Produkty

Ciemierniki – uprawa i pielęgnacja

Ciemierniki – uprawa i pielęgnacja

Podczas gdy zdecydowana większość roślin na czas zimy przechodzi w stan spoczynku, niektóre z gatunków budzą się do życia i rozkwitają barwnymi kwiatami. Jednym z nich jest ciemiernik. Co to za roślina i jak powinniśmy ją hodować i pielęgnować w swoim ogrodzie?

kwiat ciemiernika, jaskrowateCiemiernik to rodzaj kwiatów należących do rodziny jaskrowatych. Wyróżnić można około 20 gatunków, spośród których w naszym kraju naturalnie występuje ciemiernik czerwonawy (purpurowy) oraz zielony, natomiast w uprawie znajdziemy także ciemiernika białego, korsykańskiego czy cuchnącego.

Ciemierniki są bylinami – łatwymi w uprawie i o niewielkich wymaganiach. Charakteryzują je zimozielone liście oraz barwne, różnokolorowe (w zależności od gatunku) kwiaty. Rośliny te rosną powoli, jednak są długowieczne i z czasem rozrastają się w duże kępy. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że zakwitają jeszcze w trakcie kalendarzowej zimy, a przy łagodnej aurze nawet w grudniu.

Kluczem do udanej hodowli ciemierników jest wybór odpowiedniego stanowiska. Powinno ono być zaciszne, ciepłe oraz zacienione lub półcieniste. Dobrze wzrastają więc w cieniu większych drzew czy krzewów. Ponieważ kwiaty te nie lubią przesadzania, powinniśmy przeznaczyć dla nich jedno konkretne miejsce i zapewnić w nim odpowiednią glebę. Najlepsza będzie ziemia przepuszczalna, próchnicza, z dodatkiem gliny i obornika. Dodatkowo należy zapewnić dostateczną wilgotność.

Ponieważ letnie upały i okresy przesuszenia niekorzystnie wpływają na późniejsze kwitnienie rośliny, zleca się regularne ich podlewanie. Możemy stosować także wieloskładnikowe nawozy do roślin ogrodowych, które wspomogą ciemierniki w okresie kwitnienia. ciemiernik fioletowy

Tuż przed kwitnięciem kwiatów usuwajmy stare i zwiędłe liście. W ten sposób zapewnimy im lepszy dostęp do światła słonecznego.

Rozmnażać ciemierniki możemy na dwa sposoby: albo z nasion, albo przez podział kłączy. Nasiona wysiewa się zaraz bo zbiorze, najpóźniej w sierpniu, jednak mają one słabą zdolność kiełkowania, a ewentualne pierwsze wzrosty ukazują się dopiero po kilku miesiącach. Stosując drugą metodę, dorodne rośliny dzielimy na kilka mniejszych (maksymalnie 4) zaraz po zakończeniu kwitnienia. Każda z młodych sadzonek powinna mieć co najmniej 2-3 pączki kwiatowe oraz 3-5 liści.

Wszystkie gatunki są trujące. Również ich sok może działać drażniąco na skórę, dlatego podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych przy ciemiernikach należy pracować w rękawiczkach.

Ciemierniki, jeśli tylko umieścimy je w optymalnym dla nich miejscu, będą dobrze rosły przy naszej minimalnej ingerencji. Dodatkowo, możemy hodować je także na balkonach i tarasach i podpędzać zimą, by stanowiły ich ozdobę.

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?
Zasolenie gleby to problem, który najczęściej pojawia się w ogrodach znajdujących się na terenie dużych aglomeracji miejskich. Jeśli występuje ...
Czytaj więcej

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę
Dobrej jakości gleba jest gwarantem prawidłowego wzrostu roślin i warzyw w naszym ogrodzie. Jednak długa zima i późniejsze roztopy potrafią zni...
Czytaj więcej

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?
Nie wszystkie zepsute sprzęty nadają się jedynie do wyrzucenia. Starą wannę można wykorzystać w ogrodzie, gdzie posłuży jako składzik, kwietnik, a naw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ciemierniki – uprawa i pielęgnacja