Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia remontowe

Strzałka w prawo

Mieszadła

Strzałka w prawo

Mieszadła

Mieszadła to urządzenia, które są niezbędne w każdej pracowni budowlanej. Ich zadaniem jest dokładne wymieszanie składników mieszanki – betonu, kleju czy chemii budowlanej.

Filtry

Mieszadła

Mieszadła to urządzenia, które są niezbędne w każdej pracowni budowlanej. Ich zadaniem jest dokładne wymieszanie składników mieszanki – betonu, kleju czy chemii budowlanej.

19 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia remontowe

Wyświetlanie 19 z 19 produktów

Mieszadła – podstawa udanej budowy i remontu

Na placu budowy czy w czasie remontu – niemal zawsze ma się do czynienia z substancjami, które należy zmieszać z wodą lub innymi substancjami w celu nadania im odpowiednich właściwości. By było to możliwe, niezbędne są dostosowane do konkretnego materiału mieszadła

Mieszadło budowlane wykonywane jest ze stali, zwykle z pręta stalowego o przekroju sześciokąta. Do jednego końca pręta dospawane są elementy z prętów i odpowiednio ukształtowanej blachy stalowej, które tworzą właściwą końcówkę mieszadła. Ta z kolei powoduje łączenie się składników przygotowywanej substancji. Mieszadła do zapraw, gipsu i betonu są wykonane w całości ze stali. Mieszadła do farb mogą mieć końcówkę z tworzywa sztucznego.

Mieszadła montuje się do futra wiertarki, tak jak wiertło lub inny element roboczy. Końcówkę zanurza się w wiadrze z gotową mieszanką składników i regularnym ruchem miesza aż do uzyskania właściwej konsystencji. Jeżeli po wymieszaniu gęstość, spoistość, barwa lub inny pożądany parametr jest niewłaściwy, można dodać jednego ze składników i rozmieszać całość ponownie. 

Po wykonaniu wyżej opisanych czynności mieszadło należy oczyścić lub umieścić w wodzie, aby nie osadziła się na nim warstwa zaprawy czy gipsu. W innym wypadku, podczas czyszczenia łatwo może dojść do uszkodzenia mieszadła. 

Rodzaje mieszadeł budowlanych

Mieszadła różnicuje się przede wszystkim pod względem tego, do jak ciężkich substancji są przeznaczone. Zaprawy i kleje cementowe są bardziej zwarte i trudniejsze do wymieszania od zapraw i klejów na bazie gipsu. 

Mieszadło do betonu ma najbardziej zwartą i mocną budowę, ponieważ jest to substancja ciężka, gęsta i wymagająca dużej siły, by dobrze się wyrobiła. Zwykle na końcu mieszadła znajduje się solidny pierścień, który usztywnia jego konstrukcję i chroni pozostałe części przed uszkodzeniem w wyniku zderzenia z pojemnikiem. Cała końcówka mieszająca połączona jest z centralnym trzpieniem, dlatego mieszadło budowlane tego typu jest mocne i wytrzymałe. 

Jako mieszadło do zapraw cementowych, takich jak kleje do płytek czy wylewki samopoziomujące, zwykle stosuje się także mieszadło do betonu. 

Mieszadła do gipsu mają delikatniejszą budowę niż mieszadło do betonu. Zwykle są też mniej rozbudowane. Składają się z pierścienia, od którego poprowadzone są do centralnego trzpienia mieszadła, dwa lub trzy ramiona. Mieszadło do gipsu przeważnie ma końcówkę mieszającą zamocowaną poza trzpieniem, na jego zakończeniu, ponieważ nie musi być ona tak solidna, jak mieszadło do zapraw. 

W razie potrzeby można użyć mieszadła do zapraw cementowych do wymieszania gipsu. Użycie mieszadła do gipsu w cemencie może doprowadzić do jego zniszczenia, dlatego nie jest to zalecane. 

Najlżejszą budowę mają mieszadła do farb. Zwykle osadzone są na cieńszym pręcie, są mniejsze i nie zawsze wykonane z metalu. Farby przeważnie miesza się za pomocą wiertarko-wkrętarki. Można zastosować także ręczne mieszadła do farb, ponieważ zwykle nie ma konieczności zbyt silnego ruchu, aby osiągnąć pożądany efekt.. 

Mieszadła, poza samą konstrukcją, różnią się od siebie także rozmiarem. Najważniejsza jest średnica końcówki mieszającej, a producenci zwykle dodają także długość całego mieszadła. 

Jak wybrać mieszadło budowlane dla siebie?

Wybierając mieszadło budowlane, zwykle wiesz, do czego będzie Ci służyć – czy potrzebujesz rozrobić klej cementowy, wylewkę, gładź gipsową, wymieszać farbę z pigmentem itd. Dlatego z łatwością zdecydujesz, jakiego typu mieszadła będą Ci potrzebne. Na co jednak powinieneś zwrócić dodatkową uwagę? 

Mieszadła do zapraw przeważnie mają od 60 do 150 mm średnicy. Mniejsze z nich służą do rozrabiania niewielkich ilości, np. klejów cementowych. Większe może posłużyć jako mieszadło do betonu czy wylewki samopoziomującej, gdy za jednym razem rozrabia się większe ilości substancji. Długość takiego mieszadła to przeważnie 600–700 mm.

Mieszadło do zaprawy stawia spory opór w czasie pracy, szczególnie gdy jest zbyt duże w stosunku do ilości zaprawy. Dlatego jeżeli masz zamiar rozrabiać ją w wiaderku, sięgnij raczej po modele mniejsze. Duże mieszadła stosuje się w kastrach i dużych wiadrach budowlanych.

Mieszadła do gipsu przeważnie mają średnicę 80–100 mm i są krótsze od tych do zapraw. Gips, podobnie jak kleje, zwykle rozrabia się w dość małych ilościach, ale dzięki stosunkowo dużemu ostrzu proces ten zachodzi o wiele szybciej. 

Bardzo ważnym elementem mieszadła jest system montażu do wiertarki. Występują one z trzema rodzajami końcówek. Pierwszy to nieobrobiony pręt – można go umieścić w wiertarkach z tradycyjnym futrem zaciskowym. W ten sposób zwykle wykonane są mieszadła do gipsu i do farb. 

Drugim rodzajem są mieszadła z końcówką systemu szybkiego montażu, czyli SDS. Obecnie w tym systemie funkcjonuje większość wiertarek udarowych i jeżeli mieszadło nie będzie dostosowane do użytku z futrem, SDS może być to problematyczne. 

Trzecią odmianą są mieszadła z końcówką gwintowaną. Można ich używać w furach zaciskowych lub nakręcić na gwincie adapter systemu SDS. Tego rodzaju mieszadła pozwalają na stosunkowo szybkie dopasowanie osprzętu do urządzenia, ale używanie ich z systemem szybkiego montażu wymaga dokupienia dodatkowego elementu (adaptera). 

Jeżeli dobrze wybierzesz rodzaj i wielkość mieszadła, a po skończonej pracy zawsze będziesz je od razu czyścił, to będzie ono służyć Ci przez wiele lat, nawet przy bardzo intensywnym, profesjonalnym użytkowaniu. Dlatego jeżeli przygotowujesz się do budowy czy remontu, nie możesz zapomnieć o tym, aby wyposażyć się także w mieszadła do gipsów, zapraw i farb. Wszystkie z nich w atrakcyjnej cenie znajdziesz w ofercie Castoramy.