Przenośne grzejniki elektryczne

Przenośne grzejniki elektryczne umożliwiają szybkie dogrzanie wybranego pomieszczenia. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a my odczuwamy chłodne poranki i wieczory, najzwyczajniej w świecie marznąc. Zobacz poniżej, jakie rodzaje ogrzewania przenośnego znajdziesz w naszych sklepach oraz czym się różnią.

Rodzaje ogrzewania przenośnego

Konwektory – do wyboru mamy modele z przepływem powietrza naturalnym (grawitacyjnym) lub wymuszonym wentylatorem. To drugie rozwiązanie umożliwia szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Wiele urządzeń ma dwu- lub trzystopniową regulację mocy, na przykład 1000/2000 W lub 750/1250/2000 W. Zmienia się ją za pomocą pokrętła lub przełącznika. Konwektory wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią nadają się również do dogrzewania łazienek.

Przenośne grzejniki elektryczne

Termowentylatory – potocznie nazywa się je farelkami. Urządzenia te wyróżnia bardzo bogata oferta rynkowa. Możemy więc kupić modele pionowe, poziome, z uchwytem ułatwiającym ich przenoszenie, do zawieszenia na ścianie, a także obrotowe o zwiększonym zasięgu działania. Część urządzeń ma zamontowane zabezpieczenie, które je wyłączy, gdy zostaną przypadkowo przewrócone. Farelki zabezpieczone przed zalaniem wodą, podobnie jak konwektory, można wykorzystać do szybkiego ogrzania łazienki.

Olejowe – z wyglądu przypominają tradycyjne grzejniki żeliwne. Są dość ciężkie, dlatego mają zazwyczaj kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie. Aby ich użytkowanie było bezpieczne prawie wszystkie mają zaokrąglone krawędzie, a dodatkowo lampkę sygnalizacyjną, dzięki czemu są widoczne w ciemności.

- Promienniki – działają odmiennie niż pozostałe rodzaje grzejników przenośnych. Pobierana przez nie energia elektryczna zamieniana jest na ciepło w postaci fal promieniowania podczerwonego. W efekcie najpierw ogrzewają się ludzie oraz przedmioty znajdujące w zasięgu ich działania, a dopiero potem powietrze. Dzięki temu po bardzo krótkim czasie od włączenia urządzenia odczuwamy przyjemne ciepło.

Przeczytaj także: Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu?

Przenośne grzejniki elektryczne

Cenne wskazówki

- Aby dobrać moc grzejnika można orientacyjne przyjąć, że do ogrzania m2 pomieszczenia potrzebne jest 100 W. Zatem grzejnik o mocy 2000 W z powodzeniem dogrzeje pokój o powierzchni 20 m2.

- Większość elektrycznych grzejników ma specjalny wyłącznik awaryjny, który odcina prąd, gdy dojdzie do przegrzania urządzenia.  

Grzejniki elektryczne wymagają systematycznego czyszczenia z kurzu. W przeciwnym razie dochodzi do jego przypiekania, a w pomieszczeniu podczas działania urządzenia, czuć nieprzyjemny zapach.

- Urządzenia elektryczne przydadzą się również do szybkiego wysuszenia wilgotnych ręczników. Możesz również ogrzać w ten sposób swój szlafrok - czy jest coś przyjemniejszego zaraz po kąpieli, niż otulenie się ciepłym szlafrokiem?