Imitacja natury - tapety z wzorem kamienia, skóry, futra, drewna

Tapety znów są w modzie. Na rynku możemy podziwiać różnorodną pod względem wzorów, barw, faktury i wielkości ofertę. Dziś za pomocą odpowiednio dobranego wzoru tapety nasze wnętrza mogą zamienić się w ciepłe i oryginalne pomieszczenia,w których będziemy czuć się jak w ekskluzywnym apartamencie gdzie ściany pokryte są skorą albo jak w górskim domku z drewnianymi scianami.

Jest masę powodów, dla których decydujemy się na zastosowanie tapety w swoim domu. Czasem związane jest to z naszymi preferencjami, czasem z sugestią projektanta wnętrz, a niekiedy z powodów praktycznych. Są sytuacje, kiedy szczególnie poleca się wybór konkretnego rodzaju tapety:wypada ukryć niedoskonałości ścian, zwłaszcza wszelkie nierówności, konieczne jest zabezpieczenie przed zabrudzeniem (zastosowanie tapety zmywalnej),należy wyciszyć wnętrze lub dobrze jest optycznie ocieplić pokój a ostatecznie nadać wnętrzu efektowny charakter.

Tapety występują w kilku różnych rodzajach:

Papierowe – tego typu tapety nie są wodoodporne, ale niektóre można dodatkowo zabezpieczyć lakierem lub akrylem

Winylowe – są odporne na wilgoć,zmywalne, mogą mieć wypukły wzór. Są trwalsze od papierowych.

Flizelinowe – flizelina stanowi tu podbicie pod zewnętrzną warstwą winylową lub wykonaną z tkaniny. Są to bardzo elastyczne tapety, które z łatwością maskują wszelkie nierówności ściany. Kładzie się je „na sucho”, a więc bez wykorzystania kleju.

Raufaza – to tapeta papierowa wzmocniona włóknem drzewnym, który nadaje jej efektowną fakturę. Można ją wykorzystywać właściwie w każdym pomieszczeniu oraz wielokrotnie malować.

Tapety są idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na uzyskaniu atrakcyjnych wzorów na dużych powierzchniach, co może być trudne do osiągnięcia innymi technikami. Ich ogromnym atutem jest nowoczesne, szybko podążające za modą wzornictwo i łatwość wymiany. Od kilku lat najnowszym trendem w dziedzinie pokryć ściennych są tapety imitujące naturalne materiały-struktury drewna, betonu, kamienia, skóry zwierząt. Dzięki nowoczesnym technologiom druku, wizualnie w niczym nie ustępują swoim pierwowzorom.

tapeta_imitujaca_drewnotapeta_imitujaca_drewnotapeta_imitujaca_drewnotapeta_imitujaca_drewno

Tapety inspirowane najcenniejszym darem natury – lasem, wzorem i kolorem pokazują piękno i różnorodność przyrody z całym jej charakterem – barwy drewna nigdy nie są jednorodne, a jeśli tapeta nie jest papierowa ale np. natryskowa – może w dotyku przypominać porowatość kory drzewa np. brzozy. Tapety typu bambus i drewno (imitacje), w ciepłej, naturalnej kolorystyce oraz rozmaitej strukturze idealnie nadają się do wnętrz inspirowanych naturą i ekologią a tapety, które wyglądają jakby były zbite z rożnych desek-do domów urządzonych w rustykalnym stylu. Wzór z japońskimi, wysokimi trawami stworzy kojącą atmosferę w przedpokoju lub łazience. Imitacja kamienia na ścianie jest idealnym dopełnieniem stylu prostego, minimalistycznego.

Tapety naśladujące skórę, o niebanalnej strukturze łusek węża, włosia skóry bawoła lub skóry daniela-przeznaczone są dla miłośników egzotyki- często również w wersji ekskluzywnej, welurowej. Takie wzory świetnie współgrają z nowoczesnym wystrojem salonu lub jadalni. Bardzo popularne są tapety imitujące pikowaną skórę a pasują do gabinetów bądź sypialni.

Wzory imitujące naturalny materiał bardzo przyciągają wzrok i stają się elementem dominującym w danym pomieszczeniu. Wystarczy w związku z tym pokryć tylko jedną ścianę w wybranym wnętrzu. Oryginalnie jest też przykleić taką tapetę na jedne z drzwi w mieszkaniu.

Tapeta_winylowa_Kamien_castoramaTapeta_winylowa_Kamien_castoramaTapeta_winylowa_Kamien_castoramaTapeta_winylowa_Kamien_castorama