Produkty

Zlewozmywaki granitowe – dlaczego warto je wybrać?

Zlewozmywaki granitowe – dlaczego warto je wybrać?

Wybór zlewozmywaków jest obecnie bardzo duży. Do niedawna w kuchniach królowały te wykonane ze stali, jednak ze względu na zmieniające się trendy wnętrzarskie, nasze potrzeby i nowe technologie, powoli wypierane są przez inne rodzaje komór. Jaką rolę wśród zlewozmywaków pełnią te granitowe? I czy warto je wybierać? Zobaczmy!

Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Arber 1-komorowy z ociekaczem biały
Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Arber

Jakie zlewozmywaki kuchenne mamy do wyboru?

O tym, jak wybrać zlewozmywak już pisaliśmy. W kwestii tej z pewnością nie należy kierować się jedynie gustem czy dopasowaniem koloru zlewu do aranżacji kuchni. Zwracajmy uwagę na detale, które w tym wypadku są niezwykle istotne. Materiał, liczba komór, obecność ociekacza, sposób montażu – to aspekty, które musimy przemyśleć przed wyborem. A jakie zlewozmywaki mamy do wyboru? Zgodnie z powyższymi cechami są one dzielone na:

- materiał: metalowe, szklane, ceramiczne, granitowe;
- komory: dwu-, półtora- lub jednokomorowe;
- ociekacz: z lub bez;
- montaż: wpuszczane, nakładane i podwieszane.

Ten artykuł w całości poświęcimy zlewozmywakom granitowym oraz ich rodzajom, ponieważ tego typu nowoczesne zlewy kuchenne zyskują coraz większą popularność. Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Zlewozmywaki granitowe, czyli jakie?

Często stawia się je w jednym rzędzie ze zlewozmywakami ceramicznymi i szklanymi, w opozycji do zlewów stalowych. Co łączy te nowoczesne, czyli granitowe, ceramiczne i szklane zlewy? O tym przeczytamy tutaj – poznamy ich charakterystykę, podobieństwa i różnice. Analizując ofertę producentów, można dojść do wniosku, że z nowych rozwiązań najszybciej popularność zdobywają zlewy granitowe. Dlaczego tak jest i co wyróżnia te zlewozmywaki?

Zlewozmywak kompozytowy Ising 1,5-komorowy z ociekaczem szary
Zlewozmywak kompozytowy Ising 1,5-komorowy z ociekaczem szary

Czy wiesz, że...?

Zlewozmywaki granitowe mogą być wykonane z litego kamienia, jednak obecnie raczej już się takich nie spotyka. Dobrodziejstwem technologicznym jest fakt, iż na bazie granitu zdołano wykonać materiał lżejszy i mniej wrażliwy na stłuczenia. Tak więc zlewozmywaki zwane granitowymi, to tak naprawdę produkty wykonane (najczęściej) w 80% z materiału naturalnego i w reszcie z żywic syntetycznych (tzw. lepiszcza). Jeśli nasz model ma stosunek granitu do lepiszcza na poziomie przynajmniej 4:1, to znaczy, że stanowi zmywak granitowy.

Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Arber 1,5-komorowy z ociekaczem biały
Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Arber

W rzeczywistości zlewy te wykonane są z kwarcu i żywic epoksydowych. Dzielimy je na tegranitowe i granitekowe. Pierwsze zawierają 80% kwarcu i 20% żywic (np. marki Cooke&Lewis), podczas gdy w drugich stosunek ten wynosi 70:30. Zlewozmywaki kompozytowe mogą być zatem bardziej granitowe lub mniej, co w zasadzie jest dobrą wiadomością, ponieważ wpływa to na zróżnicowanie cenowe i większą przystępność tych produktów. Tak stworzony materiał sprawia, że tego rodzaju zlewy wyróżniają się pięknym, naturalnym wyglądem, a jednocześnie są wytrzymałe i nietłukliwe.

Dzięki żywicom możliwe jest także dowolne zabarwianie kompozytu, co pozwala na stworzenie zlewozmywaków w różnych kolorach. Połączenie kamienia z epoksydem daje duże możliwości pod kątem finalnego wyglądu zlewu, a jednocześnie zapewnia nam wysoką trwałość takich komór – zarówno na temperaturę, jak i ścieranie oraz kwasy czy ługi.

Dlaczego zlewy granitowe są popularne?

Zalety zlewozmywaków granitowych, wynikające z materiału ich wykonania, nie ograniczają się jedynie do ich trwałości czy wyglądu. Oto niektóre z nich:

- gładka powierzchnia, którą zawdzięczają wysokiej zawartości kwarcu – łatwo je więc utrzymamy w czystości;

- uniwersalność – wśród zlewozmywaków możemy znaleźć modele różniące się od siebie kształtem czy kolorem, co sprawia, że mogą one się doskonale dopasować do różnych kuchni.

