7 roślin, które nie potrzebują zbyt dużo słońca

Rośliny, szczególnie domowi ulubieńcy doniczkowi, dzielą się na takie, które do pełnego wzrostu potrzebują dużej ilości promieni słonecznych, oraz na te, którym nie zaszkodzi stanowisko zacienione. Ta druga grupa to najczęściej gatunki wywodzące się z egzotycznych lasów tropikalnych, gdzie piętrowość roślinnego ukształtowania przestrzeni umożliwia przystosowywanie się tych małych roślin do życia w całkowitym zacienieniu.

7 roślin, które nie potrzebują zbyt dużo słońca

Rośliny cieniolubne to bardzo dobry dodatek do mieszkania, w którym z różnych powodów brakuje światła dziennego. Będą także idealnym wypełnieniem łazienki, korytarza czy sypialni. Te bardzo wytrzymałe rośliny dzielnie radzą sobie także w pomieszczeniach, które zacieniamy żaluzjami, np. gabinetach.

Uwaga: pomieszczenia, w których najczęściej panuje zacienienie, to te, które są usytuowane od strony północnej naszego domu. To tam najczęściej ilość wpadającego światła dziennego jest niewystarczająca do hodowli tradycyjnych roślin.

Oto krótka charakterystyka najciekawszych roślin cieniolubnych, o nietypowych, bardzo pięknych liściach i niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych:

Difenbachia – roślina, która zdecydowanie najlepiej czuje się w pomieszczeniach ciepłych, ale także dość ciemnych. Ma urokliwe, bo grube i mięsiste liście i z tego powodu umieszcza się ją w wielu domowych pomieszczeniach jako główną dekorację parapetów oraz stolików. Difenbachia lubi wilgoć, dlatego w okresie wegetacji należy ją obficie podlewać.

7 roślin, które nie potrzebują zbyt dużo słońca

Skalnica rozłogowa – jej liście układają się w przepiękną rozetę. Dobrze służy jej żyzne podłoże, z mieszanką kompostu oraz grubego piasku. Do wzrostu nie potrzebuje zbyt obfitego podlewania, ale konieczne jest dostarczanie jej co jakiś czas świeżego powietrza. Roślina będzie idealną ozdobą wnętrz w domach tych osób, dla których uprawa kwiatów doniczkowych jest czymś zupełnie nowym.

Łosie rogi – to bardzo przyjemny kwiat z rodziny paproci. Jak sama nazwa wskazuje, jego liście przypominają rogi łosia, co nadaje mu niezwykle ciekawego wyglądu. Roślina pochodzi z Australii oraz Nowej Gwinei i właśnie dlatego preferuje stanowiska, na których zapewnimy jej zarówno wysoką temperaturę, jak i odpowiedni stopień wilgoci.

Monstera – to bardzo wysokie pnącze, które może dorastać do nawet 20 m. Ma bardzo okazałe liście – duże i zajmujące wiele miejsca. To dlatego, decydując się na to pnącze, powinniśmy zorganizować sporo wolnej przestrzeni.

Skrzydłokwiat – roślina o pięknych, dużych liściach i białych kwiatach. Liście wyrastają tutaj na długich i sztywnych ogonkach. Niestety w przypadku tej rośliny nie można dopuścić do jej kontaktu z domowymi zwierzętami, ponieważ zawiera ona w swoich łodygach substancje trujące.

Bukszpan wieczniezielony – to bardzo łatwy w pielęgnacji krzew, dorastający do około 3 m wysokości. Posiada drobne, nieco błyszczące liście, przyjemne do formowania. Jest odporny na suszę, nie wymaga częstego podlewania. Aby mógł spokojnie wzrastać, warto okryć go na zimę.

Parzydło leśne – idealna roślina do ogrodów zajmujących mniejszą powierzchnię. Ma białe, gęste kwiaty osadzone na sztywnych łodygach. Liście są z kolei nieco koronkowe i dosyć mocno powycinane. Roślina dorasta do maksymalnie 70 cm wysokości.