Produkty

Zegary ścienne – przegląd

Zegary ścienne – przegląd

Wieszamy je najczęściej w kuchni lub jadalni, a także wszelkich pomieszczeniach służbowych i wspólnych. Zegar ścienny powinien pojawić się w każdej recepcji i poczekalni, ale także restauracjach czy lokalach usługowych. Jakie rodzaje tych elementów funkcjonalnej dekoracji mamy do wyboru?

Rodzaje zegarów ściennych

zegary ścienneJedne z najpopularniejszych modeli zegarów wieszanych na ścianie, to te, które wykorzystuje się już od przeszło stu lat – elektryczne, z samą tarczą. Jednak przez cały wiek XX korzystano jeszcze również z modeli mechanicznych. Obecnie stosują je najczęściej jedynie koneserzy i amatorzy antyków. Pierwszy, główny podział zegarów ściennych obejmuje zegarki:

- elektryczne, działające automatycznie aż do wyczerpania danej baterii – nie musimy się zatem martwić o jej wymianę,

- mechaniczne, które się nakręca i, aby działały nieprzerwanie, wskazując odpowiedni czas, należy robić to regularnie,

- typu smart watch – to zegary ścienne najnowszej generacji, które dzięki łączności z internetem są w stanie wskazywać precyzyjny czas i inne, wybrane informacje, jak pogodę, kalendarz czy nasze notatki.

Inną grupą są jeszcze zegary elektroniczne, które w przeciwieństwie do wymienionych wyżej modeli analogowych, wyposażonych we wskazówki, mają wyświetlacze wskazujące godzinę. Jednak takie zegary nie często wiesza się na ścianach.

Czy wiesz, że…?

Werk, to słowo pochodzące z języka niemieckiego, które przyjęło się w środowisko zegarmistrzowskim i oznacza po prostu mechanizm zegarka.

Zegary ścienne często można również odróżnić ze względu na rodzaj liczb, jakie są w nich wykorzystane. Mogą być:

- arabskie,

- rzymskie.

Nowoczesne zegarki wykonuje się również niekiedy bez żadnych liczb lub tylko z kilkoma, np. 12, 3, 6 i 9.

Klasyczne zegary ścienne z tarczą

klasyczne zegaryObecnie wciąż popularne są klasyczne zegary tarczowe, najczęściej występujące w formacie okrągłym. Zdaje się, że takie modele nigdy nie stracą na swoim uroku. To, co ewoluuje najbardziej, to właśnie wygląd tarczy. Niegdyś wykonywało się ją nawet z ceramiki, teraz jest często produkowana z tworzywa sztucznego, aby zegar był jak najlżejszy. Luksusowe tarcze będą jednak wykonane z materiałów o szlachetnym wyglądzie:

- drewna,

- metalu,

- kamienia – np. marmuru,

- szkła.

Czas i obraz w jednym – zegary-canvasy

Ciekawym rozwiązaniem są łączone ozdoby na ścianę w postaci obrazu na płótnie z zegarem. Taka dekoracja może nie tylko dopełnić stylu urządzanego przez nas wnętrza, ale również spełni praktyczną rolę. Obrazy-zegary ścienne występują w wielu wersjach – najczęściej przedstawiają piękne widoki lub słynne miejsca, mogą również inspirować motywującym napisem.

Inną formą dekoracyjnych zegarów na ścianę są również szklane obrazy. Pełen wybór tego typu funkcjonalnych ozdób znajdziemy tutaj.

Zegary ścienne kiedyś i dziś

 Zegar Glassclock Carbon koło fi 30 cm W niektórych wnętrzach wciąż możemy spotkać masywne zegary z gongami, dużymi obudowami, witrynami, witrażami i innymi ozdobnikami. Tradycyjne modele wyposażane były również często w kukułki. Im więcej elementów dekoracyjnych czy dodatkowych, tym lepiej prezentował się zegar ścienny. Obecnie natomiast zauważa się odwrót w stronę minimalizmu. Zegary ścienne często są nawet pozbawiane tarczy, a występują w formie samych wskazówek.

Nowoczesne modele przyjmują też fantazyjne kształty bądź, paradoksalnie, nawiązują do stylu retro. Ich wybór jest ogromny i zależy od naszych upodobań.

Sprawdźmy, jak wybrać zegar do mieszkania.

Data publikacji: 02.09.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Gdzie powiesić zegar? Wybieramy najlepsze miejsce

Gdzie powiesić zegar? Wybieramy najlepsze miejsce
Zegar powinien być dobrze widoczny w pomieszczeniu i wisieć dokładnie tam, gdzie spodziewają się go goście. Pełni ważną funkcję nie tylko w domu, ale ...
Czytaj więcej

Dobieramy funkcjonalne dekoracje do wnętrza

Dobieramy funkcjonalne dekoracje do wnętrza
To, jak prezentuje się finalny efekt aranżacyjny i w jakim stylu urządzone jest wnętrze, zależy w dużej mierze nie tylko od dekoracji, ale równ...
Czytaj więcej

Dekoracja ścian – co, jeśli nie obrazy?

Dekoracja ścian – co, jeśli nie obrazy?
Wykończenie każdego pomieszczenia wiąże się z koniecznością dobrania do niego pasujących dekoracji. Jedną z najczęściej wybieranych ozdób jest ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zegary ścienne – przegląd