icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gaśnica samochodowa – wymagania, o których musisz wiedzieć przed zakupem

Sprawna gaśnica samochodowa użyta w odpowiednim momencie może zdusić pożar w zarodku. Czy posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe? Jaki jest czas jej legalizacji i gwarancji oraz jak z niej korzytać w razie potrzeby? Zapoznaj się ze szczegółami.

Przejdź do następnych akapitów:
Gaśnica samochodowa – przepisy 2022
Gaśnica samochodowa – wymagania
Jak zamontować gaśnicę w samochodzie?
Gaśnica samochodowa – wymagania a konsekwencje
Jak ugasić pożar samochodu – praktyczne wskazówki
Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gaśnica samochodowa – przepisy 2022
Na zdrowy rozum wydaje się, że jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia, które powinien posiadać kierowca jest gaśnica do auta. Przepisy 2022 roku nie zmieniły dotychczasowych wymagań i potwierdzają to założenie.  

Polskie prawo, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, nakłada na nas obowiązek posiadania gaśnicy, która zawiera w sobie co najmniej 1 kilogram środka gaśniczego. Poza gaśnicą pamiętaj również o wyposażeniu pojazdu w trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji, który ustawisz na drodze w razie awarii lub wypadku. Sprawdź, jakie elementy wyposażenia samochodu znajdziesz w naszym asortymencie. 

Co ciekawe, podczas kontroli drogowej policja sprawdzi jedynie, czy obecna jest gaśnica do auta. Przepisy nie wymagają, aby była ona ważna. 

Zwróć jeszcze uwagę na takie pojęcia jak: czas gwarancji i czas legalizacji. Czym są? Czas gwarancji to nic innego jak określony przez producenta okres, w którym gaśnica samochodowa powinna działać prawidłowo. Warunkiem tego sprawnego działania jest jednak przestrzeganie okresu legalizacji, czyli regularne sprawdzanie stanu technicznego akcesorium w specjalnym punkcie serwisowym.

Czy wiesz, że…?

Czas gwarancji najczęściej wynosi od 3 do 5 lat. Okres legalizacji nie powinien być z kolei krótszy niż 12 miesięcy. Dokładne informacje poznamy, przyglądając się samej gaśnicy – są umieszczone na etykiecie.

Gaśnica samochodowa – wymagania 
Najważniejsze już wiesz – na liście obowiązkowego wyposażenia pojazdów znajduje się gaśnica do auta. Przepisy określają jej wielkość. Jak duża powinna być gaśnica samochodowa? Wymagania wskazują, że samochód osobowy ma być wyposażony w jedną gaśnicę, która zawiera co najmniej 1 kilogram środka gaśniczego. Co to oznacza? W przypadku uruchomienia gaśnicy jej zbiornik opróżni się w ciągu około 6 sekund. 

Zapytasz: a czy może być większa gaśnica samochodowa? Wymagania nie zabraniają zakupu większej gaśnicy, natomiast specjaliści z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego wręcz zalecają wyposażenie auta w taką o pojemności 2 kilogramów środka gaszącego. Warto podkreślić, że nie zajmuje ona dużo więcej miejsca, a w przypadku pożaru starczy na dłużej. 

Dodajmy, że samochód ciężarowy, który ma uprawnienia do przewodu osób, musi posiadać dwie gaśnice. Jedna powinna znajdować się koło kierowcy, natomiast druga w przestrzeni dla pasażerów. Dwie gaśnice to również wymóg dla autobusu, chyba że jego długość nie przekracza sześciu metrów.  

Wróćmy jednak do samochodu osobowego. Gdzie powinna znajdować się gaśnica samochodowa? Wymagania nie są precyzyjne. Ważne jest jednak, abyś miał do niej łatwy dostęp. Kierowcy najczęściej wybierają jedną z trzech lokalizacji:

w bagażniku,

w schowku przed fotelem pasażera,

pod siedzeniem pasażera.

gasnica-samochodowa-wymaganiagasnica-samochodowa-wymaganiagasnica-samochodowa-wymaganiagasnica-samochodowa-wymagania

Jak zamontować gaśnicę w samochodzie?
Na początek mądrze wybierz miejsce w pojeździe, ponieważ wyniku wstrząsów gaśnica może się rozszczelnić. Jak zamontować gaśnicę w samochodzie? Ważne, aby nie zagrażała bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe. Pamiętaj o solidnym mocowaniu swojej gaśnicy. Jeśli pozostawisz ją luźno, w wyniku manewru na drodze może się ona nie tylko rozszczelnić, ale i przemieścić w pojeździe i doprowadzić na przykład do zablokowania pedałów, co stworzy ogromne zagrożenie.

