Ciekawe pomysły na wykonanie domków na drzewie

Domek na drzewie jest marzeniem każdego dziecka. To doskonałe miejsce zabaw i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni. Budując je na terenie posesji sprawimy, że nasze pociechy z pewnością więcej czasu będą spędzać na dworze niż przed ekranem telewizora.

Samodzielna budowa domku na drzewie jest przyjemnym, ale nie łatwym zadaniem. Przystępując do tego miejmy na uwadze nie tylko stworzenie świetnego miejsca zabaw, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo. Dlatego właśnie niezwykle ważny jest właściwy wybór drzewa, na którym domek zostanie przymocowany. Szukając tego odpowiedniego musimy pamiętać, że powinno być wystarczająco mocne, aby wytrzymać ciężar konstrukcji. Do tego zadania najlepiej sprawdzają się drzewa stare, o grubym pniu i rozłożystych konarach. W naszych warunkach najlepszym do tego gatunkiem drzewa jest niewątpliwie dąb.

Konstrukcja naszego domku na drzewie będzie uzależniona przede wszystkim od drzewa, na którym domek zostanie umieszczony. Jeśli drzewo posiada długi, prosty pień, możemy zdecydować się na domek okalający. W tym wypadku konstrukcja wymaga dodatkowego oparcia za pomocą wsporników. Jeśli wybrane przez nas drzewo posiada wystarczająco mocne i rozłożyste konary, które nie znajdują się zbyt wysoko nad ziemią, możemy właśnie na nich przymocować platformę domku. Kształt i wielkość wykonywanej przez nas konstrukcji będzie wtedy uzależniona od przestrzeni, jaką dysponujemy pomiędzy konarami.

Najlepszym materiałem do wykonania konstrukcji domku będzie drewno. Warto zwrócić uwagę na umieszczenie w naszej konstrukcji okien – punktów obserwacyjnych, które na pewno wpłyną dodatnio na jakość zabawy naszych dzieci. Dach może być wykonany z blachy lub może być kryty strzechą. Wejście do domku, w zależności od wybranej przez nas konstrukcji, może znajdować się w jego bocznej ścianie lub w podłodze.

small-domeksmall-domeksmall-domeksmall-domek

Aby zapewnić dzieciom w pełni komfortowe i atrakcyjne miejsce zabaw, warto również zadbać o podstawowe wyposażenie domku. Można umieścić w nim małe krzesełka, stolik i miniaturowe szafki, które doskonale sprawdzą się jako miejsca do przechowywania dziecięcych skarbów. Warto również skonsultować z dzieckiem kolory farb, jakie zostaną użyte na naszej konstrukcji po jej wykonaniu. Na pewno wiele radości sprawi naszym pociechom to, że domek zostanie pomalowany w ich ulubionych kolorach.

Mając cały czas na uwadze bezpieczeństwo dzieci musimy pamiętać o wykonaniu solidnych balustrad oraz drabinek. Warto również powierzchnię poniżej domku wysypać warstwą piasku lub kory, które mogą zamortyzować ewentualny upadek.

Budowa domku na drzewie będzie wspaniałym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również dla dumnych konstruktorów, którzy spełnią marzenia swoich pociech. Wykonanie takiego nie musi być przedsięwzięciem kosztownym, wiele zależy od naszej inwencji i zdolności manualnych. Co więcej, domek na drzewie może być wielką frajdą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

budowanie-domkubudowanie-domkubudowanie-domkubudowanie-domku