Adaptacja PRL-owskiego standardu na nowoczesny

Wielka płyta, jak potocznie określa się szeregi bloków budowanych od końca lat 50-tych aż do lat 90 ubiegłego wieku, wciąż jest jednym z podstawowych wyborów dla szukających mieszkania. Mimo, że początkowe prognozy dające tym budynkom raptem 40 lat życia okazały się nietrafne, nie zmienia to faktu, że kryją one pewne niedogodności, które przed wprowadzeniem się dobrze jest usunąć.

Adaptacja PRL

Bloki

Obecnie w naszym kraju znajduje się ponad 4 miliony mieszkań budowanych w oparciu o technologię prefabrykowanych, gigantycznych elementów z betonu. Ich architektonicznym wzorcem były założenia modernistyczne, które stawiały na jasne, szerokie i przejrzyste przestrzenie użytkowe. Niestety, ambitne projekty modelowych osiedli z rozbudowanym zapleczem sklepów, kawiarni i budynków użyteczności publicznej, stały się symbolem kombinowania i niedokładnego wykonania. Dlatego i dziś lokatorzy mieszkań w wielkiej płycie natrafiają na absurdalne problemy.

Ciepło

Podstawowym problemem mieszkań w blokach jest uciekające przez nieizolowany beton ciepło. Dlatego jednym z najpilniejszych wydatków związanych z wielkimi blokami jest ocieplenie ścian. Nie jest ono oczywiście realizowane przez indywidualnych mieszkańców, dlatego warto zorientować się przed wybraniem mieszkania czy spółdzielnia przeprowadziła w niedawnym czasie remont, czy może dopiero taki wydatek ją czeka. Miejmy to na uwadze, ponieważ koszty ogrzania nieocieplonej siedziby znacznie rosną.

Drugim problemem związanym z ciepłem w blokach są kaloryfery. Jeżeli jest to sprzęt zamontowany podczas stawiania budynku, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że nie będzie działał efektywnie. Dla pewności lepiej zasięgnąć opinii specjalisty, a jeśli jego ekspertyza będzie jednoznaczna – czeka nas wymiana na nowsze.

Woda

Niestety, nie wszystkie rury oparły się tak dobrze wpływowi czasu, jak betonowe elementy. Jeśli na ścianach pojawia się grzyb, jest duża szansa, że wilgoć pochodzi właśnie z nieszczelnej instalacji wodnej, dlatego przed przystąpieniem do dalszych prac należy koniecznie zadbać albo o uszczelnienie, albo o całkowitą wymianę rur.

Nie zapomnijmy o charakterystycznej dla budowanych w pośpiechu mieszkań frywolności w podejściu do kątów prostych. Wymiana rur będzie też dobrą okazją do poukładania ich w bardziej zorganizowany sposób.

Elektryka

Czas nie oszczędzał również przewodów ukrytych w ścianach. W szczególności te wykonane z aluminium podatne są na uszkodzenia przy długotrwałym użytkowaniu i braku odpowiedniej izolacji. Zazwyczaj nadają się tylko do wymiany, a niekiedy wskutek niedokładności w wykonaniu instalacji, mogą one nawet przewodzić napięcie po ścianach. Konieczny będzie przegląd całego zasilania w mieszkaniu, ponieważ jest to jedna z tych instalacji, która w pierwszej kolejności ulegała uszkodzeniu.

Adaptacja PRL

Ściany

O krzywiznach ścian i podłóg opowiedziano niezliczoną ilość dowcipów, a efekty niedoróbek mogliśmy oglądać nie raz. Pozostaje kwestia – co z tym zrobić?

Jeśli planujemy nowy rozstaw mieszkania, możemy rozważyć wyburzenie ścianek działowych. Wówczas możemy od nowa zaaranżować ich strukturę, jednocześnie wzmacniając je przed roznoszeniem się dźwięku. „Papierowe” ściany przylegające do pozostałych mieszkań można wytłumić za pomocą dodatkowej warstwy pionowej powierzchni, czy będzie to izolacja dźwiękoszczelna, czy też warstwa płyty gipsowej.

Podłogi są osobnym problemem, ponieważ robienie nowej wylewki i wypoziomowanie jej do akceptowalnych nachyleń to duża inwestycja. Możemy postarać się wyrównać podłogę za pomocą parkietu, wykładziny, a nawet dywanu. Jeśli przechył jest zbyt duży, pozostaje nam wykonanie nowej podłogi.

Stolarka

Wiele bloków nadal posiada te same drzwi i okna, co instalowane w latach 70. i wcześniej. Niestety, nie zachowały się najlepiej, dlatego musimy liczyć się z wydatkiem obejmującym nowe ościeżnice oraz ich instalację. Podobnie drewniane elementy zabudowy zazwyczaj nadają się tylko do wymiany.

Biorąc pod uwagę wszystkie te wydatki, można odnieść wrażenie, że zamieszkanie w bloku z okresu PRL będzie praktycznie nieopłacalne. Na szczęście dość niskie ceny takich domostw w połączeniu z umiejscowieniem w centrach miast sprawiają, że jeżeli jesteśmy w stanie zdecydować się na remont, po jego wykonaniu wprowadzimy się do wygodnego i trwałego mieszkania.