- „miękkość” materiału – dzięki domieszce żywic syntetycznych granit przestaje być maksymalnie zimnym i twardym tworzywem, co oznacza, że ceramiczne naczynia, które myjemy w zlewozmywaku kompozytowym, nie będą łatwo tłukły się przy kontakcie z jego powierzchnią. Zdecydowanie przewyższa w tej kwestii zlewy ceramiczne i szklane, które zwiększają ryzyko powstawania stłuczeń na talerzach i kubkach czy przypadkowego zbicia szklanki.

Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Lavoisier 1,5-komorowy z ociekaczem
Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis

Zlewozmywak granitowy jedno- czy dwukomorowy?

W nowoczesnej kuchni, w której często umieszczamy zmywarkę, nie potrzebujemy już dwóch głębokich komór, ponieważ rzadko myjemy i suszymy naczynia w zlewozmywaku. Kosztem jednej komory wolimy obecnie przeznaczyć nieco więcej miejsca na blat roboczy. Finalnie wiele zależy od metrażu pomieszczenia oraz projektu wyposażenia kuchni.

Dwukomorowe zlewozmywaki kompozytowe będą z pewnością dobrą alternatywną dla kosztownych zlewów ceramicznych. Tam, gdzie nie ma miejsca na zmywarkę, a kuchnia stanowi często eksploatowane pomieszczenie, zlew jednokomorowy może być za mały.

Przy wyborze między dwoma modelami zwróćmy uwagę na ich głębokość, ponieważ nawet dwie komory nie zrekompensują nam ich zbytniej płytkości. Większość zlewozmywaków granitowych Cooke&Lewis posiada jedną komorę oraz spory i wygodny ociekacz. Doskonałym rozwiązaniem są zlewy półtorakomorowe.

Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Panamera 1-komorowy z ociekaczem czarny
Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis

Czy warto wyposażyć kuchnię w zlewozmywak kamienny?

Swoją rosnącą popularność rozwiązanie to zawdzięcza nie tylko doskonałym parametrom technicznym. Wygląd zlewozmywaków granitowych ma tu ogromne znaczenie. Potrafią prezentować się jednocześnie niezwykle naturalnie i elegancko, a zarazem nowocześnie. Dowolność w ich kolorystycznym wykończeniu sprawia, że co do ich barw nie musimy się zbytnio ograniczać.

Do niedawna czarny zlewozmywak mógł uchodzić za rzadkość, a nawet fanaberię. Podobnie rzecz miała się ze zlewami beżowymi czy innymi niż białe lub stalowe. To, jak zlewozmywaki kamienne prezentują się wizualnie, mocno wpływa na ich uniwersalność aranżacyjną. Dopasujemy je zarówno do skandynawskiej, jak i minimalistycznej kuchni.

Uwaga!

Zlewozmywaki granitowe są trwałe i wyróżniają się estetycznie, ale w stosunku do stalowych są również cięższe, co musimy wziąć pod uwagę w czasie ich montażu. Jeśli nasz zlew ma być wpuszczany, wybierzmy taki, który nie będzie wystawał ponad blat, ponieważ znacznie utrudnia to sprzątanie (np. zgarnianie resztek jedzenia do jego wnętrza). Większość zlewozmywaków granitowych Cooke&Lewis daje możliwość montowania ich na równi z powierzchnią roboczą, co również wygląda maksymalnie nowocześnie.

Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Hawking 1-komorowy z ociekaczem beżowy
Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis

W większości dostępnych modelów mamy funkcję tzw. odwracalności, co oznacza, że możemy dopasować otwory odpływów i strony ociekacza do swoich potrzeb i warunków zastanych w kuchni.

W stosunku do zlewozmywaków stalowych czy tych wykonanych ze szkła i ceramiki zlewy kompozytowe plasują się pośrodku. Porządny model można obecnie dostać już w cenie lepszego egzemplarza metalowego. Zlewozmywaki granitowe są za to wciąż znacznie tańsze od ceramicznych i szklanych. Wyglądem je dościgają, a są znacznie bardziej estetyczne niż te stalowe. Przeciętny zlewozmywak jednokomorowy kamienny z ociekaczem możemy kupić za rozsądną cenę około 350-400 zł (np. Cooke&Lewis), a jego trwałość szacuje się na aż 15 lat.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

TOP 4 najlepsze zlewozmywaki do Twojej kuchni

TOP 4 najlepsze zlewozmywaki do Twojej kuchni
Zlewozmywak to niezbędny element każdej kuchni. To on pozwala zachować w tym pomieszczeniu higieniczną czystość. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki ...
Czytaj więcej

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?
Wbrew pozorom, ze zlewozmywaka w kuchni korzystamy bardzo często i to nie tylko podczas zmywania. Dlatego też warto zadbać o umiejscowienie go w taki ...
Czytaj więcej

Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – ustalamy miejsce dla zlewu

Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – ustalamy miejsce dla zlewu
Kuchnia jest miejscem do pracy, a jej właściwe urządzenie powinno tę pracę ułatwić. Jak ustawić kuchenne sprzęty, by móc z nich wygodnie i przy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zlewozmywaki granitowe – dlaczego warto je wybrać?