Produkty

Jak ozdobić stół mozaiką?

Jak ozdobić stół mozaiką?

Stolik przyozdobiony mozaiką prezentuje się wyjątkowo pięknie. Wprowadza do danego miejsca nieco koloru i skupia na sobie uwagę osób, którym mebel prezentujemy. Stolik z blatem na wzór mozaiki możemy kupić, ale możemy także skomponować idealną całość samodzielnie. Wykonanie takiego cuda nie jest trudne.

stół z mozaikąStolik z mozaikowym blatem to małe dzieło sztuki, które kojarzy się nam z kulturą grecką. Stolik mozaikowy można wykonać w domu, wystarczy do tego fantazja i zapas wolnego czasu.

Co będzie nam potrzebne?

Oczywiście najważniejszym elementem stolika z blatem mozaikowym będą kawałeczki kafli, a także kolorowe szkiełka. Ponadto przydają się kamyki, muszelki oraz inne podobne materiały, które będziemy mogli umieścić na blacie stolika. Wszystkie powinny mieć podobną fakturę i być łatwe do przyklejenia do blatu.

Tak jak wspomnieliśmy, wykonanie mozaikowego blatu nie jest trudne. Jedynym jego minusem jest czas, jaki trzeba poświęcić na pełne uzupełnienie całości jego powierzchni. Czynność ta bywa czasochłonna, zwłaszcza jeśli naklejane fragmenty będą bardzo małych rozmiarów.

Uwaga – poszczególne elementy powinny być tej samej grubości. Jest to ważne, zwłaszcza gdy zdobimy powierzchnie, na których będziemy coś stawiać – stoliki, szafki, półki. Mozaikowe płytki powinny być też równe, zwłaszcza te, którymi wykańczamy obrzeża stolika.

Krok 1

Zaczynamy od planu. Zdecydujmy się na konkretną kolorystykę i przewodni wzór. Rozrysujmy go sobie na kartce, przemyślmy w głowie. Z gotowym planem mamy większe prawdopodobieństwo powodzenia. Osobom, które nigdy wcześniej nie tworzyły mozaikowych wzorów, poleca się korzystać tylko z jednego materiału, np. szkła. Wystarczy także skupić się na trzech kolorach głównych, bez zbyt częstego mieszania barw.

Krok 2

Niektóre materiały przeznaczone do tworzenia mozaiki mogą okazać się zbyt ciężkie dla naszego stolika. Zanim zaczniemy tworzyć wybrany wzór, upewnijmy się, że noga lub nogi naszego stołu wytrzymają tak duże obciążenie.

Krok 3

Materiały zostały wybrane, upewniliśmy się także, że nasz stolik jest dobrej jakości. Za pomocą gilotyny tniemy fragmenty mozaiki tak, aby idealnie dopasować ich kształt na przeznaczonej na to powierzchni. Przycięte elementy najpierw "na sucho" układamy na powierzchni blatu. Sprawdzamy, czy wszystko się zgadza – jeszcze na tym etapie możemy wprowadzić zmiany dekoratorskie. Aby mocowanie było trwałe, spód każdego elementu mozaiki smarujemy klejem i dociskamy do blatu.

Najlepiej rozpocząć klejenie od zewnętrznych brzegów stolika i poruszać do jego środka, tworząc kolejne warstwy. Elementy układane tuż przy samych brzegach powinny mieć równe krawędzie i  być ukształtowane np. w formie paseczków. Im bliżej środka jesteśmy, tym bardziej nasz wzór może przybierać nieregularne kształty. Każdy fragment dopasowujemy do kolejnego. Jeśli coś idzie nie po naszej myśli, zawsze możemy potłuc dany fragment na mniejsze kawałki, używając w tym celu stolik tarasowy z mozaikąmłotka. Aby było bezpieczniej, zawsze rozbijamy go przez ściereczkę.

Krok 4

Po wyklejonej powierzchni rozprowadzamy zaprawę do fugowania. Wykonujemy to szpachelką, wciskając masę pomiędzy wszystkie szczeliny. Gdy zaprawa wyschnie, czyścimy powierzchnię blatu ściereczką lub gąbką.

Data publikacji: 04.07.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak ozdobić stół mozaiką?