Artykuły warsztatowe, które znajdą zastosowanie w kuchni

Czy możemy eksperymentować z zastosowaniem mebli i innych elementów wyposażenia? Teraz to częsty sposób na transformację domowej przestrzeni! Choć zwykliśmy wyposażać nasze pomieszczenia zgodnie z pomysłami prezentowanymi przez producentów, nie zawsze musimy się tego trzymać. Niektóre rozwiązania i artykuły warsztatowe doskonale sprawdzą się również w kuchni. Zobaczmy!

Loftowa kuchnia – czym jest?

Kuchnia to często centralny punkt naszych mieszkań, zatem powinniśmy zadbać nie tylko o pełną wygodę korzystania, ale także nastrój, który w niej panuje! Jeśli marzy nam się kuchnia w stylu industrialnym, postawmy na surowy minimalizm, wypełniony intrygującymi elementami ze stali. W projektach aranżacyjnych często pojawiają się drewniane fronty, czarne uchwyty i betonowa podłoga. Jednak musimy przyznać, że nawet najlepsze meble nie dadzą odpowiedniego efektu, jeśli nie zadbamy o ciekawe dodatki! Tu na szczęście też króluje prostota!

Porada eksperta

Estetyka industrialna opiera się na przestronnych i jasnych wnętrzach, często wzbogaconych cegłą. Nie trzeba się obawiać o widoczne przewody elektryczne, kable lub inne elementy, które są pozornie niedoskonałe. Właśnie w tym tkwi cały sekret!

Kuchenne dekoracje z niczego
kuchenne dekoracje

Zanim ruszymy na zakupy, zwróćmy uwagę na akcesoria i elementy, które mimo fantastycznej funkcjonalności w warsztacie, równie dobrze mogą sprawdzić się jako wyposażenie naszej kuchni! Przyjmą wtedy wyjątkową formę dekoracyjną… Sprawdźmy, jakie artykuły są w stanie zaskoczyć nas inną formą zastosowania:

  • łańcuchy – kiedyś nikt by nie pomyślał, że mogą one zostać fantastyczną dekoracją. Obecnie powstają specjalne modele, które są temu dedykowane, a współczesny interior design „lubi się” z surowymi i industrialnymi elementami. Wybrany łańcuch możemy wykorzystać do stworzenia alternatywnego, ozdobnego wisiora na żarówki, a także wieszaka na akcesoria kuchenne. Umieszczony pod sufitem posłuży również do zawieszania doniczek;

  • sznury i liny – to właśnie w asortymencie warsztatowym znajdziemy rozmaite rodzaje linek i sznurków, które mogą mieć szerokie zastosowanie w kuchni. Rozwiesimy na nich zioła do suszenia, lekkie ozdoby, obrazki i zdjęcia. Warianty jutowe mogą nam również służyć do związywania opakowań oraz tworzenia dekoracyjnych etykiet do słoików czy pudełek;

  • druty – elastyczne, poddające się pręty przydadzą się w kuchni do tworzenia własnoręcznych elementów wystroju i wyposażenia. Łatwo wykonamy z nich prosty koszyk na warzywa i owoce lub konstrukcję do trzymania noży i innych sztućców. Z drutów możemy również stworzyć niepowtarzalne ozdoby na okno czy ścianę.

Czy wiesz, że…

…w obecnych trendach wnętrzarskich królują surowe materiały? Wśród nich znajdziemy nieobrobione drewno, metal, kamień, szkło i beton. Sprawdzą się także elementy przemysłowe, a nawet wyposażenie starych fabryk. Nowoczesna, loftowa kuchnia może być wzbogacona o szpule na przewody, skrzynie towarowe i stoły kreślarskie!

Wyposażenie kuchni rodem z warsztatu
kuchenne akcesoria

Jeśli ciekawi Cię kuchnia w stylu industrialnym, upewnij się, że podchodzisz do swojej szopy, warsztatu lub garażu z otwartym umysłem! Istnieje prawdopodobieństwo, że wiele elementów tylko czeka na świeże spojrzenie! Karabińczyki mogą posłużyć nam do stworzenia ekspresowego systemu wieszaków i relingów. To dobry pomysł na funkcjonalne i oryginalne wyposażenie modnej, domowej kawiarenki, nawiązującej wystrojem do górskich klimatów.

Kolejny przykład? Wyobraź sobie zwykłe rury hydrauliczne… Teoretycznie nie jest to nic specjalnego, lecz możemy je wykorzystać w bardzo niecodzienny sposób! Coraz częściej spotyka się półki z rur, a także regały, stoliki i oryginalne konstrukcje świetlne. Tak nietypowe połączenia pozwolą nam stworzyć nowoczesny kącik z przyprawami lub najpotrzebniejszymi akcesoriami!

A jeśli mowa już o oświetleniu, warto spróbować przenieść tradycyjne lampy warsztatowe właśnie do centrum naszej kuchni! Nie tylko zapewnią one jasność, ale przede wszystkim oczarują nas imponującym klimatem.

Design w najnowszym wydaniu

Jako, że loftowa kuchnia daje duże pole do popisu z fakturami i surowcami, spokojnie poeksperymentujmy z drewnem! Być może niepozorne, drewniane elementy wyposażenia naszego warsztatu błyskawicznie zmienią się w designerskie rozwiązania.

Schodki i stołki to wysoce przydatne wyposażenie właściwie każdej kuchni. Ułatwiają ściąganie i chowanie artykułów spożywczych. Mając je pod ręką, możemy nie tylko swobodnie korzystać z wyższych części półek kuchennych, ale też zyskać większe zaangażowanie wśród najmłodszych. Dzięki uzyskaniu odpowiedniej dla siebie widoczności, dzieci chętnie potowarzyszą nam w trakcie gotowania. A wracając do dorosłych, schodek pomoże zachować dobrą postawę ciała w trakcie mycia naczyń lub nawet posłuży jako dodatkowe siedzisko w razie wizyty niezapowiedzianych gości.

artykuly warsztatowe castorama

Z kolei przechowywanie akcesoriów, naczyń i produktów spożywczych może być prostsze dzięki stołom i szafkom warsztatowym. Zastępują one systemy relingów i zwykłe szafki kuchenne czy blaty. Warto pamiętać, że prosty stół warsztatowy to dodatkowa przestrzeń robocza, a tej nigdy za dużo!

Czy tylko loftowa kuchnia pozwala na zabawę dodatkami?

Jeśli loftowa kuchnia to nie do końca Twoja bajka, ale inspirują Cię rozwiązania rodem z warsztatu, mamy dobrą wiadomość! Możesz śmiało postawić na nieco odmienne podejście:

  • kuchnia eklektyczna – to prawdziwa mieszanka stylów! Choć teoretycznie mogą one do siebie nie pasować, tutaj nie ma żadnych granic. Stawia się na bardzo nieoczywiste połączenia wzorów i zwariowaną kolorystykę;

  • kuchnia retro – coraz częściej pojawia się w nowoczesnym wydaniu, w którym klimat przeszłości łączymy właśnie ze stylem industrialnym;

  • kuchnia rustykalna – królestwo drewna, cegły, ceramiki, a także interesujących dodatków wykonanych z metalu. Jeśli masz w warsztacie postarzane deski, czas je wykorzystać!