Jak zatem solidnie przymocować gaśnicę? Do większości modeli dołączane są uchwyty, w których znajdują się otwory na śruby. Łatwiejszym, ale równie mocnym sposobem mocowania jest specjalna torba z rzepami. Można ją przymocować między innymi do tapicerki. Jedno jest pewne – zrób to solidnie.

Gaśnica samochodowa – wymagania a konsekwencje
Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji, gdy zatrzyma Cię patrol policji i zapyta, gdzie znajduje się Twoja gaśnica samochodowa? Wymagania określają bowiem jasno, że musisz ją mieć. Brak gaśnicy może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Co więcej, policjant może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny. Poza mandatem otrzymasz również nakaz uzupełnienia obowiązkowego wyposażenia, a potwierdzi to wynik badania w stacji diagnostycznej. 

Czy podczas przeglądu technicznego istotna jest gaśnica samochodowa? Ważność tego elementu wyposażenia może wpłynąć na decyzję diagnosty o przyznaniu lub odmowie wydania zezwolenia do użytkowania pojazdu. 

Również patrol policji może poprosić o pokazanie, jak wygląda Twoja gaśnica samochodowa. Ważność przeglądu technicznego gaśnicy nie może być jednak powodem do nałożenia na kierowcę mandatu czy zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Możesz jednak otrzymać pouczenie.

Czy warto więc dbać o to, by gaśnica samochodowa była dopasowana do obowiązujących przepisów? Okazuje się, że tak – ma to bowiem znaczenie w przypadku szkody zgłoszonej ubezpieczycielowi. Jeśli w trakcie sprawdzania przyczyn pożaru wyjdzie na jaw, że nie posiadamy gaśnicy z ważną homologacją, nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie – cały koszt naprawy trzeba będzie wtedy pokryć z własnej kieszeni.

gasnica-samochodowa-wymaganiagasnica-samochodowa-wymaganiagasnica-samochodowa-wymaganiagasnica-samochodowa-wymagania

Jak ugasić pożar samochodu – praktyczne wskazówki
Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych rad, które mogą nam pomóc podczas ugaszania pożaru samochodu:

jeśli chcemy ugasić dym wydobywający się spod maski, pod żadnym pozorem jej nie otwierajmy. W ten sposób dostarczymy do środka więcej powietrza i dodatkowo podsycimy ogień – w efekcie płomienie mogą wybuchnąć nam prosto w twarz. Zamiast tego próbujmy aplikować proszek gaśniczy przez grill lub nadkola;

najczęściej chowamy gaśnicę w bagażniku tak, aby nie przeszkadzała nam w czasie użytkowania samochodu. Jest to jednak błędem – w ten sposób utrudniamy dostęp do niej i tracimy cenne sekundy. A im wcześniej zaczniemy gasić pożar samochodu, tym mniejsze szkody;

starajmy się nigdy nie wykorzystywać gaśnicy do końca i zostawmy zawsze odrobinę „na czarną godzinę”. Może się zdarzyć tak, że lekko przygaszony pożar nagle wybuchnie na nowo. Jeśli w gaśnicy zostało nam jeszcze trochę środka, będziemy mogli nieco go przytłumić przed przyjazdem straży pożarnej;

zawsze trzymajmy gaśnicę w pionowej pozycji i poruszajmy nią wahadłowo na boki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać dobrą gaśnicę, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Na co dzień wozisz w swoim samochodzie wiele akcesoriów – specjalistyczne kosmetyki, skrobaczki do szyb, czy zapas płynów. Bez niektórych z nich Twój samochód pozostanie bezpiecznym środkiem komunikacji. Co jednak zrobisz, gdy w razie pożaru zabraknie w nim gaśnicy? Nie czekaj aż tak się stanie i zadbaj o to, aby w pojeździe mieć gaśnicę z ważnym przeglądem technicznym. Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych podczas podróży to priorytet. 

Data publikacji: 02.08.2018