Bezpieczna łazienka dla dziecka – niezbędne wyposażenie

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w łazience nie należy do najprostszych zadań. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, która są poważnym zagrożeniem dla malucha. O czym nie możemy zapomnieć?

Szafki

Wszystkie szafki, a szczególnie te położne niższej, zaopatrzmy w zatrzaski/blokady, dzięki którym dziecko ich nie otworzy. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy przechowujemy w nich  chemię. Pamiętajmy tu, że butelki z płynami czyszczącymi, z racji kolorowych nalepek, są niezwykle atrakcyjne dla dziecka i mogą kojarzyć mu się z żywnością. Najlepiej więc, żeby wszelkie środki tego typu przechowywać na wysoko zawieszonej półce, dodatkowo zamykanej na klucz.

 

imandra

 

Co więcej, dobrze jest przymocować szafki do ściany. Miejmy również na uwadze fakt, by miały one zaokrąglone kanty.

Deska

Specjalne blokady przydadzą się nie tylko przy szaflach, ale także na desce wc. Uchroni to malucha przed jej otwieraniem, co może skutkować przytrzaśnięciem palców oraz wkładaniem rąk do wnętrza sedesu. Gdy dziecko wyrośnie już z nocnika, warto zainwestować w nakładkę na deskę, która umożliwi mu bezpieczne korzystanie z wc.

Zamek do drzwi

Wybierając zamek do drzwi w łazience, warto przyjrzeć się modelom, które można otwierać zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Będzie to przydatne chociażby w sytuacji przypadkowego zatrzaśnięcia się malucha w łazience.

Podłoga

Wystarczy kilka kropel wody na podłodze, by posadzka stała się bardzo śliska. Pamiętajmy więc o dywanikach antypoślizgowych, dzięki którym ruchliwe dziecko nie upadnie przy pierwszej możliwej okazji.

Wanna

Wkładki antypoślizgowe to także niezbędne rozwiązanie w wannie. Dzięki nim maluch przy próbie wstawania nie poślizgnie się.

 

imandra

 

Baterie

Mieszkając z dziećmi pod jednym dachem bardzo dobrym rozwiązaniem są baterie z termostatem. Za ich sprawą unikniemy skoków temperatury w kranach. Zapobiegnie to oparzeniu się dzieci i nas samych.

Plastikowe akcesoria

Wymieńmy wszelkie kubeczki, mydelniczki ceramiczne na ich plastikowe odpowiedniki. Dzięki temu, przy przypadkowym upadnięciu, nie rozpadną się na tysiące małych i ostrych kawałków.

Gniazdka

Każde gniazdko powinno mieć uziemienie i być zakryte odpowiednią klapką. Jeśli używamy w łazience suszarek, prostownic, golarek czy depilatorów zawsze pamiętajmy o ich wyłączeniu, wyjęciu z gniazdka i odłożeniu w niedostępne dla malucha miejsce.

Pralka

Wybierając pralkę, upewnijmy się, że posiada ona specjalną blokadę przed wścibskimi rączkami dziecka. Zapobiegnie to zmianie programu pralki w trakcie jej uruchomienia.

Data publikacji: 15.07.2014