Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową

Gdy we własnym zakresie przygotowujemy drewno na opał, możemy znacznie ułatwić sobie pracę, korzystając z piły łańcuchowej. Urządzenie sprawnie potnie belki, gałęzie i pnie na mniejsze kawałki, które następnie możemy rozpoławiać z użyciem narzędzi ręcznych. Zobaczmy, jak ciąć drewno bezpieczne i szybko.

Kobyłki Keter

Unieruchomienie ciętego drewna

Bardzo ważne jest uniknięcie przemieszczania się ciętych belek i gałęzi. Nie można ciąć elementów luźno leżących na ziemi. Podobna zasada dotyczy przycinania gałęzi przytrzymywanych ręką – jest to skrajnie niebezpieczne. Podczas przygotowywania opału korzystajmy z kozła, który zapewnia stabilność ciętym elementom. Przy kupnie oprzyrządowania i wymiennych łańcuchów wybierajmy komponenty polecane przez producenta posiadanej piły. Niezwykle ważne jest pamiętanie o odzieży ochronnej – kask, kombinezon, buty, rękawice czy okulary są wymogiem bezpieczeństwa pracy.

Bezpieczna postawa przy cięciu drewna

Łańcuch tnący powinien być prowadzony tak, aby przedłużenie linii cięcia przebiegało poza ciałem operatora piły – to zmniejsza ryzyko wypadku. Między innymi z tego względu urządzenia łańcuchowe mają asymetryczną budowę. Część tnąca znajduje się po prawej stronie od ich środka. Piłę trzymajmy obiema rękami – prawą dłonią za tylny uchwyt, podczas gdy lewa dłoń powinna spoczywać na przednim uchwycie i nadawać kierunek pracy. Ciało powinno być ustawione w takiej pozycji, która pozwala na przeciwstawienie się sile odbicia. Nigdy nie podnośmy piły powyżej linii barków! Uważajmy na spadające fragmenty drewna, które należy odkładać na bok.

Uwaga na szarpnięcia i odbicia

Łańcuch piły musi się obracać jeszcze zanim zetkniemy piłę z drewnem. Jeśli włączymy piłę, która już styka się z ciętą powierzchnią, piła może szarpnąć i wyrwać się spod kontroli. Równie niebezpieczne są sytuacje, gdy piła odbija od belki. Odbicie następuje, gdy miecz urządzenia napotka przedmiot pod niewłaściwym kątem lub gdy cięty materiał się ugnie i łańcuch zakleszczy w szczelinie. Postarajmy się zawsze docisnąć pazury dociskowe włączonej piły do pnia i dopiero wówczas przechylić miecz prowadzący.

cięcie pilarką łańcuchową

Docisk piły do drewna

„Docisk pazurowy” stanowi swojego rodzaju dźwignię, która pozwala zagłębić się pile w drewnie. Z tego względu urządzenia nie trzeba dodatkowo mocno dociskać. Łańcuch powinien wchodzić w belkę pod swoim ciężarem. Im łańcuch szybciej się obraca, tym cięcie idzie sprawniej. Jeśli zbyt mocno go dociśniemy, może to skutkować spadkiem obrotów piły i mniejszą efektywnością pracy.

Cięcie żywopłotu piłą łańcuchową?

Praktyka przycinania drobnych gałęzi i żywopłotów piłą łańcuchową jest niebezpieczna i nierozsądna. Naprężone gałęzie mogą odbić urządzenie w stronę użytkownika. Już same odrzucane fragmenty drewna stanowią poważne zagrożenie. Do pielęgnacji żywopłotu wykorzystajmy narzędzia ogrodnicze przeznaczone do przycinania gałęzi i drzew. Jeśli chcemy ciąć piłą grubsze gałęzie, nie przystępujmy do pracy bez specjalnego kursu lub instruktażu!

Praca z piłą wymaga doświadczenia. Zanim zabierzemy się do tego zadania, skorzystajmy z porady doświadczonej osoby, która poinstruuje nas, jak bezpiecznie ciąć drewno. Możemy skorzystać np. z kursów przeprowadzanych przez stowarzyszenia zawodowe i rzemieślnicze.

 

Data publikacji: 08.12.2016