Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz, ogórki często bywają atakowane przez choroby grzybiczne, bakteryjne i wirusowe. Choroby ogórków – jak chronić domowe plantacje przed najczęstszymi problemami?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Ogórki – choroby, które atakują je najczęściej

  • Choroby ogórków – żółknące liście ogórków

  • Choroby ogórków szklarniowych i gruntowych – mączniak prawdziwy

  • Alternarioza ogórka – choroby ogórków szklarniowych

  • Inne choroby ogórków szklarniowych i upraw gruntowych

  • Jak przeciwdziałać chorobom ogórków?

  • Jak zwalczać choroby ogórków?

  • Zielone ogórki – zdrowy smak lata

ogórekogórekogórekogórek

Ogórki – choroby, które atakują je najczęściej

Ogórki to jedne z najprostszych w uprawie warzyw, które w sezonie wakacyjnym regularnie goszczą na naszych stołach. W zależności od typu i warunków uprawy, a także przeznaczenia plonu, można wybierać między odmianami dedykowanymi do upraw polowych lub pod osłoną.

Tym, na co dobrze jest też zwrócić uwagę, jest długość okresu wegetacji oraz wymagania glebowe i klimatyczne. W szklarniach lub pod folią polecane są odmiany heterozyjne i partenokarpiczne, które nie wymagają zapylenia przez owady. W uprawie polowej można pozwolić sobie na odmiany sałatkowe, do kiszenia, drobno- lub grubobrodawkowe.

Niezależnie od tego, jaki typ uprawy preferujemy i z jaką starannością podchodzimy do opieki nad własną działką, w osiągnięciu oczekiwanych plonów mogą przeszkodzić nam popularne w przypadku ogórków choroby. Części z nich możesz uniknąć, wdrażając sprawdzone metody profilaktyki, inne wymagają stosowania odpowiednich preparatów i regularnej kontroli kondycji poszczególnych roślin. Tym, co istotne podczas uprawy, jest też stosowanie bezpiecznych i ekologicznych środków ochrony roślin, by ogórki były nie tylko smaczne, ale też zdrowe dla wszystkich członków rodziny. Jakie choroby ogórków mogą pojawić się na działce i jak je efektywnie eliminować?

 

Choroby ogórków – żółknące liście ogórków

Obserwujesz żółte plamy na liściach ogórków? Żółknące liście ogórków to prawdopodobnie znak, że Twoją plantację dotknęło porażenie mączniakiem rzekomym. Dzieje się tak często pod koniec czerwca i w lipcu, a przyczyną choroby jest obecność grzyba Pseudoperonospora cubensis. Jeśli nie jesteś pewien czy właśnie ten problem Cię dotyczy i chciałbyś trafnie rozpoznawać choroby ogórków, zdjęcia w sieci i ich liczne opisy pozwolą Ci precyzyjnie określić przyczynę zmian na ogórkach.

Mączniaka rzekomego dyniowatych sugerują oliwkowo-żółte plamy na liściach ogórków, zwłaszcza na ich wierzchniej stronie. Zazwyczaj są ograniczone nerwami z wierzchu liścia, a swoim kształtem przypominają wielokąty. Od spodu zarażone liście bywają pokryte fioletowym lub szarym nalotem. Z czasem żółte plamy pokrywają coraz większą powierzchnię liścia, ich kolor zmienia się w brązowy lub brunatny, a następnie liście usychają.

Jeżeli ogórki są narażone na znaczną wilgotność, a pogoda jest deszczowa, choroba postępuje bardzo szybko i już w ciągu kilku dni może doprowadzić do zniszczenia całej plantacji. Z tego względu już pierwsze żółte plamy na liściach ogórków powinny skłonić Cię do jak najpilniejszego sięgnięcia po odpowiednie środki ochrony roślin. Choroby ogórków gruntowych można ograniczać także poprzez zabiegi niechemiczne, do których należą ściółkowanie i regularne odchwaszczanie.

ogórekogórekogórekogórek

Choroby ogórków szklarniowych i gruntowych – mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy występuje nieco rzadziej niż omawiany wyżej mączniak rzekomy, który najczęściej wypiera pozostałe choroby ogórków gruntowych. Jeśli chcesz cieszyć się działką bogatą w smaczne ogórki, choroby grzybiczne możesz podejrzewać nawet przy suchej i słonecznej aurze. Mączniak prawdziwy ogórka atakuje zazwyczaj w drugiej połowie zbiorów. Powoduje go grzyb Erysiphe cichoracearum, a znakiem rozpoznawczym są białe plamy po obu stronach liści.

