Produkty

Koks jako materiał opałowy

Koks jako materiał opałowy

Do dzisiaj koks bywa chętnie stosowany, głównie ze względu na czystość opałową oraz dużą wydajność. Jakie właściwości ma ten materiał opałowy i jak sprawdza się w tej roli?

koks castoramaCzym jest koks

Koks stanowi paliwo, które jest uzyskiwane poprzez wygrzewanie (tzw. koksowanie) węgla kamiennego w temperaturze 600-1200 stopni Celsjusza. Do otrzymywania koksu służą specjalne konstrukcje pieców koksowniczych, w których stosowane są gazy spalinowe przy ograniczonym dostępie tlenu. Wartość opałowa koksu wynosi około 30 MJ/kg i jest znacznie wyższa niż węgla kamiennego.

Zalety koksu

Dzięki procesowi wygrzewania w wysokich temperaturach, węgiel zawarty w koksie uzyskuje znacznie większą czystość chemiczną. Z surowego, kopalnianego węgla usuwane są:

- gazy,

- ciecze,

- substancje organiczne, ulegające w wysokich temperaturach pirolizie,

- inne łatwopalne substancje zanieczyszczające, jak np. siarka.

Dzięki temu koks zawiera aż około 90 do 95% węgla pierwiastkowego. Przy zastosowaniu specjalnych technologii można uzyskać nawet 98-procentową zawartość pierwiastka węgla w koksie. Stąd wysoka wartość opałowa i duża wydajność koksu jako paliwa.

Koks spala się powoli i długo utrzymuje wysoką temperaturę, dobrze nadaje się więc do ciągłego palenia w piecach (poza kaflowymi), piecykach i kotłach służących do grzania pomieszczeń, wody użytkowej czy przygotowywania posiłków. Jest też wygodny w praktycznym użyciu. Do paleniska można rzadko dosypywać kolejne porcje koksu, który żarzy się od dołu i nie wymaga (tak jak węgiel i drewno) rozpalania od góry.

Koks w odróżnieniu od węgla, nie brudzi ani też zbytnio nie kurzy. W czasie palenia nie dymi, ponieważ nie zawiera już substancji lotnych czy smolistych. Należy więc do czystych materiałów opałowych, niezanieczyszczających naturalnego środowiska toksycznymi substancjami czy osadami.

W składzie koksu (poza bardzo dominującym węglem) znajdują się jedynie pozostałości gazów koksowniczych oraz niewielkie ilości substancji towarzyszących procesowi rozpadu węgla kamiennego.

Rodzaje i zastosowanie koksu

Najczęściej wyróżniane są takie rodzaje koksu jak:

- wielkopiecowy,

- metalurgiczny,

- odlewniczy,

- opałowy.

Pierwsze trzy rodzaje służą głownie celom przemysłowym. W indywidualnych gospodarstwach domowych przydatna okazuje się jedynie opałowa odmiana koksu. Trzeba jednak pamiętać, że koks wymaga specjalnych warunków spalania, czyli np.:

- wysokiej temperatury,

- stałego dopływu powietrza.

Koks jeszcze do niedawna najbardziej sprawdzał się zwłaszcza przy ogrzewaniu starych słabo docieplonych i nieszczelnych domów.

Pamiętajmy, że ogrzewanie koksem wymaga odpowiedniego przystosowania instalacji – powinna ona w całości nadawać się do pracy w wysokich temperaturach. Najlepiej, żeby kocioł, w którym spala się koks, był żeliwny. Co do innych pieców – np. stalowych, kominków czy pieców kuchennych – powinniśmy sprawdzić, czy producent zaleca stosowanie w nich koksu jako paliwa podstawowego. Jeśli nie może on być zasadniczym paliwem, możemy używać go okresowo jak paliwa dodatkowego, wspomagającego, pozwalającego np. wydłużyć czas grzania czy zwiększyć moc grzewczą.

Kotły na koks koks 20 kg castorama

Do spalania koksu w gospodarstwach domowych służą nam najczęściej piece czy kotły. Są to urządzenia, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej nowoczesne i ekologiczne.

Piece te najogólniej dzielą się na:

piece ze spalaniem górnym – są starszego typu, z uwagi na swą jednokomorową konstrukcję mają niską sprawność (koło 50%), nie ma w nich możliwości regulacji. Są urządzeniami dość prostymi, tanimi, ale uciążliwymi w obsłudze i wymagającymi sporego zużycia paliwa,

piece ze spalaniem dolnym – są nowocześniejsze, spalanie odbywa się w specjalnej komorze spalania, a koks trafia do niej z komory zasypu. Możliwe jest tu zastosowanie specjalnych dodatkowych urządzeń ułatwiających, kontrolujących i regulujących obsługę pieca (np. elektryczny wentylator nadmuchowy, regulatory pracy kotła). Piece z dolnym spalaniem są wydajniejsze i wygodniejsze w obsłudze, ale też sporo droższe.

Koks, mimo że jest paliwem droższym od węgla opałowego, jest znacznie bardziej wydajny. Warto stosować takie urządzenia grzewcze, które pozwolą maksymalnie racjonalizować i redukować jego zużycie.

Uwaga, przy zakupie koksu powinniśmy uważać, żeby nie nabyć koksu hutniczego (przemysłowego), gdyż nie będzie się on dobrze palił, ponieważ wymaga wyższych temperatur niż mamy w domowych kotłach.

Z wyglądu koks hutniczy jest bardzo podobny do opałowego, ale ma on zwykle nieco drobniejszą strukturę, zbliżoną do groszku. Natomiast koks opałowy jest grubszy, wielkością zbliżony do rozmiarów orzecha czy kostki.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?
Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w nale...
Czytaj więcej

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?
Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą ja...
Czytaj więcej

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.01.2017
Po małej modernizacji zwykłego pieca typu Zębiec o mocy 11 kW potrafię na swoim piecu utrzymywać temperaturę od 43 do 50 stopni. Modernizacja polega na tym, iż prostokątne palenisko jest teraz kwadratowe gdyż na tylną jego ścianę położyłem cegły magnezytowe. Uzyskałem w ten sposób jedną ścianę paleniska, która nie studzi wsadu, co pozwala na osiąganie obniżonej temperatury spalania bez gaśnięcia koksu. Temperaturę utrzymuje termostat z kapilarą, który steruje elektromagnesem otwierającym dolną klapkę do powietrza oraz dwa wentylatorki od komputera, które dają podmuch do paleniska. Temperatury pieca pilnuje mi termometr elektroniczny z sygnalizacją dźwiękową za niskiej i za wysokiej temperatury. Przy temperaturach do -10 stopni tylko dwa razy na dobę zasypuje piec koksem i czyszczę palenisko raz na dwa miesiące lub rzadziej

Ocena i komentarz dla:

Koks jako materiał opałowy