Produkty

Czy warto palić koksem?

Czy warto palić koksem?

Koks po dekadach zapomnienia powraca jako jedna z propozycji zasilania używanych w domach kotłów. Z racji swoich właściwości jest wartościowym paliwem, jednak nie wszystkie urządzenia są przystosowane do współpracy z nim. Kiedy można go używać, a kiedy zdecydować się na inne paliwo stałe?

Koks wciąż kojarzy się z efektywnym paliwem stałym, zwłaszcza osobom pamiętającym lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. W czasie mroźnych zim używano wtedy na ulicach koksowników, czyli żeliwnych koszy wypełnionych żarzącymi się grudkami, a zwiezione z zakładów koksowniczych niewielkie hałdy ciemnografitowych, lekkich odłamków o charakterystycznym zapachu często zalegały na ulicach pod ścianami zabudowań, czekając na przetransportowanie do Kokskotłowni budynków mieszkalnych, szkół, szpitali. Jednak wysoka cena i wzrost zapotrzebowania na jego hutniczą odmianę sprawiły, że nie wytrzymał konkurencji z węglem i został przez niego zastąpiony.

Obecnie jest coraz częściej dostępny, na co wpływ mają korzystne ceny koksu, które wahają się i okresowo są porównywalne z ceną węgla. Nie bez znaczenia są również właściwości energetyczne – wartość opałowa koksu sięga 30 MJ/kg, czyli jest wyższa niż węgla kamiennego (w zależności od składu od 17 do 28 MJ/kg), peletu czy drewna opałowego. Wynika stąd prosta zależność – do uzyskania tej samej ilości energii należy zgromadzić odpowiednio mniej paliwa, które jest bardziej wydajne i co za tym idzie – na jego składowanie potrzebne jest mniej miejsca. Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania koksu jest jego ekologiczne spalanie, w trakcie którego do atmosfery nie przedostają się smoliste substancje lotne. Dlaczego?

Główny wpływ na to ma proces uzyskiwania koksu, który odbywa się w piecach koksowniczych – w nich w wysokiej temperaturze dochodzącej do 1200 stopni Koks 25kgCelsjusza i bez dostępu powietrza dochodzi do odgazowania węgla, w wyniku czego uzyskuje się jego udoskonalony, pozbawiony zawartości smoły koncentrat, niemal czysty chemicznie węgiel. Jest on również stosunkowo lekki i z tego względu należy się w niego zaopatrywać u sprawdzonych dostawców, którzy nie mieszają go z wilgotnym miałem węglowym, który szczelnie oblepia odłamki i zwiększa jego wagę.

Jednak koks, nawet bez obcych domieszek, nie jest paliwem właściwym do każdego rodzaju pieców i kotłów grzewczych. Co ciekawe, możliwości jego zastosowania w nowo wybudowanych budynkach – o niewielkim metrażu, dobrze zaizolowanych i z całkowicie uszczelnionymi oknami – są mniejsze niż innych paliw. Powodem tego jest – po pierwsze – konieczność zapewnienia palenisku dużej ilości powietrza niezbędnego do spalania koksu (na przykład za pomocą nadmuchu, miarkownika), a po drugie – odpowiednia budowa urządzeń grzewczych, a konkretnie materiał użyty do ich wykonania. Tu lepiej sprawdzą się kotły żeliwne, które z racji tego że są bardziej wytrzymałe, zapewniają utrzymanie wyższej temperatury paleniska, a ta jest niezbędna, by w całości spopielić koksową zawartość. Wybierając urządzenie grzewcze dla budynku, który służy za mieszkanie, należy uważnie zapoznać się ze specyfikacją podaną przez producenta i sprawdzić, czy może być ono zasilane koksem jako paliwem stałym lub uzupełniającym. Jeśli nie znajdziemy tego typu informacji, kocioł najpewniej nie jest przystosowany do temperatury spalania koksu, która sięgać może 1000 stopni Celsjusza.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?
Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w nale...
Czytaj więcej

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?
Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą ja...
Czytaj więcej

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy warto palić koksem?