3 sposoby na szybki remont podłogi

Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W efekcie z czasem zobaczysz na niej ślady zużycia. To sygnał, że pora poddać podłogę renowacji. Jak ją odnowić?

Przejdź do następnych akapitów:

Remont podłogi – nie zawsze musi być długi!
Malowanie podłogi – nie tylko drewnianej
Podłoga korkowa – ciepła i odporna

Remont podłogi – nie zawsze musi być długi!
Malowanie ścian czy wymiana mebli to klasyczne punkty każdego remontu. Podczas renowacji mieszkania mało kto pamięta o tym, by odnowić również podłogi. A te, mimo że trwałe i solidne, także niszczeją. Kiedy zdecydować się na remont podłogi?

Posadzka zużywa się z różnych powodów. Czasem jest to kwestia niedostatecznej pielęgnacji, czasem materiału z którego jest zrobiona, a jeszcze w innym przypadku zniszczenie wynika z codziennego użytkowania. Sygnałem do zmiany powinna być dla Ciebie sytuacja, gdy podłoga zrobi się szara, matowa, a niegdyś małe zarysowania uwydatnią się. Zdarza się także, że potrzeba remontu podłogi nie wynika ze zniszczeń, ale jest konieczna, ze względu na zmianę wystroju wnętrza.

Remont posadzki zazwyczaj wiąże się z zerwaniem starej powierzchni i położeniem jej od początku (z użyciem całkiem nowych materiałów). To przedsięwzięcie jest zarówno czasochłonne, jak i kosztowne. Na szczęście są też inne, tańsze rozwiązania. Jakie? Jeśli Twoja podłoga nie jest dotknięta pleśnią i wilgocią, a na całej powierzchni utrzymuje się poziom, zamiast zrywać ją, jedynie nałóż na nią nowe pokrycie (użyj do tego np. linoleum lub korka) lub zmień jej kolor przy pomocy farby.

Decydując się na jeden z tych sposobów renowacji podłogi, zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Malowanie podłogi – nie tylko drewnianej
Pokrywanie podłogi farbą to w miarę młody trend. Najczęściej na drewniane powierzchnie (bo na nich emulsja sprawdzi się najlepiej) nanosi się lakier lub olej. Jakiego efektu możesz się spodziewać, decydując się na malowanie podłogi?

Jeśli chwycisz za pędzel i położysz na drewnie warstwę emalii, uzyskasz jednolitą powierzchnię, bez charakterystycznego usłojenia. Farba do podłogi powinna też dobrze zamaskować zarysowania lub plamy. By efekt był zadowalający, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu powierzchni – musisz ją nie tylko oczyścić i odtłuścić, ale też zmatowić.

Ilość dostępnych produktów do malowania posadzki jest naprawdę duża. Dlatego odpowiednia farba do podłogi sprawdzi się nie tylko na drewnie, ale też na przykład na płytkach ceramicznych.

Co zyskujesz stawiając na malowanie podłogi? Przede wszystkim trwałe i łatwe w aplikacji wykończenie posadzki. Wśród zalet wymienia się także dowolność aranżacji, która wynika z szerokiej gamy kolorystycznej farb. Malując podłogę, możesz na niej stworzyć różnorodne kształty albo pozostawić jednolitą powierzchnię. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Pokrycie podłogi linoleum – idealne rozwiązanie do kuchni czy przedpokoju

Linoleum, mimo że jest bardzo elastyczne, uchodzi za jeden z trwalszych materiałów, odpornych na ścieranie czy też wgniecenia. Doskonale sprawdzi się na często eksploatowanych podłogach w kuchni lub przedpokoju. Wybór wzorów jest dosyć szeroki. Wśród dostępnych rodzajów znajdziesz między innymi te imitujące drewno lub kamień.

szybki-remont-podlogiszybki-remont-podlogiszybki-remont-podlogiszybki-remont-podlogi

Materiał ten jest nie tylko tani, ale także bardzo łatwy w położeniu – pokryjesz nim podłogę w zaledwie kilka chwil. Jak to możliwe? Linoleum najczęściej kupisz w rolce. Wystarczy ją rozwinąć na podłodze, odpowiednio dociąć i gotowe. By jeszcze bardziej usprawnić sobie pracę, wybierz linoleum o szerokości jak najbardziej zbliżonej do pokrywanej powierzchni.

Podłoga korkowa – ciepła i odporna
Materiałem, który pozwala na szybki remont podłogi, jest także korek. Wyłożona nim posadzka jest ciepła (wysoka izolacja termiczna), trwała, solidna, elastyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Charakteryzuje się także odpornością na wilgoć, pleśń czy grzyby.

Ten rodzaj pokrycia powierzchni jest przyjazny dla bosych stóp. Z uwagi na swoje właściwości, podłoga korkowa dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym czy sypialni. Możesz nią także wyłożyć posadzkę w korytarzu lub salonie.

szybki-remont-podlogiszybki-remont-podlogiszybki-remont-podlogiszybki-remont-podlogi

Sposób montażu korka zależy od rodzaju materiału – do wyboru masz panele lub płytki. Najwięcej czasu i pieniędzy zaoszczędzisz, kupując panele. Są one nie tylko tańsze, ale także łatwiejsze w położeniu – nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża i montuje się je bez użycia kleju.

Podsumowanie
Niewielki budżet nie musi być ograniczeniem w kwestii remontu podłogi. Całkowita wymiana posadzki to faktycznie duży koszt – musisz nie tylko zakupić materiały, ale także najczęściej wynająć fachowców. Jeśli zdecydujesz się na malowanie powierzchni, położenie korka lub zakup linoleum, remont z powodzeniem wykonasz własnoręcznie. Zaoszczędzisz zarówno przy sklepowej kasie, jak i z uwagi na brak konieczności zatrudniania ekipy remontowej.

Data publikacji: 27.03.2019