Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Bateria kuchenna - kryteria wyboru

Korzystając z niej nalewamy wodę do czajnika lub garnka, płuczemy owoce i warzywa, zmywamy naczynia oraz czyścimy zlew. Powinna więc być wygodna użytkowaniu i niezawodna w działaniu.

Rodzaje
W kuchni najczęściej montuje się baterie stojące, w otworze zlewozmywaka lub blatu. Modele ścienne stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy podczas zmiany wyposażenia chcemy tylko wymienić baterię, bez zmiany sposobu prowadzenia rur. Równie rzadko spotyka się baterie podtynkowe.


Wybór odpowiedniej baterii kuchennej zależy przede wszystkim  jednak od umiejscowienia zlewu. Jeśli znajduje się przy ścianie, wówczas można zastosować dowolny rodzaj baterii, czyli zarówno stojącą, jak i ścienną. Gdy zdecydujemy się w kuchni na wyspę z zamontowanym między innymi zlewozmywakiem, wtedy najodpowiedniejsza będzie wysoka bateria stojąca.  Czasami łącznie z wyspą stawia się ściankę instalacyjną (z rurami ciepłej i zimnej wody oraz odpływem do kanalizacji). W takim rozwiązaniu sprawdza się również bateria ścienna.

bateria-kuchennabateria-kuchennabateria-kuchennabateria-kuchenna

Jeżeli zlew zamontowany jest pod nisko osadzonym oknem, poleca się specjalny rodzaj baterii, której korpus można wyciągać, składać lub chować w blacie. Oczywiście takie nietypowe modele są bardzo drogie. W niektórych sytuacjach  wystarczy zamontować niską baterię z wyciąganą wylewką.Zazwyczaj baterie kuchenne  mają od 12 do 30 cm wysokości, ale te najwyższe osiągają nawet 50 cm wysokości. Te ostatnie mogą mieć wylewkę na sprężynie – wygląda to nie tylko bardzo efektownie, ale i ułatwia jej wyciąganie i wyginanie. Wlewka ma zwykle dwa strumienie – zwykły i prysznicowy.

Udogodnienia
Wyciągana wylewka jest bardzo praktyczna, zwłaszcza przy napełnianiu wysokich naczyń. Zwiększa też zasięg działania baterii. Elastyczny wąż, na którego końcu  się znajduje, może mieć długość 150-200 cm. 
Najczęściej producenci oferują baterie kuchenne wykończone chromowaną powłoką, do wyboru są matowe i błyszczące. Jeśli będziemy ją kupowali w komplecie ze zlewem z kompozytu, bateria może być również nim pokryta. Dostępna jest wtedy na przykład w kolorze grafitowym, beżowym, czarnym, białym. 

Nietypowe rozwiązania
Może to być podświetlany strumień wody (czerwony ciepła, niebieski – zimna woda). Inna rozwiązanie to dwie wylewki – jedna zwykła, druga bezdotykowa.

bateria-zlewozmywakowabateria-zlewozmywakowabateria-zlewozmywakowabateria-zlewozmywakowa