Produkty

Co warto wiedzieć podczas nakładania okleiny samoprzylepnej

Co warto wiedzieć podczas nakładania okleiny samoprzylepnej

Okleina to bardzo szybki i stosunkowo tani sposób, na odświeżenie zniszczonego mebla. Dzięki niej możemy nadać szafce, blatom lub komodzie takie wykończenie, które będzie pasowało do aktualnej aranżacji wnętrza. Aby jednak okładzina mogła zastąpić poprzedni front mebla i wyglądać naprawdę dobrze, ważne jest jej prawidłowe nałożenie, o którym opowiemy poniżej.

okleina samoprzylepnaNajczęstszą formą okleiny meblowej jest materiał samoprzylepny, który możemy umieścić bezpośrednio na meblu, bez konieczności użycia kleju oraz wałka.

Takie rozwiązanie znacznie skraca proces nakładania okleiny, ale wymaga od nas skrupulatności i dokładnego wymierzenia tego, ile materiału będziemy potrzebować. Okleinę trzeba nakładać precyzyjnie i powoli, wówczas unikniemy powstawania na jej powierzchni pęcherzy i zagnieceń.

Na początek narzędzia i kilka zasad

Do prawidłowego oklejania mebli trzeba się przede wszystkim dobrze przygotować. Niezbędne nam będą nożyczki tradycyjne lub nożyce do tapet, ołówek do zakreślania poszczególnych miejsc, linijka oraz dowolne narzędzie do wyrównywania oklejanej powierzchni, może to być wałek malarski lub ściągaczka do wody.

Zaczynamy oklejanie

Jeśli chcemy uzyskać naprawdę dobry efekt, zadbajmy o to, by powierzchnia mebla do którego będzie mocowana okleina, była czysta, wyrównana i odtłuszczona.

Okleinę tniemy na wymiar mebla. Ułatwieniem w wykonaniu równego cięcia będzie siatka naszkicowana na odwrocie okleiny (część papierowa). To rozwiązanie, które producenci oklein, stosują bardzo często.

Przygotowując fragmenty tapety, pamiętajmy jednocześnie o tym, aby zawsze wykonać kilka centymetrów (od 2-4) zapasu.

Naklejając okleinę rozpoczynamy od dowolnego rogu mebla. Nie odklejamy nigdy całej powierzchni papieru, ale odsłaniamy kawałek materiału. Okleinę dopasowujemy do powierzchni i delikatnie dociskamy ściągaczką, tak, aby powietrze nie mogło dostać się bezpośrednio pod nią.

okleina GekkofixKilka ważnych informacji:

Jeśli na powierzchni mebla, pojawią się bąbelki – nakłuwamy go igłą i wyciskamy powietrze,

Jeśli w przyszłości będziemy chcieli usunąć okleinę z powierzchni, zaczynajmy zawsze od rogów, ogrzejmy je ciepłym powietrzem np. za pomocą suszarki, resztki warstwy klejącej wystarczy przemyć rozpuszczalnikiem z zawartością alkoholu.

Wartością dodaną oklein, jest przede wszystkim bardzo wszechstronne zastosowanie. Dzięki nim można wyczarować zupełnie nowy mebel do pokoju, zestaw mebli kuchennych czy łazienkowych. Jednocześnie rezygnujemy z konieczności pozbycia się starych mebli, które po odnowieniu prezentują się jeszcze bardzo dobrze.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak okleić meble - sprawdź, jak szybko odświeżyć wygląd mebli

Jak okleić meble - sprawdź, jak szybko odświeżyć wygląd mebli
Jeśli znudził Ci się wygląd wnętrza, ale nie masz możliwości wymiany wyposażenia, postaw na tańsze i łatwiejsze rozwiązania. Sprawdź, jak okleić meble...
Czytaj więcej

Jak malować meble w okleinie?

Jak malować meble w okleinie?
Meble pokryte okleiną są popularnym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli ich powierzchnia ulegnie zniszczeniu bądź znudzi nam ...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?
Meble straciły na estetyce? Zanim zdecydujemy się na zakup nowych, najpierw spróbujmy je uratować – np. oklejając je nowym obrzeżem meblo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć podczas nakładania okleiny samoprzylepnej