Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

We współczesnej kuchni jej funkcjonalność powinna stać na równi z atrakcyjnym wystrojem. W związku z tym, w czasie jej wykańczania, należy zwrócić uwagę na dobieranie odpowiedniego, pasującego do siebie wyposażenia. Jednym z niezbędnych w kuchni elementów jest blat – jaki model wybrać, aby dobrze komponował się ze znajdującymi się w pomieszczeniu meblami?

blat

Spis treści:

Dobieramy blat do drewnianych mebli

Drewniane meble są chętnie wybierane ze względu na ich naturalny, szlachetny wygląd. Aby blat z nimi odpowiednio korespondował, również musi posiadać podobne cechy. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzają się blaty wykonane z tego samego surowca. Możemy dobrać do szafek model z tego samego gatunku, aby uzyskać spójny wygląd zabudowy kuchennej. Jednak równie ciekawie zaprezentują się blaty z ciemniejszego lub jaśniejszego drewna – część robocza zostanie wyraźnie oddzielona, a przez to wyeksponowana, ale dzięki zachowaniu rysunku drewna na meblach i blacie, dalej będą ze sobą efektownie współgrały. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie na blat innego surowca naturalnego, jakim jest kamień. Warto jednak, aby dobrać wówczas do pomieszczenia inne kamienne elementy, aby zachować harmonię wystroju.

blat

Meble z okleiną – jaki blat będzie najlepszy?

Jeśli zdecydowaliśmy się na meble wykończone okleiną, zyskujemy o wiele większe możliwości aranżacyjne. Takie szafki mogą bowiem posiadać dowolny kolor, wzór i wykończenie. Marząc o klasycznej, tradycyjnie urządzonej kuchni, możemy wybrać białe meble oraz blat w tym samym kolorze – pamiętajmy jednak, aby wybrać blat laminowany o wysokiej odporności na zaplamienie. Jasny model będzie bowiem bardziej podatny na powstawanie ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Dobrym wyborem jest też zastosowanie wyraźnego kontrastu między szafkami a blatem. Minimalistyczne połączenie białych mebli i szarego lub czarnego blatu nada wnętrzu nowoczesny sznyt. Jeśli jednak planujemy zastosować kolorowe dodatki we wnętrzu, wówczas również blat może przyjąć wybraną barwę – kuchnia z czerwonym blatem, dekorami i akcesoriami zyska na oryginalności.

blat

Na co jeszcze zwrócić uwagę, dobierając blat do kuchni?

Jeśli wybraliśmy już meble oraz blat, czas zastanowić się nad listwami. Najczęstszym rozwiązaniem jest dobieranie ich pod kolor blatu, jeśli jednak kierowaliśmy się zasadą kontrastu podczas dopasowywania blatu do szafek, może się ona sprawdzić również w przypadku listew. Pozwoli to na stworzenie nowoczesnej, oryginalnie wyglądającej przestrzeni kuchennej. Upewnijmy się jednak, że listwy będą kolorystycznie dobrane do blatu lub mebli – w przeciwnym wypadku możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego – kompletnie niespójną kompozycję. Ważne też, aby blat korespondował ze zlewem. Obecnie oferta zlewozmywaków pozwala na wybór modeli w różnych odcieniach, zatem uzyskanie jednolitej płaszczyzny beżowego, białego, czarnego czy szarego zlewozmywaka z blatem nie jest trudnym zadaniem.

Data publikacji: 01.06.2024

Data aktualizacji: 18.06.2024