Blejtarm – co to jest

O tym, że blejtram znajduje się na wyposażeniu naszego domu lub mieszkania, możemy nawet nie wiedzieć – jest on bowiem niewidoczny, choć pełni bardzo ważną rolę. Jest to rodzaj podobrazia, czyli stanowi część dekoracji zdobiącej nasze ściany. Czym dokładnie jest blejtram, jaką pełni rolę i czy lepiej go kupić, czy zrobić samemu?

Co to jest blejtram?

Blejtram to rodzaj ramy wykonanej z drewnianych listew z osadzonym na niej płótnem malarskim – najczęściej stosowane do jego wyrobu jest drewno sosnowe, oczywiście wysezonowane, dobrze wysuszone. Powinien zawsze mieć formę prostokąta, a w sytuacji gdy jest pokaźnych rozmiarów, posiada jeszcze jedną bądź dwie zamocowane w poprzek listwy. Ich zadaniem jest ochrona głównych części ramy przed odkształceniem. Na blejtram składa się więc krosno malarskie – czyli połączone ze sobą drewniane listwy – oraz odpowiednie płótno.

Do czego służy blejtram?

Blejtram jest więc niczym innym jak rodzajem podobrazia malarskiego. Poza krosnem i jakością zastosowanego do jego wyrobu drewna, bardzo ważną rolą ogrywa tu także typ płótna malarskiego oraz jego właściwe naciągnięcie i przymocowanie do ramy. W roli płótna wykorzystywany jest bardzo często materiał z lnu lub bawełny. Dużą popularnością cieszy się obecnie także płótno artystyczne canvas, sporządzone także na bazie bawełny – drukowane na nim obrazy czy fotografie naciągane są na krosnach i nie wymagają oprawy, są więc od razu gotowe do powieszenia na ścianie. Obrazy typu canvas są produktami nowoczesnymi, które łączą tradycyjne malarstwo z zaletami fotografii cyfrowej – ponadto są lekkie i łatwe do zawieszenia w wybranym miejscu. Ich ceny są przystępne, a liczba oferowanych produktów zadowala miłośników dekoracji utrzymanych w różnych stylach.

small-wykonanie-blejtramusmall-wykonanie-blejtramusmall-wykonanie-blejtramusmall-wykonanie-blejtramu

Rozciąganie płótna na krośnie czy kupno gotowego blejtramu?

W sklepach możemy kupić obrazy na płótnie, same blejtramy – zagruntowane i przygotowane do zamalowania – a także poszczególne elementy, z których samodzielnie stworzymy podobrazie. Jeśli decydujemy się na ostatnią z tych możliwości, ważnym etapem naszej pracy będzie odpowiednie naciągniecie płótna na krosno. Materiał powinien być starannie, równo i delikatnie naprężony – zbyt słabe naciągnięcie spowoduje powstanie fałd. Od spodu zszywamy płótno do listew za pomocą zszywek, które następnie dobijamy młotkiem, by nie odstawały od powierzchni. W dalszej kolejności przeprowadzimy czynności polegające na zagruntowaniu płótna. Rozwiązanie to warto polecić praktykującym malarzom, którzy mogą w ten sposób stworzyć podobrazie idealnie dopasowane do realizacji swoich artystycznych planów. Dla niewprawionej w tego typu pracach osoby lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego do dalszego użytku blejtramu. Z kolei miłośnicy malarstwa z pewnością zadowolą się gotowymi obrazami na płótnie.

small-plotno-na-sztaludzesmall-plotno-na-sztaludzesmall-plotno-na-sztaludzesmall-plotno-na-sztaludze