Z czego wykonać chodnik

Chodnik stanowi bezpieczny i wygodny pas, po którym mogą poruszać się piesi. Tego typu konstrukcja przyda się na każdej posesji, łącząc furtkę znajdującą się przy ulicy z gankiem naszego domu. Z jakich materiałów możemy wykonać chodnik?

Z czego wykonać chodnik

Dzięki odpowiednio szerokiemu chodnikowi będziemy mogli wygodnie poruszać się po posesji – utwardzona nawierzchnia będzie wolna od kałuż czy błota, co z pewnością docenimy podczas niesprzyjającej pogody. Chodnik warto także wykonać w sytuacji, gdy posiadamy utwardzony podjazd, ponieważ w ten sposób zapewnimy bezpieczną przestrzeń, po której będą mogły poruszać się osoby niezmotoryzowane.

Materiały na chodnik

Do wykonania chodnika przydatnych będzie wiele różnych materiałów. Który z nich będzie najlepszy? To w dużej mierze kwestia naszego gustu i efektu, jaki chcielibyśmy widzieć we własnym ogrodzie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały służące do budowy chodnika:

Płyty betonowe – dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i strukturach. Wśród nich znajdziemy płyty prostokątne, kwadratowe bądź zupełnie nieregularne. Poza litymi płytami możemy zdecydować się także na lżejsze modele ażurowe. Płyty betonowe zachwycają także różnorodnością kolorów i wzorów – mogą np. imitować drewno lub kamień.

Kostka brukowa – dostępna jest w tradycyjnej postaci – szarych kamiennych kostek – bądź w wersji dekoracyjnej, a także szlachetnej. Kostki występują w różnych kształtach i rozmiarach, a różnorodność kolorów pozwala na stworzenie z nich bardzo dekoracyjnych chodników. Jednym z rodzajów kostki brukowej są elementy wykonane z betonu, które również z powodzeniem sprawdzą się w roli chodnika.

Z czego wykonać chodnik

Cegła – do wykonania chodnika możemy wykorzystać również cegły budowlane, szczególnie w sytuacji, gdy odzyskaliśmy je z rozbiórki innych konstrukcji. Układanie takiego chodnika jest nieco prostsze, ponieważ nie wymaga tak dużej precyzji – cegły rozbiórkowe nie mają równych wymiarów, więc z założenia wyłożone nimi pasy również nie będą idealnie proste. Dzięki temu unikniemy w ogrodzie wrażenia sztuczności. Należy jednak pamiętać, że materiał ten jest stosunkowo miękki i nieodporny na mroź – wynika to z faktu, że wchłania wodę.

Kamień – płyty kamienne cechują się dużą wytrzymałością i bardzo dekoracyjnym wyglądem. Jako materiał naturalny dobrze komponują się z otoczeniem. Wśród nich znajdziemy płyty z granitu, kwarcytu czy gnejsu – w większym lub mniejszym formacie i zwykle o nieregularnych kształtach. Płyty takie pozwalają na uzyskanie płaskiej powierzchni chodnika w przeciwieństwie do kamieni polnych, które również nadają się do jego wykonania.