Produkty

Co powinniśmy wiedzieć o WC turystycznych?

Co powinniśmy wiedzieć o WC turystycznych?

Toalety turystyczne mogą całkowicie odmienić nasze dotychczasowe wyjazdy – niezależnie od tego, czy wybieramy się na krótki wypad na działkę, na której nie mamy dostępu do łazienki, czy zamierzamy spędzić wakacje w przyczepie kempingowej lub pod namiotem. Z pewnością docenią je również osoby żeglujące w czasie urlopu, często nie mające dostępu do sanitariatów nawet przez kilka dni z rzędu. Co powinniśmy wiedzieć o toaletach turystycznych przed dokonaniem zakupu?

toaleta kempingowaRodzaje WC turystycznych

Toaletę turystyczną można wybierać spośród dwóch rodzajów – pierwszy jest dość słabo zaawansowany technologicznie, ponieważ jest to najczęściej pojemnik połączony z deską, który trzeba po każdym użyciu opróżniać i przygotować do dalszego korzystania. Są jednak mniej higieniczne i funkcjonalne, dlatego skupimy się jednak na toaletach chemicznych, które dają o wiele większy komfort stosowania, przede wszystkim dlatego, że każdorazowo nie trzeba wylewać ich zawartości.

Budowa chemicznej toalety turystycznej

Toaleta turystyczna składa się z dwóch pojemników – pierwszy zbiornik umieszczony wyżej, przeznaczony jest na wodę do spłukiwania, drugi zaś na gromadzenie nieczystości.

toaleta turystycznaNa samej górze znajduje się deska toaletowa, zapewniającą komfort użytkownikom – wyposażona jest również w klapę zwiększającą higienę korzystania z WC. Istotną rolę w tej konstrukcji pełni pompka, dzięki której woda do spłukiwania może dokładnie oczyścić miskę oraz skierować fekalia do odpowiedniego zbiornika.

Na co zwrócić uwagę, kupując WC turystyczne?

Najistotniejszą kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest pojemność danego modelu toalety turystycznej. To od niej będzie zależało, jak często zbiornik na nieczystości będzie wymagał opróżniania. Szacuje się, że WC ze zbiornikiem na fekalia o pojemności 12 litrów posłuży na ok. 33 spłukań, zaś 20-litrowy wystarczy nawet na 56 użyć. Pojemnik dolny powinien być zawsze większy od tego na czystą wodę, aby nie doprowadzić do jego przepełnienia się. Podczas zakupu możemy też wybrać toaletę ze wskaźnikiem poziomu zapełnienia, co również uchroni nas przed niekontrolowanym działaniem urządzenia.

Czy wiesz że…?

Dostępne są również toalety turystyczne, które można przymocować do podłoża. Do tego służą specjalne podstawki, które nadają się do montażu na podłodze samochodu, na działce, a nawet na jachcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy poczucie stabilności całego zestawu, nawet podczas jazdy po wybojach czy pływaniu po wzburzonym jeziorze.

Toaleta turystyczna Thetford Potti Qube MG 12 lDostępne na rynku WC mogą posiadać pompki ręczne – tłokowe i mieszkowe – lub elektryczne, zasilane bateriami. Które z nich wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Istotnym czynnikiem decydującym o wygodzie korzystania z toalety jest jej wysokość – im wyższa, tym większy komfort. W pozycji siedzącej nogi powinny być ustawione przynajmniej pod kątem prostym, choć dla osób starszych wygodniejsze będą jeszcze wyższe modele. Niskie toalety to z kolei idealny wybór, jeśli z WC mają korzystać przede wszystkim dzieci. Przed zakupem koniecznie upewnijmy się o szczelności danego modelu. W razie przewrócenia się toalety nie ryzykujemy wówczas wylaniem się zawartości do naszego pojazdu.

Co jeszcze jest niezbędne do korzystania z toalety turystycznej?

Do prawidłowego korzystania z WC turystycznych są również odpowiednie środki chemiczne – powinny się one znajdować w obu pojemnikach toalety. Ich rola jest niezwykle istotna – preparaty do dolnego zbiornika upłynniają konsystencję nieczystości, co ułatwia ich opróżnianie. W spłuczce umieszcza się natomiast płyny pozwalające zachować czystość i świeżość toalety. Przyda nam się także specjalny papier toaletowy posiadający zdolność rozpuszczania – inne papiery mogłyby zatkać nasze turystyczne WC.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wygodna podróż, czyli jak wyposażyć kampera

Wygodna podróż, czyli jak wyposażyć kampera
Wybierając się w daleką i wymarzoną podróż kamperem, koniecznie musimy zadbać o to, by był on wyposażony w odpowiednie akcesoria oraz urządzeni...
Czytaj więcej

Mobilny dom – czy inwestować w turystyczne WC?

Mobilny dom – czy inwestować w turystyczne WC?
Kamper lub przyczepa kempingowa to swoiste domy mobilne, które umożliwiają nam podróżowanie bez konieczności wynajmowania pokojów...
Czytaj więcej

Fakty i mity o turystycznej toalecie – przygotuj się na podróż!

Fakty i mity o turystycznej toalecie – przygotuj się na podróż!
Turystyczne WC mogą, choć nie muszą, stanowić wyposażenie kamperów i przyczep kempingowych. Niektóre modele są również przenośne ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co powinniśmy wiedzieć o WC turystycznych?