Produkty

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby wykonać pracę szybko i aby płot wytrzymał w nienaruszonym stanie wiele sezonów. Jakie okucia będą niezbędne?

kotwy do ogrodzeńAby wznieść pergolę czy płot z lameli ogrodzeniowych, oprócz samych modułów, potrzebujemy również akcesoriów i okuć do płotów. Jakie akcesoria będą konieczne?

Wbijane kotwy – podstawy słupa ogrodzeniowego

Lamele płotów, kratki i pergole możemy zamontować na słupkach osadzonych we wbijanych w grunt kotwach czy szpicach. Odizolują one elementy naszej konstrukcji od kontaktu z gruntem. Potrzebne będą też wkręty, które pozwolą unieruchomić słupek w kotwie. Zastosowanie wbijanych szpiców to najprostszy sposób na zbudowanie drewnianego ogrodzenia bez konieczności tworzenia betonowych fundamentów. To jedna z wielu zalet płotów lamelowych – o innych plusach rozwiązania piszemy tutaj.

Wkręcane kotwy – podstawy słupa i kotwy przytwierdzane do betonupłot lamelowy

W tej grupie znajdziemy wszelkie złącza do zastosowań w małej architekturze ogrodzeniowej, którą zamierzamy wznieść na betonowych fundamentach słupków. Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona do tych używanych w budownictwie, różnią się jedynie parametrami technicznymi. Podstawy słupów mogą być kotwione w betonie mechanicznie lub chemicznie. Zabetonowanie polega na umieszczeniu części złącza w świeżej mieszance betonowej i odczekaniu, aż beton stwardnieje. Można użyć też kotew chemicznych do połączenia podstawy z gotowym fundamentem.

Czy wiesz, że…?

Pergola to ogrodowa budowla w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze znany już od średniowiecza! Jak wygląda typowa pergola? Na dwóch rzędach słupków podpiera się lekka kratownica, po której wspinają się pnącza roślin ozdobnych. Oczywiście pergola może mieć też konstrukcję betonową, tak jak najsłynniejsza tego typu budowla w Polsce, znajdująca się w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. W naszym ogródku też możemy zbudować pergolę z gotowych komponentów. Taki element będzie przyjemnym miejscem do odpoczynku w czasie upalnego lata – zapewni poszukiwany w gorące dni cień podczas rodzinnych spotkań. Jeśli zasadzimy przy naszym patio kwitnące pnącza, zyskamy romantyczny kącik wypoczynkowy, który ożywi otoczenie domu.

pergolaOkucia pergoli do połączenia płotu i kantówki

Kiedy już mamy kantówkę zamocowaną do podłoża, potrzebujemy jeszcze okuć, które złączą słupki z drewnianymi lamelami. Zaliczamy do nich łączniki, metalowe wsporniki i kątowniki. Uwaga! W przypadku złączy ciesielskich używanych do wznoszenia konstrukcji na zewnątrz budynku szczególne znaczenie ma ochrona antykorozyjna. Okucia te są bowiem narażone na bezpośrednie działanie opadów atmosferycznych, muszą więc być odporne na rdzę. Szukajmy złączy ocynkowanych metodą ogniową, które zapewniają wysokie zabezpieczenie przed korozją.

Dostępne są też daszki do drewnianych słupków. To elementy nieobligatoryjne, ale wpływające na wygląd naszego ogrodzenia. Wszystkie złącza i dodatki do płotów znajdziemy w kategorii akcesoria i okucia do płotów i pergoli.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Rdest Auberta – najszybciej rosnące pnącze

Rdest Auberta – najszybciej rosnące pnącze
Rdest Auberta to gratka dla osób gustujących w pnączach. Tempo wzrostu tej wyjątkowej rośliny zadowoli wszystkich ogrodników oczekujących szybkich efe...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?