Czym zaimpregnować blat drewniany? Konserwacja i pielęgnacja

Blaty to elementy każdej kuchni, które dodają jej uroku oraz charakteru. Wśród dostępnych materiałów służących do ich wykonania znajdziemy między innymi drewno – surowiec naturalny, ekologiczny i w dodatku wyjątkowo estetyczny. Jak dbać o drewniane blaty, a przede wszystkim – czym zaimpregnować blat drewniany, by przez długi czas zachował świeży i piękny wygląd? Wyjaśniamy!

Kuchnia często nazywana jest sercem, jak i jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Spędzamy w niej sporą ilość czasu oraz wykonujemy wiele czynności – większość z nich może jednak skutkować uszkodzeniami, jak i niechcianymi zabrudzeniami na naszych drewnianych powierzchniach. Aby powierzchnie bez widocznych uszkodzeń na długo nam służyły, wystarczy odpowiednio je zabezpieczać, konserwować i regularnie czyścić.

Konserwacja blatu drewnianego nie jest trudnym zadaniem, jednak warto zadbać o jego regularną pielęgnację. Jak tego dokonać? Oto kilka rad jak sprostać temu wyzwaniu!

Sprawdź również: Jak dbać o drewniany blat kuchenny?

Konserwacja drewnianego blatu 

Kupując drewniany blat, możemy zamówić go w wersji zaimpregnowanej bądź surowej. Wybierając drugą opcję, powinieneś pamiętać, że tego rodzaju powierzchnia nie nadaje się jeszcze do użycia. Musimy koniecznie ją zabezpieczyć, tak aby ochronić przed działaniem wilgoci czy innymi czynnikami mechanicznymi. W tym celu stosuje się jedną z dwóch metod.

czym-zaimpregnowac-blat-drewnianyczym-zaimpregnowac-blat-drewnianyczym-zaimpregnowac-blat-drewnianyczym-zaimpregnowac-blat-drewniany

Lakierowanie 

Lakierowana powierzchnia drewnianych blatów jest gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Dodatkowo lakier eksponuje walory drewna, podkreślając jego szczegóły oraz chroni blat przed wnikaniem wilgoci, oraz zabrudzeniami. Niestety, ta metoda posiada również i swoje wady – lakier dosyć szybko się przeciera i jest mało odporny na działanie wysokich temperatur. Różnego rodzaju przetarcia i zmatowiona powierzchnia blatu z czasem będzie wyglądać coraz mniej estetycznie. Wtedy konieczne będzie przeszlifowanie blatu i pokrycie go nową warstwą preparatu.

Olejowanie

Innym sposobem na to, czym zabezpieczyć blat kuchenny, jest olejowanie. Olej wnika w głąb drewna, dzięki czemu zabezpiecza nawet jego kilkunastomilimetrową warstwę. Tego rodzaju metoda czyni drewno odpornym na wilgoć oraz wysokie temperatury. Warstwa oleju pozwala na zachowanie naturalnej struktury drewnianej powierzchni, co wyczuwamy wyraźnie, kiedy dotykamy olejowanego blatu. Pokryte warstwą oleju powierzchnie z upływem czasu mogą jednak ciemnieć. By pozbyć się skaz, nie musimy odnawiać całej powierzchni blatu, jak ma to miejsce w przypadku lakierowania – wystarczy odświeżyć jedynie wybrany fragment.

Pamiętaj, że drewniane, olejowane blaty wymagają także okresowej konserwacji. W tym celu należy wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni preparat – wosk lub olej do pielęgnacji.

Przeczytaj także: Instrukcja wideo – jak odnowić drewniany blat?

Jak dbać o drewniany blat? Pielęgnacja

Gdy wiesz, czym zabezpieczyć blat drewniany, zwróć też uwagę na codzienną pielęgnację tego elementu, aby jak najdłużej zachował swój nienaganny wygląd. 

Do pielęgnacji blatów kuchennych możemy używać specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Jeśli decydujesz się na takie działanie, koniecznie dopilnuj, by wybrane środki były odpowiednie do kontaktu z żywnością. Drewno lakierowane możesz myć przy pomocy uniwersalnego mleczka do czyszczenia.

Do regularnej pielęgnacji możemy posługiwać się wilgotną bawełnianą szmatką – musi być ona jednak dobrze odciśnięta, by nie pozostawić na powierzchni drewna kropel wody. Blat zawsze wycieramy do sucha za pomocą miękkiej ściereczki, np. z mikrofibry. Do czyszczenia możemy wykorzystać także odrobinę płynu do naczyń.

Jeżeli zdarzy się, że w wyniku naszej nieuwagi pozostawimy na blatach ślady po gorących naczyniach, możemy pozbyć się ich domowym sposobem. W tym celu przyda się oliwa z oliwek oraz sól – przygotowujemy z nich gęstą mieszankę, po czym nanosimy na nieestetycznie wyglądające ślady. Pozostawiamy ją na około 3 godziny, po czym delikatnie ścieramy nadmiar szmatką i przecieramy na czysto drugą, lekko zwilżoną. Podczas ostatniego etapu wycieramy blat do sucha.

W podobny sposób usuniemy zacieki powstałe na skutek wody. Wystarczy przetrzeć zaciek oliwą z dodatkiem soli – plamy powinny momentalnie ustąpić.

Zainspiruj się: Blat kuchenny z laminatu – jak go prawidłowo zamontować?

czym-zaimpregnowac-blat-drewniany-1czym-zaimpregnowac-blat-drewniany-1czym-zaimpregnowac-blat-drewniany-1czym-zaimpregnowac-blat-drewniany-1

Jak zabezpieczyć blat drewniany – działania profilaktyczne

Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko uszkodzeń powierzchni drewnianych blatów, warto pamiętać, by zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób z nich korzystamy. Przede wszystkim pamiętajmy o stosowaniu podkładek pod gorące naczynia – zdjęcie ich wprost z ognia i ustawienie na drewnie może skutkować powstaniem nieestetycznych śladów.

Korzystajmy z desek do krojenia – siekając czy krojąc produkty bezpośrednio na blacie, najprawdopodobniej prędzej czy później pojawią się na nim rysy, a nawet głębsze szczeliny. Każde takie uszkodzenie ułatwi wchłanianie wilgoci.

Na drewnianych blatach możemy od czasu do czasu zauważyć pleśń. Pozbędziemy się jej za pomocą nafty. Patyczek higieniczny lub niewielki kawałek waty zawinięty na zapałce maczamy w nafcie i delikatnie przecieramy w miejscu, gdzie pojawiła się plama. Następnie za pomocą korka od butelki i ściereczki polerujemy wyczyszczony fragment blatu. Pamiętaj, żeby korzystać z nafty tylko punktowo – w miejscu, gdzie widzimy plamę. Jej użycie matowi bowiem powierzchnię drewnianego blatu, dlatego zdecydowanie nie należy używać nafty w nadmiarze.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z alkoholem wylanym na drewniany blat, należy pamiętać o tym, by natychmiast go usunąć, a następnie wetrzeć w dane miejsce niewielką ilość oleju lnianego, który uzupełni ubytek tłuszczu spowodowany działaniem alkoholu.

Czym zaimpregnować blat drewniany? Podsumowanie

Jak zabezpieczyć blat drewniany przy zlewie? Już znasz odpowiedź! Jak widzisz, impregnacja nie jest trudna, jednak jej stosowanie jest konieczne do tego, aby drewno, mimo upływu swoich lat, a także niechcianych zabrudzeń zachowało swój piękny wygląd.

Data publikacji: 19.11.2014

Data aktualizacji: 21.10.2022