Bezdotykowe baterie umywalkowe w domu – za i przeciw

Jeszcze do niedawna baterie umywalkowe na fotokomórkę spotykaliśmy tylko w galeriach handlowych i innych obiektach publicznych. Armatura tego typu ma jednak coraz więcej zwolenników i zdecydowanie chętniej sięgamy po to rozwiązanie również w naszych domach.

Baterie wyłącznie galeriowe?

Bezdotykowe baterie umywalkowe najczęściej stosuje się w miejscach, w których z toalet korzysta duża liczba osób. Spotkać się z nimi możemy zatem w galeriach handlowych, kinach czy biurowcach. Zarządcy takich miejsc nie są narażeni na niepotrzebne zużycie wody, bowiem bateria działa na fotokomórkę. Nie ma również niebezpieczeństwa, iż mało rozważny klient zapomni zakręcić kranu, co mogłoby mieć poważne konsekwencje. Użytkownicy przyzwyczaili się już do innowacji i nie mają problemów z korzystaniem z baterii tego typu. Mimo wszystko w miejscach ich zastosowania zamieszcza się krótkie, najczęściej obrazkowe instrukcje obsługi.

Bezdotykowe baterie w użytku codziennym

Baterie łazienkowe na fotokomórkę są rozwiązaniem nowoczesnym i wygodnym, dlatego tylko kwestią czasu było to, kiedy zaczniemy je stosować również w naszych domach. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, iż są to baterie bardzo oszczędne. Opłaty za wodę są z roku na rok coraz wyższe, dlatego chętnie sięgamy po produkty ekonomiczne. Użytkując baterię na fotokomórkę, zużywamy średnio 6 litrów wody na minutę, podczas gdy kran jednouchwytowy zużywa jej aż dwukrotnie więcej. Niektórych może zmartwić informacja, iż urządzenie to potrzebuje prądu i może to generować dodatkowe koszty. Okazuje się jednak, że bateria 6 V wystarcza na kilka lat, a koszt jej wymiany to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Baterie bezdotykowe są droższe niż te tradycyjne, jednak okazuje się, że zainwestowane pieniądze zwrócą nam się bardzo szybko.

umywalki bezdotykowe

Jak to działa?

Działanie tego produktu jest niezwykle proste. Pod umywalką montuje się niewielką skrzynkę ze wspomnianą już wcześniej litową baterią. Dzięki niej możliwe jest działanie fotokomórki. Jeżeli podsuniemy ręce pod kran, to strumień wody zostaje uruchomiony. Przestaje działać w momencie, gdy fotokomórka nie wyczuwa żadnego ruchu pod baterią. Kwestią budzącą wątpliwości jest natomiast temperatura wody. Do niektórych czynności wolimy ciepłą wodę, a do innych nieco chłodniejszą. W przypadku tradycyjnych baterii możemy to swobodnie zmieniać. W bezdotykowych bateriach temperaturę wody ustawia się na stałe. Można ją oczywiście zmienić, jednak nie jest to takie proste jak w zwykłych kranach.

nowoczesny kran