Jak palić koksem? Dowiedz się więcej

Koks po dekadach zapomnienia powraca jako jedna z propozycji zasilania używanych w domach kotłów. Z racji swoich właściwości jest wartościowym paliwem, jednak nie wszystkie urządzenia są przystosowane do współpracy z nim. Jak palić koksem? Kiedy można go używać, a kiedy zdecydować się na inne paliwo stałe?

Jak palić koksem

Czy warto palić koksem?

Koks do palenia wciąż kojarzy się z efektywnym paliwem stałym, zwłaszcza osobom pamiętającym lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. W czasie mroźnych zim używano wtedy na ulicach koksowników, czyli żeliwnych koszy wypełnionych żarzącymi się grudkami, a zwiezione z zakładów koksowniczych niewielkie hałdy ciemnografitowych, lekkich odłamków o charakterystycznym zapachu często zalegały na ulicach pod ścianami zabudowań, czekając na przetransportowanie do kotłowni budynków mieszkalnych, szkół, szpitali. Jednak wysoka cena i wzrost zapotrzebowania na jego hutniczą odmianę sprawiły, że nie wytrzymał konkurencji z węglem i został przez niego zastąpiony. Jeśli zastanawiasz się, jak palić koksem we właściwy sposób – poniżej przedstawiamy kilka wskazówek oraz zalet.

Palenie koksem – wady i zalety

Obecnie koks jest coraz częściej dostępny, na co wpływ mają korzystne ceny, które wahają się i okresowo są porównywalne z ceną węgla. Nie bez znaczenia są również właściwości energetyczne, jakie daje palenie koksem – wartość opałowa koksu sięga 30 MJ/kg, czyli jest wyższa niż węgla kamiennego (w zależności od składu od 17 do 28 MJ/kg), pelletu czy drewna opałowego. Wynika stąd prosta zależność – do uzyskania tej samej ilości energii należy zgromadzić odpowiednio mniej paliwa, które jest bardziej wydajne i co za tym idzie – na jego składowanie potrzebne jest mniej miejsca. 

Koks do palenia – korzyści

Dodatkową korzyścią, jaką daje koks do palenia jest jego ekologiczne spalanie, w którego trakcie do atmosfery nie przedostają się smoliste substancje lotne. Dlaczego? Główny wpływ na to ma proces uzyskiwania koksu, który odbywa się w piecach koksowniczych – w nich w wysokiej temperaturze dochodzącej do 1200 stopni Celsjusza i bez dostępu powietrza dochodzi do odgazowania węgla, w wyniku czego uzyskuje się jego udoskonalony, pozbawiony zawartości smoły koncentrat, niemal czysty chemicznie węgiel. Jest on również stosunkowo lekki i z tego względu należy się w niego zaopatrywać u sprawdzonych dostawców, którzy nie mieszają go z wilgotnym miałem węglowym, który szczelnie oblepia odłamki i zwiększa jego wagę.

Jak palić koksem właściwie?

Jednak koks do palenia, nawet bez obcych domieszek, nie jest paliwem właściwym do każdego rodzaju pieców i kotłów grzewczych. Co ciekawe, możliwości jego zastosowania w nowo wybudowanych budynkach – o niewielkim metrażu, dobrze zaizolowanych i z całkowicie uszczelnionymi oknami – są mniejsze niż innych paliw. 

Czy warto palić koksem – jakie kotły wybrać?

Niezbędna jest konieczność zapewnienia palenisku dużej ilości powietrza potrzebnego do spalania koksu (na przykład za pomocą nadmuchu, miarkownika) oraz odpowiednia budowa urządzeń grzewczych, a konkretnie materiał użyty do ich wykonania. Tu lepiej sprawdzą się kotły żeliwne, które z racji tego, że są bardziej wytrzymałe, zapewniają utrzymanie wyższej temperatury paleniska, a ta jest niezbędna, by w całości spopielić koksową zawartość. 

Jak palić koksem

Jak palić koksem – temperatura spalania

Wybierając urządzenie grzewcze dla budynku, który służy za mieszkanie, należy uważnie zapoznać się ze specyfikacją podaną przez producenta i sprawdzić, czy może być ono zasilane koksem jako paliwem stałym lub uzupełniającym. Jeśli nie znajdziemy tego typu informacji, kocioł najpewniej nie jest przystosowany do temperatury spalania koksu, która sięgać może 1000 stopni Celsjusza.

W jakich domach najlepiej sprawdzi się palenie koksem?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak palić koksem – warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe plusy. Jednym z nich jest powolne spalanie koksu i wysoka temperatura, która utrzymywana jest przez długi czas. Wiele osób zwraca też uwagę na cenę, która od pewnego czasu idzie znacznie w dół. 

Palenie koksem jest najlepszym rozwiązaniem dla domów, w którym piec powinien pracować z dużą mocą. Koks jest dużo bardziej wydajny niż węgiel, dlatego do jego składowania potrzebna będzie znacznie mniejsza ilość przestrzeni. Pamiętaj jednak, że ważną rzeczą jest odpowiednie zapewnienie dopływu powietrza, ponieważ jego brak może być powodem nieefektywnego spalania i szybkiego wygaszenia.