Żółte dodatki do kuchni – jak zarządzać żółtymi odcieniami?

Marzy Ci się żółta kuchnia? Takie wnętrze nigdy nie wychodzi z mody! Sprawdź, na jakie żółte dodatki do kuchni warto postawić i czy zawsze muszą to być tylko drobiazgi... Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zdecydować się na żółte ściany w kuchni oraz czy żółte meble kuchenne zawsze są dobrym rozwiązaniem? Ponadto czym się kierować przy wyborze żółtej podłogi? Wreszcie, kiedy w kuchni szaro-żółtej dobrze sprawdzą się dodatki?

KUCHNIAKUCHNIAKUCHNIAKUCHNIA

Żółte ściany w kuchni

O żółtych ścianach w kuchni marzą wszyscy, którzy cenią sobie jasne, słoneczne, ciepłe wnętrza. W takim przypadku możemy mówić zarówno o akcencie kolorystycznym, jak i kolorze przewodnim. Ten pierwszy uzyskamy, gdy położymy nad blatem czy kuchenką mozaikę na ścianie – może być ona stworzona na przykład z płytek ceramicznych albo szklanych. Są one odporne na wysokie temperatury i ryzyko zniszczenia podczas gotowania. 

Z drugiej strony inwestycja w żółte ściany to dobry wybór dla wnętrz w stylu rustykalnym czy tradycyjnym. Będzie świetnie nadawała się do wnętrz skandynawskich, aby je nieco rozweselić i nadać dynamiki. Możemy zdecydować się na tapety lub farbę zmywalną na ścianach położonych dalej od blatów roboczych, a także płytki z połyskiem w miejscach zlokalizowanych bezpośrednio przy blatach.

KUCHNIAKUCHNIAKUCHNIAKUCHNIA

Żółte meble kuchenne

Zdecydowałeś się na żółte meble kuchenne? Pamiętaj, aby stonować taką aranżację, wybierając spokojniejsze barwy na ściany czy podłogę. Żółte fronty świetnie sprawdzają się zarówno w stylu retro, jak i bardziej nowoczesnych aranżacjach. Są dość odważne, ale jeśli nie przesadzisz z ilością koloru, mogą świetnie się prezentować. Dobrze wyglądają z białymi elementami, a także zestawione z zielenią, np. w formie ziół czy roślin doniczkowych.

Jeśli zdecydujesz się na ciemniejszą żółć, dobierz do niej intensywne dodatki w odcieniach zieleni. Pamiętaj, że kuchnia w zabudowie i żółtym kolorze może być dobra zarówno do wnętrz dużych, jak i małych, gdyż wiele zależy od wersji żółci, czyli jej odcienia. Jaśniejsze będą lepsze do małych pomieszczeń, bo będą je optycznie powiększać. Dobierz do tego jasne płytki na podłogę, najlepiej białe lub szare, aby stworzyć dopasowaną aranżację.

A może żółta podłoga?

Najrzadziej w kuchniach spotyka się żółtą podłogę. To dość ryzykowny kolor, który lubi dominować nad wnętrzem, dlatego nie jest polecany na całą powierzchnię posadzki. Jeśli jednak chcesz, aby kuchnia wpisywała się w nowoczesne trendy, możesz zdecydować się na część żółtej podłogi, która świetnie wkomponuje się na przykład w strefę do gotowania. Wybierz wówczas płytki gresowe, które będą łatwe do zmywania zarówno z wody i standardowych zabrudzeń, jak i tłuszczu pryskającego z patelni. 

KUCHNIAKUCHNIAKUCHNIAKUCHNIA

Postaw na dodatki w kuchni szaro-żółtej

Kolor żółty świetnie zgrywa się z szarym, dlatego kuchnie szaro-żółte są jednymi z popularniejszych w kuchniach w stylu nowoczesnym. Bez względu na to, jak zdecydujesz się wybrać rozmieszczenie kolorów, potrzebujesz odpowiednich dodatków. Szarości sprawdzą się na większych powierzchniach aranżacyjnych na przykład podłogach czy ścianach. Możesz jednak wybrać modne sprzęty AGD w kolorze żółtym. Może to być ekspres, toster czy lodówka z frontem w odcieniach żółci. Alternatywą są też krzesła z żółtymi obiciami w przypadku jadalni inspirowanych stylem skandynawskim. W ten sposób możesz ożywać każdą aranżację.

W Twojej kuchni możesz stworzyć dokładnie taką aranżację, o jakiej zawsze marzyłeś. Pamiętaj tylko, że wybierając wyrazisty kolor, musisz ostrożnie dobierać resztę wyposażenia. Radosna żółć może królować jedynie w stonowanej aranżacji!