LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Blat kuchenny – jak go czyścić?

Urządzając kuchnię, wiele uwagi poświęcamy wyborowi mebli oraz niezbędnego blatu kuchennego. Ten ostatni stanowi integralną część zabudowy meblowej, zapewniając nam przestrzeń roboczą, a także pełniąc rolę estetyczną. Jak dbać o blat kuchenny, żeby na długi czas zachował piękny wygląd?

ocet-gospodarczyocet-gospodarczyocet-gospodarczyocet-gospodarczy

Środki czyszczące w pielęgnacji blatów

Wśród szerokiej gamy środków czyszczących znajdziemy gotowe produkty przystosowane do pielęgnacji różnego typu materiałów. Inne preparaty posłużą nam do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni drewnianych, a inne do mycia kamienia czy laminatu. Dobór właściwego środka czyszczącego będzie także ważny w sytuacji, gdy chcemy zadbać o kondycję i wygląd blatu kuchennego. Sięgając po gotowe środki, musimy dobierać je stosownie do rodzaju blatu, by zamiast oczekiwanego efektu nie spowodować na wybranej powierzchni uszkodzeń czy plam.

W pielęgnacji blatów kuchennych możemy posiłkować się także domowymi sposobami i samodzielnie przygotowanymi miksturami. Nie bez znaczenia będzie także dobór odpowiednich akcesoriów czyszczących, które pozwolą na bezpieczne doczyszczenie delikatnych często powierzchni. Jak dbać o blaty kuchenne wykonane z różnych surowców, jakich środków czyszczących i akcesoriów używać?

Blaty kuchenne drewniane – zasady pielęgnacji

Blat kuchenny wykonany z drewna to element wyposażenia, na który decydujemy się bardzo często. Ma na to wpływ jego naturalny, a przy tym dekoracyjny charakter, który doskonale wtapia się w obowiązujące trendy wnętrzarskie. Aby blat drewniany dobrze i długo służył w naszej kuchni, powinniśmy wybrać model wykonany z drewna twardego, wystarczająco odpornego na działanie niekorzystnych czynników. To jednak nie wszystko – liczy się także właściwa pielęgnacja surowca.

Uwaga!

Drewniany blat kuchenny nie może być użytkowany w stanie surowym – należy go uprzednio zakonserwować. A czym zabezpieczyć drewno? Najlepiej sprawdzą się w tym celu olej lub lakier. Takie środki pozwolą ochronić surowiec przed niszczeniem, wnikaniem wody, a także wchłanianiem zabrudzeń, co znacznie ułatwi późniejszą pielęgnację drewnianej powierzchni.

blat-drewnianyblat-drewnianyblat-drewnianyblat-drewniany

Jak i czym czyścić drewno, z którego powstał nasz blat kuchenny? W czasie codziennych porządków w kuchni używajmy wyłącznie miękkich szmatek lub gąbek, które nie porysują drewna ani go nie zmatowią. Do czyszczenia blatu drewnianego wystarczy wilgotna szmatka nasączoną odrobiną uniwersalnego detergentu, np. płynu do naczyń bądź mydła albo specjalnego płynu do drewna w przypadku blatu olejowanego. Bardzo ważne jest także, szczególnie w przypadku blatu olejowanego, by wszelkie zabrudzenia, np. po napojach, wycierać natychmiast po ich pojawieniu się. Za każdym razem powinniśmy wytrzeć blat do sucha. Więcej praktycznych porad na temat usuwania plam z drewnianych blatów można znaleźć w tym artykule.

Pielęgnacja blatów kuchennych laminowanych

Blat laminowany to wciąż jedno z najchętniej stosowanych w kuchni rozwiązań. Przystępne ceny, walory estetyczne, a także brak potrzeby impregnacji czy konserwacji czynią z niego produkt znajdujący zastosowanie także w nowoczesnych kuchniach. Blat laminowany jest też gotowy do użytku od razu po zamontowaniu – przeciwnie do blatu drewnianego, który bardzo często otrzymujemy w stanie surowym.

Kuchenne blaty laminowane nie są tak wymagające w pielęgnacji jak modele wykonane z drewna. Codzienne, standardowe zabrudzenia usuniemy z nich przy użyciu wilgotnej szmatki albo gąbki. Gdy zaistnieje potrzeba, możemy skorzystać także z kuchennych detergentów, a nawet nieco silniej działającego od nich mleczka czyszczącego.

Jeśli natomiast na powierzchni blatu laminowanego pojawią się zabrudzenia z lakieru do paznokci lub flamastrów, możemy usunąć je przy pomocy spirytusu lub acetonu.

ekologiczny-plyn-do-kuchniekologiczny-plyn-do-kuchniekologiczny-plyn-do-kuchniekologiczny-plyn-do-kuchni

Bardzo ważną kwestią, podobnie jak w przypadku blatów drewnianych, jest dokładnie osuszanie mytej powierzchni. Blat laminowany to nic innego jak płyta wiórowa pokryta warstwą laminatu – w miejscach niewystarczająco zabezpieczonych, np. tam, gdzie trzeba było wyciąć otwór na zlewozmywak, produkt taki w kontakcie z wodą będzie szybko ulegał pęcznieniu. Mokre plamy bezwzględnie wycieramy do sucha także wtedy, gdy powierzchni laminatu został przerwana, np. na skutek głębszego zarysowania. O czyszczeniu powierzchni laminowanych można przeczytać także tutaj.

Czy wiesz, że...

