Płyty deptakowe w ogrodzie

Dróżki i alejki w ogrodach mają jasno wytyczoną przyszłość – są nimi płyty deptakowe, które przejmują ich zadania. I chociaż nie znajdą zastosowania we wszystkich miejscach ogrodu, z powodzeniem możemy je ułożyć tam, gdzie szczególnie ważna jest estetyka i dbałość o niecodzienny, oryginalny wygląd.

Płyty deptakowe w ogrodzie

Ścieżki, alejki, dróżki…

Ścieżki w ogrodzie wytyczamy i kreujemy tam, dokąd szczególnie często się udajemy, gdzie spacerujemy i chcemy zapewnić sobie możliwość przechodzenia w czasie deszczu, nie mocząc butów pośród wysokich roślin. Wydeptana, niczym nieutwardzona alejka na trawniku nie wygląda estetycznie, a brak odwodnienia spowoduje, że podczas opadów zmieni się w ciąg kałuż. Co więcej – nie pomoże nam ona podczas jesiennych prac porządkowych w ogrodzie sprawnie przetransportować taczki pełnej zebranych liści i uschłych roślin, podobnie jak będzie z kosiarką w gorące, późne wakacyjne popołudnia. W tym wypadku najlepsza będzie ścieżka brukowana lub przynajmniej usypana żwirem. Tych materiałów nie zastąpi także płyta deptakowa. Dlaczego?

Gdzie zastosować płyty deptakowe?

Specyfika użycia płyt deptakowych polega na ich rozmieszczeniu w taki sposób, że poszczególne elementy są od siebie oddalone na długość kroku. Z tej racji najlepiej nadają się do położenia w miejscach, gdzie natężenie ruchu nie jest duże i tam, gdzie stawiamy na dekoracyjne prezentowanie się ogrodu. Szczególnie interesująco prezentują się wykonane z jasnych materiałów płyty obrośnięte kontrastową zielenią gęstej trawy. Stanowią o oryginalnym wyglądzie niecodziennej ścieżki, którą na pewno polubią wszystkie dzieci – stali bywalcy naszego ogrodu. Płyty deptakowe prowadzące wprost na przeznaczony dla milusińskich placyk zabaw będą dobrym pomysłem, o czym przekona nas reakcja dzieci. W zależności od naszych pomysłów na wykończenie terenu zielonego użyć możemy płyt o kształcie okrągłym, owalnym, kwadratowym i prostokątnym.

Płyty deptakowe w ogrodzie

Z jakich materiałów wykonane są płyty deptakowe?

Najpopularniejszym materiałem na tego rodzaju wykonanie ścieżki jest kamień ciosany. Zwykle ma grubość około 4 cm, a wielkość – w przypadku kształtu owalnego – mieści się w granicy 40-60 cm. Kamień jest niezwykle trwałym materiałem i z tej racji doskonale nadaje się do zastosowania go na ścieżkach i alejkach. Wersje kolorystyczne, jakie oferują poszczególni producenci, będą swoją barwą komponować się z różnymi miejscami w ogrodzie, na przykład tuż obok wybujałych, kolorowych rabat zastosować możemy odcień zbliżony do czerwieni, co dodatkowo podkreśli barwy kwiatów.

Dostępne są również płyty wykonane z betonu. Aby nie dopuścić do tworzenia się wykwitów na ich powierzchni, konieczne będzie ich zaimpregnowanie. Możliwe jest też nadanie im dowolnej barwy przez pomalowanie przeznaczoną do betonowych powierzchni farbą.

Jeśli szczególne lubimy drewno, możemy jako płyt deptakowych użyć grubo ciętych, okrągłych plastrów drewnianych – te możemy zakupić gotowe lub zamówić w okolicznym tartaku. Minusem tego materiału jest niezbędna impregnacja, którą sukcesywnie trzeba powtarzać, tak aby wyłożona drewnianymi płytami ścieżka prezentowała się nienagannie nie tylko w czasie tego i najbliższego sezonu.