nie tyle funkcję czyszczenia butów, a też ochronną podłogi, na której się znajduje i estetyczną odpowiednio aranżując dane wnętrze. Chodniki, jak i wycieraczki dostępne są w różnych rodzajach. Możemy podzielić je ze względu na obszycie i jego brak lub materiał, z którego zostały wykonane. Mogą być np. naturalne lub syntetyczne. Inne typy chodników to: 

 

  • podgumowane

  • plecione

  • sznurkowe

 

Porada eksperta: Optymalnym rozwiązaniem w mieszkaniu, jest położenie wycieraczki przed drzwiami wejściowymi – jeszcze na klatce schodowej, a tuż za nimi, w przedpokoju chodnika. Takie rozwiązanie pomoże skutecznie oczyścić wstępnie buty i zabezpieczy naszą powierzchnię w domu. Jeśli do naszego domu prowadzą schody lub korytarz, w tym miejscu warto zastosować wytrzymały i antypoślizgowy chodnik. 

Wycieraczka przy drzwiach wejściowych od wewnatrz

Często możemy zastanawiać się, że skoro posiadamy wycieraczkę przed wejściem, po co nam dodatkowy chodnik do środka mieszkania. Spełni on jednak dodatkowe funkcje: 

 

  • zapobiegnie ślizganiu się na kafelkach i panelach

  • wchłonie stopiony śnieg z postawionych butów

  • zapobiegnie zarysowaniu podłogi

  • będzie ciekawym elementem aranżacyjnym

  • zwiększy komfort chodzenia

A może wycieraczka na metry?
Chodnik szary we wzory Castorama

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać i które może być przydatną alternatywą w wielu sytuacjach, jest wycieraczka na metry. Wycieraczka czy chodnik na metry to opcja polegająca na zakupie metra bieżącego danego elementu. Mają one konkretną szerokość, a docinane są wedle długości, która nas interesuje. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, które będą nieocenione w sytuacjach, gdy standardowe chodniki i wycieraczki nie są wystarczające. 

 

Przede wszystkim możemy wybierać spośród wielu estetycznych wzorów i modeli, a także stosować je przed wejściem (zewnętrznie) jak i w korytarzu przy drzwiach (wewnętrznie). 

 

Chodnik na metry lub wycieraczka tego typu mogą być dowolnie docinane. Dzięki temu uzyskamy dokładnie tak duży kawałek, jakiego potrzebujemy i jaki będzie wystarczający do czyszczenia obuwia czy jego przechowywania. 

 

Dłuższy chodnik lub wycieraczka niż standardowe modele to również dbałość o nasze wnętrze. Im lepiej wyczyścimy wstępnie buty, tym mniej zabrudzeń dostanie się do domu na nasz parkiet lub panele. 

 

Porada eksperta: Wycieraczka na metry może służyć też przy bardziej intensywnym korzystaniu z korytarza. Jeśli posiadamy psa, dzieci często przebierające buty na plac zabaw lub gdy jest zima i potrzebujemy miejsca do suszenia butów, wycieraczka na metry może zapewnić nam większą niż standardowe modele powierzchnię ochronną. W takim wypadku będziemy mogli zastosować wycieraczkę zarówno przed domem, jak i w korytarzu — o takiej długości, która będzie wystarczająca. Gotowa wycieraczka do przedpokoju przeważnie nie ma sporej długości, a ta w niektórych sytuacjach będzie dla nas kluczowa.

Jak przy pomocy wycieraczki i chodnika ciekawie zaaranżować wnętrze?

Wybór wycieraczki lub chodnika do domu to nie tylko względy praktyczne. Są to również elementy dekoracyjne, które wpływają na design pomieszczenia i całego mieszkania. O czym zatem warto pomyśleć, wybierając wycieraczki lub dywaniki wejściowe, aby były dopasowane do naszej aranżacji?

 

Wybierając wycieraczkę do domu, warto wybrać model nieoczywisty, oryginalny np. z napisem. Dzięki temu nasi goście zostaną zaintrygowani jeszcze przed przekroczeniem progu. Wycieraczkę warto wybrać też pod kolor drzwi, barwy elewacji i wejścia, aby tworzyły razem spójną kompozycję. 

 

Wybierając chodnik do przedpokoju, warto zadbać, aby pasował do ogólnego stylu mieszkania, a najlepiej był jego częścią. Przełamywanie akcentów tuż po wejściu nie jest najlepszym pomysłem. Wybierając chodnik do korytarza, warto stawiać na jasne barwy, które powiększą optycznie pomieszczenie i łatwiej skomponują się z obecnym wystrojem. Chodnik do przedpokoju powinien być jednym kawałkiem np. gotowym lub ciętym na metry. Łączenia oraz mieszanie stylów nie będzie najlepszym pomysłem.

 

Porada: Na niesforne chodniki w korytarzu warto wykorzystać odrobinę kleju lub taśmy mocującej, tak aby nie przesuwały się w trakcie chodzenia.