Naturalnym, domowym sposobem na zdezynfekowanie blatu kuchennego jest wykorzystanie roztworu wody z octem. Taką mieszankę należy jednak uprzednio wypróbować w mało widocznym miejscu blatu, by upewnić się, że mikstura nie wpłynie negatywnie na jego powierzchnię. Należy pamiętać, że ocet nie nadaje się do czyszczenia powierzchni kamiennych, zwłaszcza marmuru, gdyż podobnie jak sok z cytryny, działa na nie niszcząco.

impregnat-do-marmuruimpregnat-do-marmuruimpregnat-do-marmuruimpregnat-do-marmuru

Kuchenny blat z kamienia

Elegancką, efektowną i bardzo trwałą alternatywą dla popularnych blatów drewnianych oraz laminowanych, są blaty kamienne. Do ich wykonania możemy wybrać m. in. granit, marmur, trawertyn czy bazalt. Nasz wybór często pada na granit – surowiec twardy, nienasiąkliwy, odporny na uszkodzenia, a także na działanie wysokich temperatur.

Marmur z kolei jest kamieniem o mniejszej twardości i większej nasiąkliwości, jednak także on znajduje zastosowanie w kuchni. Jeśli chcemy zastosować go w roli blatu, będzie on bezwzględnie wymagał wcześniejszej impregnacji.

Zastosowanie środka do impregnacji powierzchni kamiennych będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku blatów granitowych. Preparaty takie pozwalają na zabezpieczenie powierzchni blatu przed wnikaniem wody oraz zabrudzeń, a tym samym znacznie ułatwiają czyszczenie kamienia.

Uwaga!

Podczas czyszczenia marmuru oraz innych blatów kamiennych nie można stosować środków zawierających w składzie kwasy. Ich działanie grozi tym, że blat kamienny stanie się matowy. Zrezygnujmy także ze środków czyszczących z wybielaczami, które szczególnie zastosowane na marmurze, mogą doprowadzić do jego odbarwienia. Do czyszczenia kamienia nie nadają się też środki z olejami silikonowymi (np. płyny do mycia szyb), które na błyszczącej powierzchni blatu pozostawiają trudne w usunięciu smugi.

blat-laminowanyblat-laminowanyblat-laminowanyblat-laminowany

Do czyszczenia marmuru bądź granitu zastosowanego w kuchni wykorzystajmy, tak jak w innych wypadkach, miękkie szmatki lub gąbki. W walce z codziennymi plamami wystarczy sama woda, choć warto pamiętać, że woda mineralna albo destylowana może pozostawiać na marmurze odbarwienia. Dodatkiem do wody może być np. płyn do mycia naczyń, jednak należy dokładnie zetrzeć go z powierzchni blatu, gdyż w kontakcie z wysoką temperaturą (np. po postawieniu gorącego naczynia) może stać się przyczyną odbarwień.

W skutecznym czyszczeniu blatów kamiennych pomogą nam także specjalne środki czyszczące przeznaczone właśnie do tego typu powierzchni.

Jak czyścić blaty z konglomeratu i kompozytu?

Blaty konglomeratowe powstają ze zmielonego kamienia połączonego z żywicą poliestrową oraz pigmentem. Konglomerat posiada te same właściwości co prawdziwy kamień, jednak jest od niego lżejszy i bardziej wytrzymały. Powierzchnia takich blatów pozbawiona jest porów, co sprawia, że nie wnikają w nie zabrudzenia. Wykazują one również odporność na działanie środków chemicznych. Takie powierzchnie wyczyścimy wodą z dodatkiem neutralnych detergentów.

Blat z kompozytu to z kolei powierzchnia wykonana z wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej oraz barwników, która jest lekka, ciepła w dotyku i bardzo prosta w czyszczeniu. Taki blat nie wymaga żadnej impregnacji, a jedynie regularnej pielęgnacji przy użyciu miękkiej szmatki, wody i delikatnego środka czyszczącego. Taki materiał nie ulega również przebarwieniom, co sprawia, że na wiele lat zachowuje swój pierwotny wygląd.

Blat szklany, stalowy i betonowy – pielęgnacja

Niewiele uwagi będzie od nas wymagała pielęgnacja blatu wykonanego ze szkła. Nie wchłania on wody ani zabrudzeń, a o trwałe jego zabrudzenie będzie dość trudno. Ponadto materiał taki możemy czyścić różnymi środkami chemicznymi i tradycyjnymi detergentami. Aby na szklanym blacie kuchennym nie pozostawić smug, wymaga on jednak częstego polerowania miękką szmatką. To samo czeka nas w sytuacji, gdy zdecydujemy się na montaż blatu stalowego – do jego czyszczenia również warto wybrać specjalny środek.

Jak natomiast poradzić sobie z czyszczeniem blatu wykonanego z betonu? Zaimpregnowane konstrukcje tego typu są odporne na powstawanie zbrudzeń, a co za tym idzie, ich pielęgnacja nie przysparza większych trudności. Jak zwykle sięgnijmy po miękką szmatkę i delikatne detergenty (np. szare mydło), które pomogą nam uporać się z codziennymi skutkami gotowania. Beton może być jednak wrażliwy na działanie kwasów czy substancji takich jak np. zmywacz do paznokci, o czym należy pamiętać podczas jego pielęgnacji, a także użytkowania.

Pielęgnacja blatów kuchennych – ogólne zasady

Aby blat kuchenny zachował oryginalny wygląd na długi czas, przestrzegajmy następujących zasad:

- do czyszczenia blatu używajmy wyłącznie przeznaczonych do tego środków oraz miękkich ściereczek i gąbek,

- stosujmy podkładki pod gorące naczynia,

- unikajmy krojenia bezpośrednio na blacie – w tym celu korzystajmy z desek do krojenia,

- nie pozostawiajmy na blacie mokrych naczyń, a wszelkie mokre plamy natychmiast wycierajmy do sucha.

Data publikacji: 24.04.2017