Produkty

Z czego wykonać chodnik

Z czego wykonać chodnik

Chodnik stanowi bezpieczny i wygodny pas, po którym mogą poruszać się piesi. Tego typu konstrukcja przyda się na każdej posesji, łącząc furtkę znajdującą się przy ulicy z gankiem naszego domu. Z jakich materiałów możemy wykonać chodnik?

płyty chodnikoweDzięki odpowiednio szerokiemu chodnikowi będziemy mogli wygodnie poruszać się po posesji – utwardzona nawierzchnia będzie wolna od kałuż czy błota, co z pewnością docenimy podczas niesprzyjającej pogody. Chodnik warto także wykonać w sytuacji, gdy posiadamy utwardzony podjazd, ponieważ w ten sposób zapewnimy bezpieczną przestrzeń, po której będą mogły poruszać się osoby niezmotoryzowane.

Materiały na chodnik

Do wykonania chodnika przydatnych będzie wiele różnych materiałów. Który z nich będzie najlepszy? To w dużej mierze kwestia naszego gustu i efektu, jaki chcielibyśmy widzieć we własnym ogrodzie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały służące do budowy chodnika:

Płyty betonowe – dostępne są w rożnych kształtach, rozmiarach i strukturach. Wśród nich znajdziemy płyty prostokątne, kwadratowe bądź zupełnie nieregularne. Poza litymi płytami możemy zdecydować się także na lżejsze modele ażurowe. Płyty betonowe zachwycają także różnorodnością kolorów i wzorów – mogą np. imitować drewno lub kamień.

Kostka brukowa płukana Polbruk TrentoKostka brukowa – dostępna jest w tradycyjnej postaci – szarych kamiennych kostek – bądź w wersji dekoracyjnej, a także szlachetnej. Kostki występują w różnych kształtach i rozmiarach, a różnorodność kolorów pozwala na stworzenie z nich bardzo dekoracyjnych chodników. Jednym z rodzajów kostki brukowej są elementy wykonane z betonu, które również z powodzeniem sprawdzą się w roli chodnika.

Cegła – do wykonania chodnika możemy wykorzystać również cegły budowlane, szczególnie w sytuacji, gdy odzyskaliśmy je z rozbiórki innych konstrukcji. Układanie takiego chodnika jest nieco prostsze, ponieważ nie wymaga tak dużej precyzji – cegły rozbiórkowe nie mają równych wymiarów, więc z założenia wyłożone nimi pasy również nie będą idealnie proste. Dzięki temu unikniemy w ogrodzie wrażenia sztuczności. Należy jednak pamiętać, że materiał ten jest stosunkowo miękki i nieodporny na mroź – wynika to z faktu, że wchłania wodę.

Kamień – płyty kamienne cechują się dużą wytrzymałością i bardzo dekoracyjnym wyglądem. Jako materiał naturalny dobrze komponują się z otoczeniem. Wśród nich znajdziemy płyty z granitu, kwarcytu czy gnejsu – w większym lub mniejszym formacie i zwykle o nieregularnych kształtach. Płyty takie pozwalają na uzyskanie płaskiej powierzchni chodnika w przeciwieństwie do kamieni polnych, które również nadają się do jego wykonania.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku
Taras to idealne miejsce na wypoczynek wśród przydomowej zieleni, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Pomysł na tani taras wcale nie musi ...
Czytaj więcej

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku
Dobrze położona kostka brukowa uatrakcyjni przydomowe otoczenie. Kluczowe podczas pracy jest przygotowanie gruntu. Wykonaj ten pierwszy etap poprawnie...
Czytaj więcej

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Jak usunąć olej z kostki brukowej?
Kostka brukowa jest materiałem powszechnie stosowanym podczas wykańczania podjazdów i ścieżek wokół domu. Wynika to z jej doskonałych wł...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Z czego wykonać chodnik