Agrowłóknina - przyjaciel naszych upraw

Dla ułatwienia uprawy roślin w ogrodach i na działkach coraz częściej wykorzystywana jest agrowłóknina. Jest to specjalny materiał do okrywania roślin lub podłoża pomiędzy nimi. Do wyboru mamy kilka rodzajów agrowłókniny.

Kolorowe agrowłókniny

Do nasadzeń zielonych (np. krzewy, byliny) w naszym ogrodzie użyjemy agrowłókniny czarnej, brązowej lub zielonej o gramaturze 50 gram/m² lub 90 gram/m². Podstawową zasadą działania agrowłókniny jest ściółkowanie (czyli przykrycie powierzchni ziemi w celu poprawienia warunków glebowych) i ochrona przed chwastami. Podnosi ona również temperaturę podłoża, dzięki czemu przyśpiesza rozwój systemu korzeniowego roślin. Agrowłóknina przepuszcza wodę, co ułatwia podlewanie i dzięki temu możliwe jest stosowanie w ogrodzie węży kroplujących pomiędzy nasadzeniami. Woda, w odróżnieniu od zastosowania folii ogrodowej, dotrze do rośliny bez problemu.

Agrowłóknina - przyjaciel naszych upraw

Rośliny pod białą pierzyną

W ogrodnictwie stosuje się również agrowłókninę białą, wiosenną, służącą do osłaniania roślin o grubości 17, 19, 23 gram/m² lub białą - zimową mająca zwykle 50 gram/m² do otulania roślin. Tkanina utrudnia dostęp szkodników do uprawy. Przyśpiesza również wegetację podnosząc temperaturę powietrza, dzięki czemu chroni ona przed przymrozkami.  Niezwykle ważne jest to przy uprawie mało odpornych na niskie temperatury gatunków. Agrowłóknina wiosenna zapobiega nadmiernemu wysuszaniu gleby, jednocześnie przepuszczając wodę, dzięki czemu rośliny mają do niej stały dostęp.

Przeczytaj także: Tworzymy prosty warzywnik – poradnik początkującego ogrodnika

Agrowłóknina niezbędna zimą

Agrowłóknina zimowa jest niezwykle ważna w bezśnieżne zimy, gdy zimny wiatr i niska temperatura jest najbardziej dotkliwa. Zaraz przed występowaniem pierwszych przymrozków, roślinę owijamy, szczelnie przytwierdzając ją jednocześnie do podłoża kamieniami, kołkami lub garścią ziemi i zostawiamy aż do wiosny. Okrywamy np. róże, rododendrony, hortensje. Nowym rozwiązaniem na rynku są kaptury ochronne z agrowłókniny dla szybkiego i łatwego przykrycia wyższych nasadzeń.

Zakładanie agrowłókniny – szybko i łatwo

Ważną zaleta agrowłókniny jest fakt, że na rośliny bardzo łatwo ją założyć. Przed zakupem musimy zdecydować, jaką część ogrodu pokryjemy materiałem ściółkującym lub okrywającym i obliczyć daną powierzchnię. Agrowłókninę kupujemy w beli o określonej szerokości na odpowiednią długość lub w gotowych już opakowaniach, złożoną w kostkę. Następnie rozwijamy ją, odpowiednio przycinamy i rozkładamy na uprawę rośliny, np. warzywa. W przypadku agrowłókniny czarnej, brązowej lub zielonej zadanie jest proste. Przed rozłożeniem usuwamy dokładnie wszystkie chwasty, tak by podłoże było czyste i wyrównujemy je. Następnie rozpościeramy ją na całej powierzchni terenu, który chcemy chronić przed chwastami. Po założeniu w miejscach, gdzie planujemy nasadzenia, ostrym nożem nacinamy agrowłókninę na krzyż i zaginamy powstałe 4 trójkąty pod spód, co ułatwi nam wykopanie dołka. Po posadzeniu roślin odginamy materiał.

Musimy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu agrowłókniny przed poderwaniem przez wiatr. Używamy w tym celu kołków mocujących, bardzo łatwych do umieszczenia w ziemi. Sprzedawane są zwykle w opakowaniach po 20 sztuk i nie kosztują wiele, a bardzo ułatwiają pracę. Po zamontowanej agrowłókninie możemy spokojnie się przemieszczać bez ryzyka, że ulegnie zniszczeniu, np. rozerwaniu.  Warto wspomnieć, że pomimo braku trudności w przycinaniu, jest ona bardzo wytrzymała.  Należy pamiętać  także, że przed wysypaniem  kory czy zrębków drzewnych, musimy dokładnie usunąć całą, nasypaną podczas sadzenia, glebę. Już przy małej ilości ziemi może za jakiś czas pojawić się chwast i zepsuć cały efekt.

Zobacz też: Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Agrowłóknina - przyjaciel naszych upraw

Otulanie roślin

Zamocowanie białej agrowłókniny również nie jest trudnym zadaniem. Powinna ona szczelnie przykryć uprawę wrażliwych na zimno roślin. Mierzymy zatem, jak dużo jej potrzebujemy, dodając zapas na przymocowanie agrowłókniny do ziemi. Ułatwieniem jest wzmocniony brzeg tkaniny, który  nie rozrywa się, gdy obciążymy go kamieniem, ziemią, kołkami lub kotwami mocującymi. Przy ochronie pojedynczych roślin przed zimnem wystarczy, że po założeniu agrowłókniny owiniemy ją sznurkiem lub taśmą i przysypiemy ziemią u dołu rośliny. Takie rozwiązanie może nie wygląda zbyt efektowanie, ale na pewno ułatwi roślinie przetrwanie największych chłodów.

Agrowłóknina powinna stać się stałym elementem krajobrazu w naszym ogrodzie, bowiem jej rola w pielęgnacji ogrodu jest nieoceniona. Obecnie oferta agrowłóknin jest bogata - każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.