Produkty

Begonie – najmodniejsze rośliny na taras i balkon

Begonie – najmodniejsze rośliny na taras i balkon

Begonie to przepiękne kwiaty, które kochamy za zachwycające kształty, kolory oraz formy płatków. Często są nazywane królowymi, ponieważ jak żaden inny kwiat urozmaicają nasze balkony i tarasy.

hodowla begoniiBegonia bulwiasta gatunków jest warta naszej uwagi nie tylko z racji swojej ogromnej popularności. To mieszaniec, który pochodzi od kilku dziko rosnących na terenach Ameryki Południowej odmian begonii.

Charakteryzuje się pięknymi, różnokolorowymi kwiatami (złotymi, pomarańczowymi, miedzianymi, białymi i różowymi) osadzonymi pojedynczo lub po kilka sztuk.

Kiedy kwitną?

Głównym okresem kwitnięcia tychże kwiatów są miesiące od lipca do października. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy bulwy, możemy doprowadzić do ich kwitnienia nawet w maju.

Jak dzielimy?

Begonie można podzielić na 4 podstawowe grupy:

Wysokie – osiągają nawet 60 cm wysokości, ich łodygi są grube i twarde, a kwiaty duże,

Średnio wysokie – osiągające wysokość ok. 30-40 cm, również o dużych kwiatach,

Niskie i miniaturowe – osiągające wysokość do 25 cm, o dużej ilości drobnych kwiatów.

Jak pielęgnować?

Begonie możemy uprawiać w skrzyniach, pojemnikach oraz na rabatach (pod warunkiem, że nie są one zbyt mocno nasłonecznione).

Kwiaty te mają duże wymagania glebowe. Potrzebują obecności żyznej i lekko kwaśnej gleby, która dodatkowo będzie także wystarczająco przepuszczalna.

Begonie lubią wilgoć, dlatego pamiętajmy o ich systematycznym podlewaniu. 

Begonie są także niezwykle wrażliwe na niskie temperatury i bardzo łatwo marzną, dlatego wystawia się je na zewnątrz dopiero pod koniec maja i chowa przed pierwszymi mrozami.

W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny nawozi się nawozami mineralnymi. Unikajmy jednostajnego nawożenia azotem. żółte begonie

Jak zimują begonie?

Przed nadchodzącą zimą należy wykopać begonie z ogrodu. Należy to wykonać bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić bulw. Podcinamy łodygi i liście na wysokości ok. 2-3 centymetrów. Tak przygotowane bulwy delikatnie czyścimy i osuszamy. Przechowujemy w suchym pomieszczeniu w temperaturze ok. 5 – 10 ᵒ C.

Jak rozmnażać?

Podziału bulw możemy dokonać wczesną wiosną. Bulwy dzielimy tak, aby każda część po podziale miała przynajmniej jedno dobrze wykształcone oczko (mały pączek).

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Begonie – najmodniejsze rośliny na taras i balkon