Produkty

Ziemia do kwiatów i roślin balkonowych

Ziemia do kwiatów i roślin balkonowych

Do uprawy kwiatów i roślin balkonowych nie warto kupować najtańszych produktów. Tego typu uprawa jest dużo bardziej wymagająca od gruntowej, dlatego dobranie odpowiedniego podłoża powinno być naszym priorytetem. 

kwiatyRośliny balkonowe mają do dyspozycji niewielką ilość gruntu znajdującego się w doniczce i to z niego czerpią składniki odżywcze, dzięki którym rosną, kwitną i owocują. Nie mogą – tak jak rośliny uprawiane w gruncie – za pomocą rozwiniętego systemu korzeniowego poszukiwać składników pokarmowych w innych częściach podłoża. Dlatego ziemia do kwiatów i roślin balkonowych jest produktem wieloskładnikowym, pełnym mikroorganizmów, materii organicznej, wody i substancji mineralnych. Sprzedawana jest w różnych proporcjach, w zależności od przewagi danej grupy składników ma inne właściwości fizyczno–chemiczne (np. strukturę podłoża, poziom pH, zdolność absorpcyjną) i przeznaczenie.

Jakie właściwości powinna mieć ziemia? 

Dobrej jakości ziemia powinna być żyzna, luźna i przepuszczalna – dzięki temu korzenie będą mogły rosnąć bez ograniczeń i pobierać powietrze, które jest konieczne do wymiany gazowej. Oprócz tego zwracajmy też uwagę na poziom pH, który powinien być dostosowany do naszej uprawy (wyrażany jest on w skali od 1 do 14). Większość roślin uprawianych w donicach dobrze rośnie w glebie lekko kwaśnej, czyli o pH od 5,5 do 6,5, zdarzają się jednak wyjątki.

Rodzaje ziemi do roślin balkonowych 

Ziemia uniwersalna jest przeznaczona do roślin o średnich wymaganiach pokarmowych, nieodpowiednia jednak dla upraw wymagających kwaśnego podłoża. Do roślin balkonowych lepiej jest kupić specjalną mieszankę ziem (najczęściej w skład wchodzą piasek, odkwaszony torf i ziemia). Wprawni ogrodnicy, którzy dobrze znają potrzeby swoich roślin, taką ziemię mogą przygotować samodzielnie. Jednak jeśli dopiero zaczynamy przygodę z uprawą, to zdecydowanie bezpieczniej jest kupić gotowy produkt.

W sklepach możemy też spotkać ziemie przeznaczone do uprawy konkretnych grup roślin, np. do pelargonii, róż, rododendronów, azalii i wrzosów, a także specjalne podłoże do wysiewu i pikowania. Z kolei osoby, które często wyjeżdżają i są zmuszone pozostawić uprawę bez nadzoru, powinny wybierać ziemię z dodatkiem specjalnej substancji, która reguluje wilgoć w glebie (takie podłoża są jednak dużo droższe od ziemi uniwersalnej).

Podłoże do orchidei Compo Sana 5 lUwaga! Lepiej nie wykorzystywać ziemi, która nam została z poprzedniego sezonu – mogą być w niej szkodniki i zarodniki grzybów.

Jakie wybrać dodatki do ziemi? 

Bez właściwej pielęgnacji i nawożenia ziemia może się szybko wyjałowić lub zasolić. Ponadto wraz z biegiem czasu ziemia w donicy zmienia swoje właściwości, dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzić, z jaką glebą mamy aktualnie do czynienia. Służy do tego badanie poziomu pH gleby. Ziemia w roślinach doniczkowych szczególnie jest narażona na zakwaszanie (wapń stale wymywany jest przez wodę dostarczaną roślinom w czasie podlewania). W razie potrzeby możemy reagować i stosować odpowiednie nawozy lub zmieniać odczyn gleby za pomocą dodatków z innej ziemi. Odpowiednie właściwości podłoża zachowamy dłużej przez zastosowanie drenażu, np. z keramzytu, który wspomaga właściwy rozwój systemu korzeniowego, usprawnia odpływanie wody i zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.

Data publikacji: 08.07.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zagrożenia płynące z zastosowania nieodpowiedniej ziemi do roślin balkonowych

Zagrożenia płynące z zastosowania nieodpowiedniej ziemi do roślin balkonowych
Chcąc mieć piękne rośliny na balkonie i tarasie, nie możemy do ich uprawy stosować jakiegokolwiek podłoża. Użycie nieodpowiedniej ziemi (np. starej) b...
Czytaj więcej

Uprawa i pielęgnacja roślin balkonowych

Uprawa i pielęgnacja roślin balkonowych
Rośliny balkonowe zdobią nasze tarasy, balkony i parapety zewnętrzne nawet do późnej jesieni. Odpowiednio pielęgnowane zachwycają burzą różnokolorowyc...
Czytaj więcej

Wybór ziemi do roślin

Wybór ziemi do roślin
Podczas planowania zakupu roślin do domu, ogrodu, na balkon czy też taras musimy zastanowić się, jakiego podłoża do ich posadzenia potrzebujemy. R&oac...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ziemia do kwiatów i roślin balkonowych