Objawy zakażenia Erysiphe cichoracearum dostrzegalne są nie tylko na liściach, ale także łodygach i młodych pędach. Mączysty nalot z czasem obejmuje całą powierzchnię liści, w dalszym etapie ogórki żółkną i obumierają. Gdy pierwsze symptomy na ogórkach są widoczne, konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów, służących zwalczaniu mącznika. Co ważne, opryski na mączniaka rzekomego działają też profilaktycznie na mączniaka prawdziwego.

Alternarioza ogórka – choroby ogórków szklarniowych

W szklarniach, w których panuje bardzo wysoka wilgotność, a także w przypadku wielodniowych intensywnych opadów deszczu, na warzywach może rozwinąć się alternarioza ogórka. Za jej rozwój odpowiada grzyb Alternaria cucumericana, który atakuje zwłaszcza rośliny z rodziny dyniowatych, marchew, cebulę, pory, a także właśnie ogórki. Pojawia się najczęściej w czasie dojrzewania i wzrostu owoców. Pierwsze objawy to małe, okrągłe plamy z szarobiałym rozjaśnieniem w środku. Na większych plamach dostrzegalne są koncentrycznie ułożone pierścienie, które są skupiskami zarodników konidialnych.

Inne choroby ogórków szklarniowych i upraw gruntowych

Tym, co może zniszczyć Twoje uprawy ogórków, jest tzw. parch dyniowatych. To choroba grzybowa wywoływana przez Cladosporium cucumerinum, której pierwszymi oznakami są szaro-oliwkowe plamy na zawiązkach, na których można zauważyć kroplisty wyciek. Zmiany mogą pojawiać się już w okresie kwitnienia. Na owocach zdarzają się plamy z widocznymi wgłębieniami, a na niektórych ogórkach – delikatny nalot, który prowadzi do ich gnicia.

 

Jak przeciwdziałać chorobom ogórków?

Chociaż ogórki uważane są za stosunkowo proste w uprawie i nieproblematyczne warzywa, mogą je dotykać popularne i niekiedy trudne do zdiagnozowania choroby. W przypadku gdy zauważasz choroby ogórków, zdjęcia zmian pomogą Ci w wyborze optymalnej metody walki z popularnymi grzybami. Ogórki to rośliny, które wymagają dużej wilgoci i ciepła, aby mogły się prawidłowo rozwijać, trzeba zapewnić im też dobry dostęp rozproszonego światła. Pomocne w uprawie jest ściółkowanie ogórków, ich systematyczne odchwaszczanie i uprawianie przy podporach. Zbyt mocne światło, nadmierne opady deszczu lub uprawa w cieniu mogą prowadzić do rozwoju chorób lub powodować, że zbiory będą niezadowalające.

Jak zwalczać choroby ogórków?

To, jak szybko i skutecznie uda Ci się pokonać choroby ogórków, zależy od Twojej reakcji na pierwsze zmiany i zastosowanych preparatów. W przypadku mączniaka, wykorzystuje się opryski fungicydami. Może być potrzebne użycie dwóch lub kilku różnych środków naprzemiennie w odstępach około tygodnia. Warto także zmianować uprawy i troszczyć się o to, by sprzęty, których używamy, były regularnie i właściwie dezynfekowane. W ramach profilaktyki można podlewać ogórki wyciągami lub preparatami na bazie cebuli, czosnku, skrzypu polnego lub gnojówki z pokrzywy.

Zielone ogórki – zdrowy smak lata

Ogórki to jedne z najbardziej lubianych wiosennych i wakacyjnych warzyw w naszym kraju. Ich uprawa może okazać się prawdziwym sukcesem, o ile zadbamy o odpowiednie nawożenie gleby, będziemy pamiętać o rannym podlewaniu i natychmiastowo reagować na zmiany na liściach lub łodygach. Choroby grzybicze można zwalczyć przy użyciu odpowiednich środków ochrony roślin – wystarczy stosować się do zaleceń producenta i dbać o systematyczność oprysków. Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz produkty, które pozwolą Ci cieszyć się długimi i smacznymi zbiorami przez cały sezon!