LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Żurawka w ogrodzie

Żurawka to efektowna roślina o wielu barwnych odmianach, które ożywią każdy ogród. Jest dość łatwa w uprawie a do tego zimozielona, czyli może być ciekawą ozdobą ogrodu przez cały rok.

żurawka

Żurawka w ogrodzie

Żurawka (Heuchera) to ozdobna zimozielona bylina należąca do rodziny skalnicowatych, często stosowana jako efektowna roślina zadarniająca, okalająca pnie drzew lub krzewów. Doskonale nadaje się do ozdabiania skalniaków, obrzeży ścieżek czy rabat i alpinarium. Roślina ta w naturze często występuje na terenach leśnych i górskich oraz na nadmorskich klifach. Sadząc ją w naszym ogrodzie, możemy wprowadzić do niego nieco świeżego, górskiego wdzięku. W ogrodach najczęściej spotykana jest żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida) o efektownych, bordowych liściach.

Wygląd i odmiany żurawki

Żurawka zwykle tworzy zwarte, dość gęste kępy, których wysokość dochodzi nawet do 50 cm. Głównym walorem żurawki są sercowate lub okrągłe, ozdobne liście osadzone na długich ogonach. Te, zależnie od odmiany, występują w wielu odcieniach i miewają różny kształt i sposób karbowania. Żurawka to roślina zimozielona – zachowuje swoje walory także w czasie zimy. Aby mieć pewność, że nie przemarznie, warto rośliny hodowane w pojemnikach okrywać na zimę lub przenosić w cieplejsze miejsca. Zwykle w czerwcu lub lipcu z wierzchołków pędów wyrastają długie łodygi zawierające niewielkie, barwne kwiaty.

żurawka

Gdzie najlepiej rośnie żurawka?

Żurawka dobrze rośnie na lekko zacienionych stanowiskach, w dość żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej glebie o obojętnym odczynie. Można ją wysiewać z nasion lub też rozdzielając gęste kępy. Można także przesadzać boczne pędy w nowe miejsca – najlepiej robić to wiosną lub jesienią, pamiętając, by umieszczać nie więcej niż 12 sztuk na jednym metrze kwadratowym. Podczas uprawy rośliny bardzo istotne jest także, aby utrzymywać stały poziom wilgoci w glebie.

Liście w zależności od nasycenia kolorów mają różne wymagania co do optymalnej ilości słońca. Często uznaje się, że odmiany o jasnozielonych lub żółtych liściach najlepiej rosną w zacienionych miejscach, za to te o ciemnym zabarwieniu – brunatnym lub czerwonym – warto sadzić na dość słonecznym stanowisku.

Żurawkę można hodować bezpośrednio w glebie, jak i w skrzynkach i dekoracyjnych pojemnikach czy w beczkach, które będą ciekawą dekoracją balkonu, ogrodu lub tarasu. Można także wysadzać rośliny grupami, wykorzystując różne odmiany do stworzenia kolorowej kompozycji. Co ciekawe, często różne odmiany krzyżują się ze sobą, przez co w naszym ogrodzie może samoistnie powstać wyjątkowa, mieszana odmiana.