Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby wykonać pracę szybko i aby płot wytrzymał w nienaruszonym stanie wiele sezonów. Jakie okucia będą niezbędne?

Aby wznieść pergolę czy płot z lameli ogrodzeniowych, oprócz samych modułów, potrzebujemy również akcesoriów i okuć do płotów. Jakie akcesoria będą konieczne?

kotwy do ogrodzeń

Wbijane kotwy – podstawy słupa ogrodzeniowego

Lamele płotów, kratki i pergole możemy zamontować na słupkach osadzonych we wbijanych w grunt kotwach czy szpicach. Odizolują one elementy naszej konstrukcji od kontaktu z gruntem. Potrzebne będą też wkręty, które pozwolą unieruchomić słupek w kotwie. Zastosowanie wbijanych szpiców to najprostszy sposób na zbudowanie drewnianego ogrodzenia bez konieczności tworzenia betonowych fundamentów. To jedna z wielu zalet płotów lamelowych.

płot lamelowy

Wkręcane kotwy – podstawy słupa i kotwy przytwierdzane do betonu

W tej grupie znajdziemy wszelkie złącza do zastosowań w małej architekturze ogrodzeniowej, którą zamierzamy wznieść na betonowych fundamentach słupków. Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona do tych używanych w budownictwie, różnią się jedynie parametrami technicznymi. Podstawy słupów mogą być kotwione w betonie mechanicznie lub chemicznie. Zabetonowanie polega na umieszczeniu części złącza w świeżej mieszance betonowej i odczekaniu, aż beton stwardnieje. Można użyć też kotew chemicznych do połączenia podstawy z gotowym fundamentem.

Czy wiesz, że…?

Pergola to ogrodowa budowla w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze znany już od średniowiecza! Jak wygląda typowa pergola? Na dwóch rzędach słupków podpiera się lekka kratownica, po której wspinają się pnącza roślin ozdobnych. Oczywiście pergola może mieć też konstrukcję betonową, tak jak najsłynniejsza tego typu budowla w Polsce, znajdująca się w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. W naszym ogródku też możemy zbudować pergolę z gotowych komponentów. Taki element będzie przyjemnym miejscem do odpoczynku w czasie upalnego lata – zapewni poszukiwany w gorące dni cień podczas rodzinnych spotkań. Jeśli zasadzimy przy naszym patio kwitnące pnącza, zyskamy romantyczny kącik wypoczynkowy, który ożywi otoczenie domu.

pergola

Okucia pergoli do połączenia płotu i kantówki

Kiedy już mamy kantówkę zamocowaną do podłoża, potrzebujemy jeszcze okuć, które złączą słupki z drewnianymi lamelami. Zaliczamy do nich łączniki, metalowe wsporniki i kątowniki. Uwaga! W przypadku złączy ciesielskich używanych do wznoszenia konstrukcji na zewnątrz budynku szczególne znaczenie ma ochrona antykorozyjna. Okucia te są bowiem narażone na bezpośrednie działanie opadów atmosferycznych, muszą więc być odporne na rdzę. Szukajmy złączy ocynkowanych metodą ogniową, które zapewniają wysokie zabezpieczenie przed korozją.

Dostępne są też daszki do drewnianych słupków. To elementy nieobligatoryjne, ale wpływające na wygląd naszego ogrodzenia. 

Data publikacji: 04.01.2018