Akcesoria do odpowietrzania grzejników

Odpowietrzanie grzejników to czynność, która pozwala pozbyć się powietrza z instalacji C.O. Jego obecność może wpływać na zmniejszenie wydajności systemu ogrzewania i obniżenie komfortu cieplnego w mieszkaniu, a w najgorszym wypadku – może stać się także przyczyną awarii. Na szczęście odpowietrzanie grzejnika jest proste i możemy wykonać je samodzielnie. Zadanie to ułatwią nam różne akcesoria, o których opowiemy poniżej.

zawor do grzejnika

Zapowietrzenie może być przyczyną nierównomiernego bądź słabego nagrzewania się grzejników. Jeśli zauważymy takie zjawiskowo w swoim domu, to znak, że powinniśmy odpowietrzyć grzejnik. W tym celu przydatne będą różne akcesoria.

Przede wszystkim możemy skorzystać z zaworów odpowietrzających, zwanych także odpowietrzaczami. Występują one w różnych wersjach i w zależności od rodzaju, inaczej je wykorzystamy.

Zawory ręczne – montuje się je wewnątrz lub na zewnątrz grzejnika. W drugim przypadku znajdują się w jednym z kroćców przyłączeniowych. Ich użycie polega na poluzowaniu grzybka zaworu – spowoduje to powstanie nieszczelności, przez którą znajdujące się w grzejniku powietrze wydostanie się z niego. Grzybek poluzujemy za pomocą śruby albo właściwie dobranego do rodzaju zaworu klucza. Wiele nowoczesnych grzejników fabrycznie wyposażonych jest w zawór tego typu. Możemy jednak zakupić go osobno i zamontować w grzejniku, który go nie posiada.

Zawory automatyczne – wykorzystywane są do odpowietrzania nie tyle samych grzejników, ile całej instalacji C.O. Montuje się je w najwyższym punkcie instalacji. Nie wymagają one obsługi – działają samoczynnie.

Obecność zaworów odpowietrzających ma również inne znaczenie. Dzięki nim usuniemy powietrze z grzejników bądź całego systemu, ale także wykorzystamy je w odwrotny sposób – do napuszczania powietrza do instalacji i usunięcia z niej wody. Będzie to przydatne szczególnie w przypadku wystąpienia usterek czy awarii wymagających naprawy.

zawory grzejnikowe proste

Wśród akcesoriów pomocnych podczas usuwania powietrza z grzejników znajdziemy także kluczyki do odpowietrzania. Kluczyki to małe akcesoria, które umożliwiają szybkie i proste stworzenie nieszczelności i uwolnienie zalegającego w grzejnikach powietrza. Przeznaczone są do zaworów odpowietrzających ręcznych. Niektóre kluczyki wyposażone są dodatkowo w niewielkie zbiorniki, do których ścieka woda wydostająca się z grzejnika podczas odpowietrzania.

Data publikacji: 31.08.2015